Nukutteko päiväunia?

Rekkakuski.

Nukutteko päiväunia silloin, kun on siihen mahdollisuus?
Minusta ainakin tuntuu, että kaikkinainen väsyminen on kyllä selvästi lisääntyt nyt iän myötä.

9

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei kun keikuskelen

      Ei ei ei, kahdeksan kertaa ei. En nuku Koskaan päivällä.
      Se ei sovi minulle laisinkaan. Pää tulee kipiäksi, enkä herää kunnolla koko iltana.
      Joskus oon nukahtanut vahingossa, kun oon mennyt kirjaa lukemaan ja kolmasti kiroan, kun siitä sitten herään. Olo on kuin tyhjiöpakkauksessa, umpipäänä.

      Nukun yön tooooosi sikeästi, n 6 tuntia ja se on siinä sitten.
      Kuulemma päiväunetkin oon lopettanut ihan pienenä vauvana.
      Kyllästyivät yrittämään minua nukkumaan ja luopuivat siitä hyvin aikaisin.

      Vanhin poikani on tullut minuun, häntäkään en kertakaikkisesti saanut kirveelläkään nukkumaan päivällä.

    • Cloetta---

      Nukun, olen aina nukkunut. Kotiäitinä nukuin lasten kanssa päikkärit ja nyt vanhemmiten puolison kanssa köllötellään sekä lauantaina että sunnuntaina sellaiset puolen tunnin tirsat. Ja ollaan virkeitä!

    • sitroen.

      En nuku.
      Vuorotyössä ollessani joskus yritin nukkua varastoon. Kolminkertainenkaan nukahtamislääkeannos ei tehonnut yhtään...
      Nyt eläkeukkona nukun nukahtamispillerin puolikaalla neljä, joskus viisikin tuntia. Sen jälkeen turha yrittääkään. Joskus harvoin otan sitten toisen puolikaan ja nukun sillä ehkä kolme tuntia lisää.
      Joskus iltasella nukuttaa niin maan vietävästi. 10 minuuttia sängyssä tai sohvalla silmät kiinni niin siihen se väsy loppuu.
      Sitten haudassa on aikaa nukkua pitempäänkin... Olen muistavinani siltäkin ajalta jotakin, mutta saattaa se olla unta tai muuta harhaakin... Tiedäpä näistä...

    • Vailla työpaikkaa

      Otan päikkärit ruokailun jälkeen päivittäin n.20-30 min. En nuku kunnolla, vaan ruumis lepää rentona ja mieli keskittyy hengityksen ja sydämen tahtiin.
      Muutama vuosi sitten nukuin kunnolla päkkäreissä, kun oli silloin raskas työ. Joskus venähti kahteen tuntiin. Ei ollut kivaa. Se kostautui monissa eri asioissa.

    • Edvard Karjalainen

      Mie nukun 3 - 4 tuntia päivisin. Sitten kun herää, on tosi virkeä olo. Illalla sitten
      kymmenen maissa tutilullaa ja aamulla yhdeksältä nousen. Jospa sitä sais
      vähän otettua ennakkoa ikiunista. :)

      • Makuuhaava_

        Siis tuon mukaan nukut 14-15 tuntia vuorokaudessa! Ehditkö tekemään päivän aikana mitään vai tekeekö joku kaiken sun puolestasi? Ihan sairasta nukkumista. Ei sydän kauaa tuollaista makaamista kestä ja makuuhaavojahan tuossa tulee:/ Olen lukenut että ei pitäisi nukkua yliu 10 tuntia vuorokaudessa, eikä alle 6 tuntia. 7-8 tuntia on normaali aikuisen ihmisen unimäärä ja sä nukut kaksinkertaisen määrän.
        Liika nukkuminen on haitallista sydämelle.

        http://www.duodecim.fi/kotisivut/sivut.koti?p_sivusto=640&p_navi=109559&p_sivu=63905


    • unelias?

      Olen nukkunut aina kun se on ollut mahdollista.

      Haalaritöissä minulla oli eväät mukana. Silloisesta tunnin ruokatunnista ehti koisimaan 50-minuuttia.
      Oli pahuksen piristävää.

      Valkokaulusvuodet olivat yhtä helvettiä koska koisimismahdollisuutta ei ollut.

      Jo työttömyysjaksojen aikana pystyin palaamaan tuohon terveelliseen tapaan.
      Nyt eläkeläisenä urvahdan aina lounaan jälkeen vajaan tunnin.

    • lisääntyy se väsyminen iän myötä.
      Ja muistikin näyttää heikkenevän :).
      Tarkistin juuri veroilmotuksen, vaan oli pirunmoinen etsiminen, ennen kun löysin sen esitäytetyn.
      Ei niin väliä, vaikka ei olisi löytynytkään. Olivat panneet kaksi reilun tonnin lisäverolappua. Kai täällä joku vahingoniloinen on, joka saa tuosta löydöksestä iloa tähän koleaan kevätpäivään.
      Mutta ei auta, saappaat jalkaan ja töppöstä toisen eteen. Elämä on lyhyt, varsinkin jäljellä oleva elämä. Ei ehdi nyt päiväunille.
      Unista puheenollen, viime yönä keskustelin unessa jonkun kanssa Alvar Aallosta.
      Unessa se onnistuu, hereillä ollessa en tiedä siitä herrasta kun nimen.

    • En nuku päiväunia. Menen ajoissa nukkumaan n.klo 22 ja herään 5-6. Yöt nukun hyvin ja joskus päivällä unettaisi, mutta ei ole mahdollisuutta päippäreihin kun oon töissä.

      Joskus jos meen iltaviettään tai johonkin myöhäisiin juhliin yritän ottaa päiväunet jos saan unenpäästä kiinni. Tää siksi kun olen hiton väsynyt klo 22.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      63
      1227
    2. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      107
      1193
    3. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      146
      896
    4. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      64
      873
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      71
      800
    6. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      109
      702
    7. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      103
      672
    8. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      56
      666
    9. 78
      591
    10. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      43
      586
    Aihe