mistähän saisi Turusta kyseisen kasvin ostettua? Minun eräällä ystävällä on tälläinen ja ihastuin siihen ja nyt haluankin kotiini sellaisen.
tuoksupelargonia
minna
71450
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Niitä on harvoin kukkakaupoissa, joten etkö voisi kysyä ystävältäsi, jos hän antaisi sinulle pistokkaaksi oksan tai kaksi omasta kasvistaan ? Juurtuu vesiastiassa melko nopeasti, jonka jälkeen siirretään multaan.
Hei olin kevääälä Turussa ja kävin siellä kasvitieteellisessä puutarhassa, josta ostin ko taimen pari euroa maksoi. Se on moneen kertaan täytynyt latvoa, joten olen siitä monelle antanut pistokkaita.
...kaveri osti juuri sellaisen kuluneella viikolla.
Tuoksupelargonia kuulemma karkoittaa myös itikoita (hyttysiä). Olen etsinyt minäkin kyseistä kasvia mut ei vielä ole sattunut kohdalle.
Onko kellään tietoa mahtaako Pääkaupunkiseudulta löytyä?
Pääkaupunkiseudulta kun kyselin, niin ei-oota tarjottiin. Eräs kukkakauppias sanoi, että viimeksi vuosi sitten nähnyt tukussa. Mutta tänään ostin Jyväskylän Viherlandiasta, kun siellä suunnalla satuin liikkumaan.
Ainakin tuusulassa pirilän kukkatalossa on tuoksupelargonia myynnissä.
Onko tuosuissa eroa?
Miten ahkera kukkimaan?