Onko kellään antaa ohjetta volvon 2040 vesipumpun stefojen vaihtoon? Tulostin räjäytyskuvat, mutta jos vielä jotakin vinkkiä olisi..Jos niitä räjäytyskuvia katsoo, niin näyttäisi olevan tuo C-mallin pumppu.
vesipumpun stefat
stefax
11367
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ota vanha stefa pois.
Laita uusi stefa paikalleen :)
Stefat kannattaa hakea ihan paikallisesta laakeri/stefa kaupasta.
Mainitset vaan että tulee meriveteen, että vaihtavat stefaan rosterisen jousen.
... No oli siinä jotakin sentään tuossakin! Tarviiko siinä "vanhan pois otossa" ulosvetäjää, vai sujuuko homma perusvehkeillä.
Ihan meisselillä vääntämällä pitäis tulla.
Jos stefassa ei ole merkitty mittoja, mittaa pumpusta akselin paksuus ja ulkomitta stefalle niin löytyy helpommin uusi kaupasta.
...saat naarmuja (ja koloja) pumpun runkoon ja pahimmillaan tuhoat koko vehkeen. Jos stefaan pääsee käsiksi molemmilta puolilta, niin Itse käyttäisin ja olen käyttänytkin vastaavissa tapauksissa vasaraa ja sellaista kupariputken pätkää, jonka halkaisija on lähellä stefan ulkomittaa. Kupari on riittävän kovaa, mutta ei naarmuta muita metalliosia. Pää suoraksi leikattuna sopii sekä poistoon että asennukseen. Hätätilassa sopivan paksuinen pyöreä puukapulakin käy apuvälineeksi....
No jos ei osaa ei kannata aloittaa.
Jos yhden stefan pullauttaminen ruuvarilla on noin vaikea homma kannattaa antaa osaavien tehdä.
En tiedä Volvon vesipumpusta (joka kai sekin on jostakin pumpputehtaasta), mutta Yanmarin pumppuun kyllä vaihdoin ihan perustyökaluilla eikä ollut edes vaikeaa.
Älä missään tapauksessa käytä ruuvaria stefan irrotukseen, vaan sopivan kokoista hylsyä. Ruuvarilla tulee vaurioita. Myös uudet stefat saa paikoilleen hylsyllä lyömällä. Muista tarkistaa, että öljy- ja vesipuolen stefat ovat "selät" vastakkain ja urat ulospäin.
Jos tuota pitää kysyä, niin ei pidä itse tehdä. Jokainen, jolla pysyy ruuvari ja jakkari kädessä osaa tuon tehdä.
Näin on! Kyllä jakkari (jakari, jakoavain?) on ammatilaisen työkalu!
Viestiketjun aloittajalle:
Kun purat, niin laita irrotetut osat yms purkujärjestyksessä riviin. Vielä kun varmistat, että osat ovat kaikki "oikeinpäin", niin takasin kokoaminen pitäisi onnistua.
Kannattaa aina pysähtyä, kun alkaa tekemään mieli kaivaa isompaa vartta. Aika harvoin saa muuta aikaan, kun tuhoa. Eli mieti, että onko joku "juju"
Pari fotoa puhelimella vielä varmistaa homman onnistumisen.
Uudet stefat saa näppärästi paikalleen, kun pistää stefan pakkaseen hetkeksi ja kuumentaa pumpun kotelon kuumailmapuhaltimella, (hiustenkuivainkin käy, jos puhallinta ei löydy). Ei tarvii stefaa hakkailla, vaan menee ihan helposti käsin painamalla.
Lämpölaajeneminen on ihmeellinen asia.
Tulin turhaa irroittaneeksi koko pumpun. Koska se oli vesipuolen stefa, niin sen olisi voinut saada paikallaankin irti. Eli otin pumpun irti ja kampesin varovasti meisselillä vanhan pois. Uuden kilkutin varovasti "tulppahylsyllä" paikoilleen. Se meni yllättävän helposti paikalleen vaseliinin kera. Akseli näytti siltä että voi jossain kohti ruveta uudestaan tiputtamaan, mutta ainakin nyt tuntuu pitävän(oli siis hieman kulunut). Se öljypuolen stefa onkin sitten hieman hankalampi tapaus. Mutta koska ei ollut rikki en "korjannut" sitä. Kiitoksia hyvistä vinkeistä aiheeseen liittyen!