Pitäisi hommata snorklaamista varten vedenpitävä pokkari. Koska tarvetta on noin kerran vuodessa, ei tekisi mieli sijoittaa kameraan satoja euroja.
Mitä suosittelisitte? Budjetti max 150 eur.
Vedenpitävä pokkari
13
720
Vastaukset
- oafijsiodfj
http://www.dpreview.com/reviews/Q311waterproofcompactgrouptest/
Fujifilm FinePix XP30 (alk 129e hintaseurannan mukaan)
Olympus Tough TG-810 (alk 239e)
Panasonic Lumix DMC-TS3 (/FT3) (alk 289e)
Pentax Optio WG-1 GPS (alk 239e)
Ricoh PX (alk 156e)
Sony Cyber-shot TX10 (alk 248e)
Kuten tuolta testistä voi lukea, noista parhaimmiksi rankattiin Panasonic ja Sony.
Noiden lisäksi markkinoilla on ainakin Canon D20 (alk 359e) ja vanhempi versio D10 (alk 249e).
Jos kassassa on vain 150e, valinnanvara on aika minimaalinen.- EOS-1000D
Ei ole siitä kiinni, etteikö rahaa olisi, vaan jos käyttötarve on kerran vuodessa, niin ei sitä mopolla mahdottomia. Vertauskuvallisesti: ei sitä osteta maasturiakaan huvikseen parkkiin seisomaan, jos ei tarvetta ole.
- oafijsiodfj
EOS-1000D kirjoitti:
Ei ole siitä kiinni, etteikö rahaa olisi, vaan jos käyttötarve on kerran vuodessa, niin ei sitä mopolla mahdottomia. Vertauskuvallisesti: ei sitä osteta maasturiakaan huvikseen parkkiin seisomaan, jos ei tarvetta ole.
"ei sitä osteta maasturiakaan huvikseen parkkiin seisomaan, jos ei tarvetta ole"
Mutta jos sitä maasturia ei ole, niin tavallisella autolla jää menemättä (tai ainakin takaisin tulematta) kelirikkoiselle pikkutielle.
Mutta tosiaan, suosittelen lukemaan tuon testin (jos suinkin engelska sujuu). Siinä varmaankin käy ilmi mitä eroa on 100 euron ja 300 euron kameralla - jos on.
Netistä löytyy varmasti muitakin testejä (ja kokemuksia), kun vaan googlaat noita mallinimiä.
Ne luettuasi, ja mielellään kaupassa tehdyn hypistelyn jälkeen, tee valintasi siitä ostatko jonkun kameran vaiko jätätkö ostamatta.
Kyllä vedenpitävällä pokkarilla voi kuvata vaikka vuorella tai sänkykamarissa. Se ei tarkoita pelkästään veden alla kuvaamista.
- oafijsiodfj
Ja maasturilla voi ajaa myös muualla kuin maastossa.
Mutta aito maasturi ei ole mikään mukavin menopeli pitkällä matkalla tai kaupunkipyörittelyssä.
Tästä keskustelusta puuttuu vielä vaihtoehto, että ottaa tavallisen pokkarin ja siihen vedenpitävän kotelon. Nuo kotelot taitavat olla vain sen verran hinnakkaita, että aloittaja ei ehkä halua sellaiseen investoida...
Tai sitten ei, kun snorklauksesta oli kyse. Esim. Canon Ixus 115hs tai 220hs kotelo joka kestää 3 metrin syvyyteen asti vettä vain 55 e:
http://www.telefoto.fi/?open=6896
sitten esim. Canon sx240/260-kameroiden kotelo maksaa reilu 200 e (samalta sivulta) - mutta se kestääkin jo 40 m syvyyttä ja saattaa muutkin ominaisuudet olla vähän parempia... oafijsiodfj kirjoitti:
Ja maasturilla voi ajaa myös muualla kuin maastossa.
Mutta aito maasturi ei ole mikään mukavin menopeli pitkällä matkalla tai kaupunkipyörittelyssä.
Tästä keskustelusta puuttuu vielä vaihtoehto, että ottaa tavallisen pokkarin ja siihen vedenpitävän kotelon. Nuo kotelot taitavat olla vain sen verran hinnakkaita, että aloittaja ei ehkä halua sellaiseen investoida...
Tai sitten ei, kun snorklauksesta oli kyse. Esim. Canon Ixus 115hs tai 220hs kotelo joka kestää 3 metrin syvyyteen asti vettä vain 55 e:
http://www.telefoto.fi/?open=6896
sitten esim. Canon sx240/260-kameroiden kotelo maksaa reilu 200 e (samalta sivulta) - mutta se kestääkin jo 40 m syvyyttä ja saattaa muutkin ominaisuudet olla vähän parempia...Ajan pidemmät matkat mieluiten matkailuautolla, kauppareissut pikkuautolla mutta olen pari kertaa ollut tilaisuudessa tehdä matkaa citymaasturilla made by Toyota eikä se kyyti mitenkään huonoa ollut, pikemminkin päin vastoin. Olen jopa harkinnut vaihtoa pikkuauto -> citymaasturi vaan on löytynyt muutama tuhat estettä joten idea on vasta hautumassa, se kypsyy jos on kypsyäkseen.
En tosin harrasta veden alla kuvaustakaan eikä kellonikaan kestä kovin syvälle menemistä. Olen kuitenkin sitä mieltä, että kello on pienimpiä murheitani jos olen syvemmällä kuin 5m meressä, joessa, järvessä tai kaivossa. Kuvattavaa löytynee vielä kuivalta maaltakin lähtien.
