Olen ateisti, mutta tavallaan uskon saatanaan.
Minulle Saatana ei ole jumala/fyysinen tai henkinen olento. Saatana on symboli, se symboloi minun vihaani kristinuskoa ja kristittyjä kohtaan.
En voi käsittää miten näinkin teknisesti kehittynyt sivilisaatio voi olla henkisesti näin heikko. Miten noin 0.5 miljoonaa vuotta vanha ihmisrotu etsii yhä henkistä turvaa valheesta. Kristinusko on vähentynyt joten edistystä sentään on tapahtunut. mutta yhä edelleen heikot ihmiset käyvät kirkossa turvatakseen kuoleman jälkeisen elämänsä, well ill tell you a secret, kuoleman jälkeen on vain kuolema. Kuten sanoin edistystä on tapahtunut, mutta en usko että saan nähdä sitä suurta päivää milloin kaikki kirkot ovat joko poltettuja tai museoita, mielummin poltettuja.
Tajutkaa Totuus
Tajutkaa Valhe
Minulle Saatana ei ole jumala/fyysinen tai henkinen olento. Saatana on symboli, se symboloi minun vihaani kristinuskoa ja kristittyjä kohtaan.
En voi käsittää miten näinkin teknisesti kehittynyt sivilisaatio voi olla henkisesti näin heikko. Miten noin 0.5 miljoonaa vuotta vanha ihmisrotu etsii yhä henkistä turvaa valheesta. Kristinusko on vähentynyt joten edistystä sentään on tapahtunut. mutta yhä edelleen heikot ihmiset käyvät kirkossa turvatakseen kuoleman jälkeisen elämänsä, well ill tell you a secret, kuoleman jälkeen on vain kuolema. Kuten sanoin edistystä on tapahtunut, mutta en usko että saan nähdä sitä suurta päivää milloin kaikki kirkot ovat joko poltettuja tai museoita, mielummin poltettuja.
Tajutkaa Totuus
Tajutkaa Valhe
Vastaukset 17
Vanhimmat
niin sitä vaan että, eihän satanismissäkään pidetä saatanaa jumalana tai semmosena, huomasin muuten olevani oikeasti satanisti että hyvä että etin vähän tietoo asiasta.
pahoittelen virhettäni, huomaúttakaa jos on muuta.
sori
Aivan, puhut totuuksia ystäväiseni. Siteeraan Nietzscheä, kun mainitsen, että sairain eläin mitä on, on kristitty. Ei tavallinen fyysinen sairaus, ei henkinen sairaus mitään, mutta jos on kristitty, ei sairaammaksi voi enää tulla. Tajuat mistä puhun jos luet Nietzschen kirjoja, hyvänä esimerkkinä, lue Antikristus.
Painottaisin, että satanismi ei ole vain kristinuskon vastainen vaan yleensäkin kriittinen tavanomaisia "hengellisiä" uskontoja kohtaan. Mutta vaikka sinua(kin) tämä ihmisten järjenköyhyys uskonnollisissa asioissa jaksaakin ärsyttää, en suosittele että tuhlaat aikaasi ja energiaasi "vihaamalla" kristinuskoa. Satanisti ei yleensä jää koukkuun tällaiseen irrationaaliseen vihaamiseen, vaan siirtyy eteenpäin, keskittyen tekemään ainakin OMASTA elämästään halutun kaltaisen. Ja tämä tarkoittaa nyt jotain aivan muuta kuin uskonnollisuutta.
Kunhan tulee semmonen 10 vuotta ikää lisää ja koko sen ajan opiskelet elämää ja sinulle tulee vastuuta elämässäsi, huomaat että nuo ajatukset kaikkoaa pois, en ole tavannut yhtään yli 30- vuotiasta noin ajattelevaa ihmistä, vaan kyllä se siitä, elämä panee ruotuun sinut kuin muutkin kaltaisesi, se on muuten aivan varma.
"Miten noin 0.5 miljoonaa vuotta vanha ihmisrotu etsii yhä henkistä turvaa valheesta."
Miten näin vanha ihmisrotu on yhä niin sokea, että sallii itsensä vihata ja/tai ruokkia muiden vihaa. Kuinka ihminen on edelleenkin kykenemätön näkemään kauas - toimintojensa synnyttämiin seuraamuksiin asti?
"Miten noin 0.5 miljoonaa vuotta vanha ihmisrotu etsii yhä henkistä turvaa valheesta. "... mutta yhä edelleen heikot ihmiset käyvät kirkossa turvatakseen kuoleman jälkeisen elämänsä."
Jos esität asiat noin, niin saat ihmetellä ja vihata loppuikäsi. Oletko varma, että on kysymys yleensä turvan etsimisestä ja valheesta? Aika absurdi ajatus. Oletko varma, että ihmiset käyvät kirkossa turvatakseen kuolemanjälkeisen elämänsä? Absurdi ajatus minusta tuokin.
Mikä maailmassa muuttuisi paremmaksi, jos kaikki kirkot poltettaisiin? Evoluution muovaama ihmislaji olisi edelleen aggressiivinen, ehkä ilman uskontoja entistä aggressiivisempi.
Jos ihmiset eivät syyttäisi uskontoja, ismejä yms., vaan keskittyisivät yrittämään itsensä parantamista eikä eri tavalla kuin itse ajattelevien hävittämistä, niin maailmassa voitaisiin saada jotain hyvääkin aikaan. Mutta sen syyn löytäminen aina muista kuin itsestä ei johda kuin umpikujaan.
