Kissa ja akvaario

RaksuPaksu

Kissanpentumme tykkää juoda vettä akvaarion syöttöaukosta. Mietiskelin vain että onkohan se ihan terveellistä, kun akvaariossa on levää ja kotiloita & niiden munia... Pitäisikö tukkia koko aukko jotenkin? En mielellään tukkisi koska se ei ole taas hyväksi kaloille ja kasveille. Kiitos jos joku osaa antaa asiallisen mielipiteensä.

6

197

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehdotuss

      Laita verkkoa siihen päälle :) Esimerkiksi kanaverkkoa, tai voihan siihen laittaa jonkun ritilänkin päälle.

      • RaksuPaksu

        Hyvä idea muuten mutta luulen että sitten kisuli vaan repisi sitä verkkoa ja tuhoaisi hampaansa/kyntensä/akvaarion... :(


    • Entäs jos kokeilisit kissakarkotetta? :) Voisiko sitä jotenkin suihkia siihen akvaarion ympärille, jottein kissa menisi ja joisi sitä vettä? Kannattaa ainakin kokeilla toimisiko :)

    • 14

      Kissan luontaiseen ravintoon kuuluvat pikkujyrsijät ja niiden sulattamiseen kissan vatsassa on aika räväkät vatsahapot. Jyrsijöissä on enemmän ja pahempia taudinaiheuttajia kuin normaalissa akvaariovedessä. Ehkä kissan ei kannata antaa juoda akvaariosta silloin, kun sinne on jouduttu kaatamaan lääkitystä kaloille.

      Minusta tässä monien kissojen pyrkimyksissä juoda akvaariovettä näkyy se, että usein toistettu ohje "kissalla pitää olla saatavilla tuoretta vettä" ei pidä paikkaansa. Monet kissat pitävät enemmän seisoneesta vedestä kuin vasta hanasta otetusta ja akvaario voitaa vesikupin 6-0.

    • kissapojat

      Mites olisi sellainen metalliverkko? Kissa ei saisi revittyä sitä ja vesi saisi olla rauhassa.

      Itse olen edellisen kirjoittajan kanssa samaa mieltä siitä, että vedestä tuskin on haittaa nim.omaan tujujen vatsahappojen takia. Meidän kissat eivät koskekaan vesikupin raikkaaseen veteen, vaan juovat mielummin bambu-kasvien ruukuista, vessanpöntöstä, tiskialtaan likavedestä (jossa saattaa olla jo tiskiainettakin >.

    • RaksuPaksu

      Kiitos kaikille vastauksista! On ainakin vähän huojentuneempi olo, ettei se ehkä ole niin vaarallista kisulille hörppiä akvaariovettä. Kissakarkote (eläinkaupasta ostettu kallis tökötti) ei tepsi kun noin minuutin ja sitten ei kolli ole moksiskaan. Aine haiseekin mieheni mielestä niin kamalalle , että meinasi aina perheriita tulla kun suihkuttelin karkotetta... :D

      Hyvä pointti tuo, ettei kissa välttämättä juo juuri hanasta laskettua, kylmää vettä. Olen tämän itsekin huomannut. Pitääkin olla vaihtamatta ukkelin vettä niin hysteerisesti! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      190
      1756
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      39
      932
    3. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      916
    4. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      811
    5. 60
      668
    6. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      69
      620
    7. Olet niin tärkeä

      Et edes tiedä sitä, tai ehkä tunnet sen… Sinussa on jotakin pysyvää, tuttua, turvallista, kodikasta.
      Ikävä
      19
      561
    8. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      556
    9. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      21
      547
    10. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      36
      541
    Aihe