Olen miettinyt mikä saa nuoret, lähes lapset tappamaan? Onko syynä väkivaltaviihde, jossa ongelmat ratkaistaan väkivallalla. Tietokonepelejä syytetään, välinpitämättömiä vanhempia, syrjäytymistä jne.
Mistä ihmeestä on kysymys?
Miksi nuoret tappavat?
4
434
Vastaukset
- Näätä
Joka kuritta kasvaa, se kunniatta kuolee, niin sanotaan. Lapsen kasvattaminen on nykyään kielletty, vapaamuotoisempi meininki on nykyään in. Leikki-ikäinen istutetaan telkkarin ääreen, lyödään vähän karkkirahaa kätöseen ja painutaan baariin. Kyllä se siellä himassa pärjää.
- gerbiili
ei lapsen kasvattaminen suinkaan ole kielletty. Mutta väkivaltaa lasta kohtaan ei saa käyttää ja tämä on okei. Ilman väkivaltaakin voi kasvattaa.
- Kalmo
Eikä siihen taida olla yksiselitteistä vastausta. Pelejä ja elokuvia on helppo syyttää, mutta itse en usko siihen, että kukaan tappaa tai lyö sen vuoksi kun Stallonekin tekee niin.
Viihde saattaa kyllä antaa keinot moneen rikokseen, mutta yleensä ne ovat tekoja, jotka olisi tehty joka tapauksessa.
Luulen, että todelliset syyt ovat jossakin kotiolojen, syrjäytymisen ja väkivaltaviihteen välimaastossa. Ehkä me myös maksamme siitä, kun pyrimme 1970-luvun opein "ymmärtämään" pahan tekijöitä. Syitä voi olla monia ja oikeaa vastausta on vaikea löytää sillä nuorilla henkirikosten tekijöillä saattaa olla hyvinkin erilaiset taustat ja syyt rikoksilleen.
Tässä meikän pohdintoja:
En aina lähtisi syyllistämään nuoren vanhempia.On nykyään niitäkin nuoria joilla ei ole mitään ongelmia ja siitä huolimatta saattavat tehdä jotain hyvin tyhmää äkkipikaistuksissaan ja se on aika huolestuttavaa jo!Toki on niitäkin perheitä joissa on esim.väkivaltaiset vanhemmat jotka käyttävät päihteitä .Näin lapsi oppii jo pienenä,että väkivalta on ainoa ratkaisu ongelmiin. Mutta ei sekään kaikista vielä aggerssiivisia tee jotkut perheväkivaltaa kokeneista nuorista/lapsista saattavat jopa inhota väkivaltaa.
-Yksi mahdollisuus on sitten tietysti huonoon seuraan joutuminen esim.rikollisliigaan.
- Kolmasryhmä on sitten nämä joilla on ennestään mielenterveysongelmia ja jos niihin ongelmiin ei haeta apua ajoissa voi tilanne riistäytyä käsistä.
Neljänteenryhmään voitaisiin laskea nämä jotka ovat puolustaneet itseään ja rikos on sattunut sen yhteydessä.
Ei videopelit välttämättä aiheuta väkivaltaista käyttäytymistä kyllä minäkin pelasin joskus 12-vuotiaana väkivaltapelejä enkä mielestäni ole mitenkään hullu enkä hyökkäisi ihmisten kimppuun! Jos lapselle hankkii jonkun väkivaltapelin vanhempien kannattaisi varmaankin opettaa pelin ja oikean maailman ero eli siis se,että sitä mitä videopeleissä/elokuvissa tapahtuu ei ole aitoa! Tosi elämässä tilanne on eri jos jonkun tappaa niin tekoa ei voi tehdä tekemättömäksi paitsi,että sillä pilaa uhrin elämän niin myös oman.
Juttuni oli varmaankin sekava mutta ainakin yritin vastata jotain..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.845097Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.243446Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j322771Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.581800- 471576
- 941362
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441346Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2411321Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.731058IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra54945