toivottavasti..

suvikatti

toivottavasti yksikään ihmisotus ei ota KESÄ ELUKKAA SIIS VAIN KEKSÄKSI, niin, tai voihan elikonkin panna kiertoon. Mutta ei sitä sovi unohtaa rantapallon seuraksi mökille. Kaikkea voi kierrättää, myös eläimiä, ja jos ottaa kesäpossun ja kesälampaan,niin sen voi kierräättää vaikkapa paistiksi ja kissan ja koiran rukkasnahoiksi, etteivät jäisi heitteille. Eläinsuojelijoilla on tarpeeksi tekemistä ilman jokavuotista kissanmetsästystä mökkikauden päätteeksi.

2

82

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eläinten ystävä =)

      Osittain höpöhöpöä. Tuossa olet oikeassa, että ei saa heitteille jättää, vaan pitää huolta siitä, minkä myös ottaa.

      Mutta ei se sitä tarkoita, että eläin olisi joku "kiertopalkinto". On eläimelläkin tunteet, ja tulkitsee kuuluvansa yhteen tiettyyn laumaan. Eri asia on, jos joku tulee allergiseksi, tällöin on löydettävä uusi koti. Mutta jos otat eläimen, sitoudu siihen useaksi vuodeksi. Jos et ole siihen valmis, älä ota!

    • suvikatti

      tuota ajatusta kannatan ja haluan levittää aatetta useampaakin nuppiin. Kiitos myötämielestä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      102
      4609
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      27
      2405
    3. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      110
      2282
    4. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2189
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      421
      1974
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      172
      1526
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      100
      1279
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      1075
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      976
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      79
      860
    Aihe