Jos olisin hankkimassa joka paikan taskukameraa niin saattaisin kuitenkin harkita noita myös veden kestäviä niissä kun näyttää olevan tuota tiputtelunkin kestoa muita enemmän.- oafijsiodfj
Työeläkeläinen kirjoitti:
Ajan pidemmät matkat mieluiten matkailuautolla, kauppareissut pikkuautolla mutta olen pari kertaa ollut tilaisuudessa tehdä matkaa citymaasturilla made by Toyota eikä se kyyti mitenkään huonoa ollut, pikemminkin päin vastoin. Olen jopa harkinnut vaihtoa pikkuauto -> citymaasturi vaan on löytynyt muutama tuhat estettä joten idea on vasta hautumassa, se kypsyy jos on kypsyäkseen.
En tosin harrasta veden alla kuvaustakaan eikä kellonikaan kestä kovin syvälle menemistä. Olen kuitenkin sitä mieltä, että kello on pienimpiä murheitani jos olen syvemmällä kuin 5m meressä, joessa, järvessä tai kaivossa. Kuvattavaa löytynee vielä kuivalta maaltakin lähtien.
Jos olisin hankkimassa joka paikan taskukameraa niin saattaisin kuitenkin harkita noita myös veden kestäviä niissä kun näyttää olevan tuota tiputtelunkin kestoa muita enemmän.Oliko siinä tojo-kitymaasturissa neliveto, korkea maavara, ryömintävaihde, tasauspyörästön lukitus?
Citymaasturit ovat suunnilleen yhtä hyviä maastossa kuin nuo 3 m vettä kestävät kameran sukelluskotelot sukeltaessa. Toimivat tiettyyn rajaan asti.
Jos vielä palaan tuohon linkittämääni testiin, sen yhteenvedossa todetaan
"Although all of the cameras in this group are usable and capable of producing great images in certain circumstances, only a few delivered the goods no matter where and when we used them."
Yllätys yllätys, 130 euron Fuji oli huonoimpien joukossa kaikissa arvostelukohteissa.
Jos nyt jotain saa vielä aloittelijalle ehdottaa, niin tällainen combo saattaisi toimia:
http://www.veikonkone.fi/CANON-IXUS-115HS-GREY
http://www.telefoto.fi/?open=6896&selected=71989
Tuloksia voi katsoa vaikka
http://www.youtube.com/watch?v=_fn0yz0ZmLA
Eikä kameraa tarvitse jättää hyllyyn pölyttymään snorklausreissujen väliseksi ajaksi. - EOS-1000D
Voi teitä. Kuvaan muut kuvaamiseni järjestelmäkameralla. Tämän takia en halua sijoittaa vedenpitävään digipokkariin sen enempää kuin olen maininnut. Ei vain yksinkertaisesti ole käyttöä! Koittakaa jo tajuta!
- oafijsiodfj
EOS-1000D kirjoitti:
Voi teitä. Kuvaan muut kuvaamiseni järjestelmäkameralla. Tämän takia en halua sijoittaa vedenpitävään digipokkariin sen enempää kuin olen maininnut. Ei vain yksinkertaisesti ole käyttöä! Koittakaa jo tajuta!
Mikä nyt oli ongelma?
Mehän okaron kanssa tarjottiin sulle kaksi vaihtoehtoa noin 150 euron luokassa:
- Fujifilm FinePix XP30
- Canon Ixus115 kotelo
Ensimmäinen vaihtoehto ei tuon testin mukaan ole kovin häävi. Toisessa vaihtoehdossa saat kameran, jolla tekee jotain myös vedenpinnan yläpuolella.
Niin, tokihan tuolla Fujillakin voi kuvata myös kuivassa säässä...
http://www.dpreview.com/reviews/Q311waterproofcompactgrouptest/11
Tuolla jo aikaisemmin mainitsemani testin studio comparison -sivulla voi testin kameroiden kuvanlaatua verrata paitsi toisiinsa myös esim. Canon Ixus115 (elph 100) -kameraan. Fujin ISO 100-kuva on kelvollinen, mutta ISO 200 on jo kuraa. Ixuksella ISOn saa nostaa 3200 asti ennen kuin ollaan samalla tasolla.
Jos näistä ehdotuksista ei kumpikaan kelpaa... saattaapi jäädä kuvasi ottamatta, tai joudut investoimaan vähän suuremman summan.
- zzzzzzzz
Canon powershot D10? Itsellä on semmonen ja hyvin on toiminut. Jostain voi löytyä tarjouksesta esim rajalassa oli jonkun aikaa sitten 199€
- PwrShhhht S100
”Lisävarusteena vesitiivis kotelo
Vesitiivis DC43-kotelo suojaa kameraasi vedenalaisessa kuvauksessa jopa 40 metrin syvyydessä.”
Tuollaista puhutaan minun pokkariani käsittelevillä maahantuojan nettisivuilla.
http://www.canon.fi/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_Camera/PowerShot/PowerShot_S100/
Pokkarini maksoi enemmän kuin 150 €. En osaa sanoa (EOS), onko tuo kotelo mallikohtainen vai voiko sitä käyttää muidenkin pokkarimallien kuin PowerShot S100:n yhteydessä. Kotelon hintaakaan en ole tiedustellut.Kotelo maksa n. 200 euroa, eli ehdotat 600 euron systeemiä, kun kysyjä mainitsi budjetiksi 150 euroa. Oliko tarkoitus vain brassiailla S100:llasi? Nuo Canonin kotelot ovat mallikohtaisia ja varsin kalliita. Tuohon Ixus 115 HS:ään on myös saatavissa edullisempi kotelo, joka on vesitiivis kolmeen metriin verrattuna normaalien 40 metriin. se menee kameran kanssa juuri budjettiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522175
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3411413Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.961397- 1681291
- 681071
- 35978
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59930Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31929Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta27862Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46849