Missä kulkevi mies,
hän yksin vain ties.
Katsellen aapansa aavaa,
syleillen korpikuusien naavaa.
Minne matkallaan mensi,
sinne kurjet jo lensi.
Kaukana tietönnä maa,
siellä rauhan vain saa.
Siellä elo sykkivi puussa,
ilot laululintujen suussa,
koivut mahlaansa kerää,
luonto kaunein kukkimaan herää.
Kulkua
5
152
Vastaukset
- oiva. K
luonnosta saa virikkeitä , tuohesta sytykkeitä. Kun poikkeaa tieltä , löytää metsästä ihmeitä.
- *MURUKULTA*
Upeeta! Upeeta!
Kulkijan rinnalla helppo oli kulkea
jokainen askel keveyttä - sydämessäin tunnetta..
Runosi p_p , joka tuo sisälleni kauniita väreitä - Se on Ilo!
Siispä, Kiitos jälleen hienosta hetkestä runosi äärellä!
http://www.luontokuva.org/media/ajankohtaista/uutiset/2009/Linnut_Kari_Leo_Metsan_emanta.jpg Kesätuulet
Sadepilvissä kuurojen tuomaa,
puiden oksilla merkkejä huomaa,
kasvaa kesäinen nurmi jo nukkaa,
tuomi varhainen kukkaa jo pukkaa.
Jo lensi pääskynen päivään,
häipyi pimeys hämärän häivään,
kääntyy loppuun toukokuun lehti,
kesän kynnykselle sekin jo ehti.
Laskee maitinsa särki ja mutu,
kuplii lammessa sammakon kutu.
Viilettää virrassa veikeä lohi,
hauella sen aika meni jo ohi.
Näin on kesä kynnyspuulla,
sulosoinnuissa, lehdillä, purojen suulla.
Näin suvenaika rientävi vastaan,
kesätuulissa tuudittaa lastaan.Ihana runo oli, pidin tosi paljon :)
Sade
Tumman taivaan raskas taakka,
valuu alas maahan saakka.
Pilvet vesipisaroita täyttää,
kuurot itkien sen näyttää.
Itkut ilon, kasteet sulon,
voimavirrat kesä tulon.
Lätäköissä läiskytellen, lutakoissa loiskutellen,
maassa kulkee kuiskutellen.
Ylös nostaa kastehelmaa,
illan sulon kaunista kuvitelmaa.
Heiluttelee hepeniä hallanarkaa,
illanhämyyn viimein usva karkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k2093892Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän302354Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h191884Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn431750Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?
Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop4481723Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.841582Kohuotsikoihin nousseet Aku Hirviniemi ja Mikko Leppilampi jouluna tv:ssä!
Täydellinen joulu -leffassa on iso kaarti suomalaisia näyttelijöitä. Mukana mm. Elena Leeve, Antti Luusuaniemi sekä koh201179Ex-Puoli seitsemän juontaja Anniina Valtonen yllättää - Uudessa roolissa tv:ssä!
Monen suosikki Anniina Valtonen tv:ssä! Valtonen on tuttu Ylen meteorologina, mutta hän juonsi myös Puoli seiskaa. Nyt A31985Mitä metsaman tuottaa
Törkypuhetta, ahdistusta, pahaa mieltä, riitaa, eripuraa, köyhien menestymättömien ja maattomien kurjien vähättelyä. Sit111930Korvasiko kaupunki Morkon talon?
Tän missä oli joku vesivuoto talon ulkopuolella? Vai miten saaga päättyi?7877