Jos käyt Googlen avulla katsomassa tilastoja maailman uskonnoista, niin voit sieltä lukea, että kristittyjä on maailmassa n. 33% ja kasvua on ollut 1,40%. Kaikkiaan eri uskontokuntiin kuuluvia maailmassa on 84,8%. Ateisteja taas on n. 2,5%. Niin että yritäpä vain tulla vain toimeen myös muiden kuin ateistien kanssa. Sinun elinaikanasi eivät uskonnot varmaankaan häviä maailmasta. Yritä tottua tähän ajatukseen.
Yhtä lailla kuin on luostareita munkeille ja nunnille, voisi olla suljettuja yhteisöjä ateisteille, jotka eivät kestä muiden kuin ateistien seuraa. Ehkäpä sellaiseen ateistiyhteisöön olisi tunkua. Joku sensuroisi, ettei lehtien, televison tai internetin kautta kukaan yhteisön jäsenstä saisi luettavakseen, nähdäksen tai kuullakseen mitään uskontoihin liittyvää. Sellainen yhteisö olisi varmaan menestys. Sitä kannattaisi varmaan ruveta perustamaan ja etsimään sinne samanhenkisiä.
"Ateisteja taas on n. 2,5%."
Tarkoitat varmaan "mihinkään uskontokuntaan kuulumattomia"? Se kun nimittäin on eri asia kuin ateismi. Todennäköisesti ateisteja on ainakin tuommoiset 10% maailman väestöstä.
Tuohon tilastoon oli merkitty myös uskontokuntiin kuulumattomat: 12,7%, kasvua 0,0%. Ateisteja oli, kuten jo kirjoitin, 2,5%. Kasvun määrää ei ollut merkitty.
Merkitsen tähän myös tuon tilaston linkin. ( Tiedot ovat muuten Suomen Kuvalehdestä ( 18/ 2003 s.10.)
http://www.espoohsrk.fi/html/body_uskonnot.htm
Tässä toinen linkki:
http://koti.japo.fi/~ekallio/uskonto.htm
Tuollaisia tilastoja voidaan uskoa vain periaatteellisesti, sillä kristitty ei välttämättä tarkoita uskovaista.
Tuo tilasto on suuntaa antava, mutta ei täsmällisen tarkka. Ja vaikka se olisi tarkka, mitä väliä sillä on? Onhan se ihan hienoa, että kristinusko näyttää pikkuhiljaa onnistuvan tavoitteessaan.
Jos itse et usko ja haluat muiden olevan myös uskomatta, etkö ole yhtä fanaattinen, kuin he jotka yrittävät saada toisia uskomaan?
minulle on tavallaan ihan samantekevää mihin taruolentoon ihmiset uskoo. Halusin tässä vain kysyä että miksi?
Tuo on kyllä jo melko näppärää...löytää itsestä sisältä musta piru! :D mä olen huomannut että olen satanisti! olenko mä ihan terve? Et! sillä vittu satanismi on ääliöintä mitä mää oon koskaan kuullut! vittu että tulee kova olo ku pukeutuu mustaan ja lukee vittu nazgulien raamattua! örinää vielä vähän päälle! en ole uskovainen en satanisti enkä onneks hindu! mut vittu tuo on aivan naurettavaa toi satanismi pelleily! vittu mielummin katon vaikka kauniita ja rohkeita ku "satanisteja" vaikka saahan satanistit mun puolesta juoda verta ja syödä silmämunia mut vittu tehkää se kotona vessassa tai jotain älkääkä tulko naama valkoisena pomppimaan ainakaan mun silmille! niin ja tosta kirkon poltosta! hmmm..antaa mummojen ja pappojen käydä rauhassa hoilaamassa...mitä niitä kapistuksia turhaan polttamaan? siinähän joutuu nähdä vaivaa että saa ne syttymään :P joo eiköhän tässä ollut tarpeeksi saarnaa tälle illalle!
Miten tuo liittyi mihinkään minun sanomaani?
Värittele sinä niitä ihania poronkusemia satanismista, niin minä yritän pitää pokkaa.
Tervehdys.
Opi kunnioittamaan toisten uskontoja, joohan.
St Morningstar
"Infernal crusade!"
"saahan satanistit mun puolesta juoda verta ja syödä silmämunia mut vittu tehkää se kotona vessassa tai jotain älkääkä tulko naama valkoisena pomppimaan ainakaan mun silmille!"
Sinäkin voisit säästää tän purkauksen omaan vessaas, vaikka no samapa tuo, vitsinä otan sen kuitenkin
Tervehdys.
Minä kyllä muistan edellisiä elämiäni, sillä sieluni on yli 1000v vanha vaikka ruumiini onkin nuori.
Sinun kannattaisi alkaa uskoa, sillä olen olemassa.
Kuka täysijärkinen polttaisi kirkkoja edistäkseen Satanismia ?.
Hyvä PR täytyy olla jotta tästäkin saisi jonkinlaisen suuntauksen ja kirkkojen polttaminen kuullostaa naurettavalta.
St Morningstar.
"Lucifer lives !".
meillä kaikilla on omat pakkomielteemme, ja uskomuksemme. Minun pakkomielteeni ja uskontoni on kristillisen kirkon alasajo ja sen jälkeen kaikkien muidenkin satuolentojen alasajo. and stop right there, nyt aiot sanoa että tämä on lapsellista ja tyhmää. Well tiedän itsekkin että se on täysin mahdotonta, varsinkin nykymailmassa kun suurin osa ihmisistä on järjellisesti niin primitiivisiä että iuskoo, kuka mihinkin jumalaan tai profeettaan. Mutta jokin tuolla pimeissä aivoissani kannustaa minua jatkamaan, ja minä tiedän että muutaman kirkon polttaminen ei vaikuta mitenkään mihinkään, mutta minulle se suo mielihyvää.