Milloin melatoniinin hinta halpenee? Ihmettelen tuota hintaa, joka noin 20 e. Sininen uni melatoniini, jota sai luontaistuotekaupasta sisälsi reilu puolet enemmän tabletteja ja oli siinä 20 e kieppeillä, hieman alle. Apteekit ja lääketehtaat rahastaa ihmisiä ja eivät anna enää edes luontaistuotekauppojen sitä myydä. Ulkomailla sitä saa puolestaan ihan reseptivapaasti. Meininki täällä on suoraan sanottuna raakaa!
Ahneus lääketehtaiden omistajilla on valtavaa! Ei voi oikein muuta todeta.
Ahneus lääketehtaiden omistajilla on valtavaa! Ei voi oikein muuta todeta.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Korjaan, melkein 3 kertaa enemmän tabuja olis Sinisessä unessa. Ulkomailta saisi vieläkin halvemmalla tilattua. Miksi moista vääryyttä Suomessa kannatetaan? Miksi suomalaisten pitäisi maksaa ylihintoja ahneitten lääketehtaitten takia?
Olen saanut reseptilääkkeenä Melatoninia. En muista hintaa, mutta 100kpl ei paljoa maksa. Ehkä 10€.
AP; tarkoittanet depot-muotoa, se onkin kalliimpi, sen sijaan lyhytvaikutteinen melatoniini on todella, todella halpaa......pyydä lääkäriltä sille resepti, ei Circadinille.
100 kpl 3mg lyhytvaikutteista maksoi 28 euroa apteekissa.
Pitää myös huolehtia että päiväsaikaan aivoissa ei ole melatoniinia. Normaalisti aivot säätelevät melatoniinin tuotantoa näköhermojen avulla, kun silmiin tulee auringonvaloa (uv-a valoa) melatoniinin määrä vähenee, ja auringonvalon puuttuessa aivot taas tuottavat melatoniinia.
Jos aina on paljon melatoniinia kaikki päivät ja yöt, niin varmasti tulee univaikeuksia. Esim. jos oleskelee liikaa sisätiloissa tai käyttää laseja.
Pitkävaikutteinen melatoniini Circadin on täyttä roinaa ja rahastusta. Lyhytvaikutteista melatoniinia tyrkytetään kaikille, vaikka sillä voi olla vakavia sivuvaikutuksia ja suurin osa ihmisistä ei edes hyödy siitä. Käyttäkää oikeita unilääkkeitä ennemminkin.
pihalla kuin lumiukko.
sh on lääketehtaan tai apteekin edustaja. ei kukaan muuten noin tyhmä ole.
Miten tuolta iherbistä oikein ostetaan? Pitääkö vekslata valuuttojen kanssa?
iHerbin tilausohjeet (visa tarvitaan):
http://www.onnistuneetkaupat.fi/iherb-tilausohjeet/
iHerb ja arvonlisävero!
http://www.raikasweb.com/iherb-ja-arvonlisavero
melatoniinin tilaaminen on sitten laitonta
Melatoniinin maahantuonnista
Kysymys: Onko melatoniinin tilaaminen ETA/EU-alueen ulkopuolelta laitonta?
Tullin vastaus:
Lainaus: Suomeen voi tilata postitse 1 mg/pv melatoniintabletteja USAsta jos tuotteen markkinointiväite ei ole unettomuuden hoito.
Sähköpostitse annetut vastaukset ovat osa Tullin yleisneuvontaa eivätkä ole sitovia. Tulli voi antaa hakemuksesta sitovan maksullisen ennakkoratkaisun arvonlisäverolain, valmisteverotuslain, väylämaksulain ja autoverolain soveltamisesta, ei kuitenkaan autoverolain mukaisesta verotusarvosta. Tariffia ja alkuperää koskeva sitova tieto on pääsääntöisesti maksuton.
Katso Miksi Vitamiineja Lisäravinteita Ja Luontaistuotteita Ei Kannnata Ostaa Kotimaasta.
iHerb Info: http://quublog.blogspot.com/
http://luontaistuote.suntuubi.com/
Yliopiston apteekin melatoniinia saa 1,3 ja 5 mg vahvuutta ja 100 tabun purkki maksaa kympin.