Matkalla Egyptiin. Neuvoja?

Hade

Olen menossa Kairoon kesäkuussa ja mieltäni askarruttaa muutama kysymys.

Ensinnäkin: kuulin jostakin, että viisumin voisi anoa ihan postitse kun tulostaa viisumihakemuksen ja lähettää postissa passikuvan ja vastauskuoren kera. Onko tämä totta? Itse asun aika kaukana Helsingistä, että tämä siksi askarruttaa. Lisäksi olen matkalla 3 kuukautta tai mahdollisesti jopa pidempään, etten viitsi lentokentältä viisumia hankkia ja uusia myöhemmin.

Sitten valuutta. Voiko rahaa vaihtaa jo Suomessa? Jos ei niin onko valuutanvaihtoputiikit auki mitenkä? Olen Egyptissä kolmen aikaan yöllä.

En ole sitten rokotteistakaan ihan varma. Ajattelin kyllä ihan terveysasemalta kysyä että ovatko tietoisia, mutta ehken nyt kuitenkaan. Parempi on olla hieman perillä asiasta ennen kuin menen typeriä kyselemään. Luultavasti jäykkäkouristus tarvitaan? Mitä muuta?

Muut neuvot ja vinkit ovat myös tervetulleita. En tiedä paljonko Egyptissä on lämpöä kesäkuussa, joten sitäkin ja suojakeinoja voi valaista. En pala mitenkään erityisen helposti (paitsi ehkä jossain 40 asteen helteessä), mutta olisi hyvä tietää mitä suojakeinoja itse suosittelette. Tavallista aurinkorasvaa vai jotain muuta?

7

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hade

      noniin tuo viisumiasia selvisi, mutta tietääkö kukaan Egyptinlähetystön osoitetta? oleilevatko yhä Itäinen Puistotie kakkosessa?

      • all inclusive

        Rahanvaihtokoneet ovat auki muistaakseni 10-20, mutta eurotkin käyvät suurimmassa osassa kaupoista.


      • all inclusive
        all inclusive kirjoitti:

        Rahanvaihtokoneet ovat auki muistaakseni 10-20, mutta eurotkin käyvät suurimmassa osassa kaupoista.

        Samoin ne toimivat aivan kuten suomessa, että visa electronillakin voi nostaa puntia.


    • Hade

      Kiitos vastauksestasi. (:
      Tällä hetkellä olen perillä viisumi-asioista ja rokotteista. Tosin viisumissa askarruttaa se että saako noihin kysymyksiin vastata suomeksi, vaikka paperi onkin arabiaksi, englanniksi ja ranskaksi? Vai pitääkö vastauskieli olla varmuudenvuoksi ihan englanniksi?

      Taidan kysellä aika huvittavia asioita, mutta sattuu olemaan ensimmäinen ulkomaanmatkani johon tarvitaan viisumi. :P

      • Amaalli

        Hei, mistä sen viisumin saa ja miten sen kanssa toimitaan?

        Oon ite lähössä ensi kertaa Egyptiin, ja mäkin olen nyt ihan epätietoisena. :/


      • jfdköa

        Suomen lähetystössä on kyllä sekä suomalainen toimistotyöntekijiä, että egyptiläinen. Voisin kuvitella, että jos menet toimistossa käymään, työntekijä voi auttaa sinua viisumihakemuksen täyttämisessä.


    • ninjaaaaaaaaa

      viisumi oli tosiaan helppo täyttää ja se näytetään sitten egyptissä kun lentokentälle pääset. miekkonen vilkaisee sitä ja iskee leiman passiisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      202
      10505
    2. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      45
      9816
    3. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      178
      8417
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      304
      7878
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      193
      6725
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      90
      6133
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      67
      5966
    8. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      8
      5832
    9. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      30
      5049
    10. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      103
      4997
    Aihe