Lääkkeistä kieltäytyvä vanhus

epävarmuutta

Mitä tehdä kun alzheimerin lievää/alkavaa keskivaihetta sairastava vanhus kieltäytyy lääkkeistä totaalisesti? Läkkäri ei ottanut muuta kantaa kuin että "ei väkisin" ...ja niin kai se on.
Pitäisikö minun yrittää suostutella vai ei? Toivottomalta vaikuttaa, en jaksaisi jauhaa mutta kurjalta tuntuu.

82 ikä ja aika nopeasti oireita tullut.

4

487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ristiina ja tytät

      Meillä sama ongelma,miulla nyt tosin 63 v mies,jolla keskivaikea/vaikea alzheimer.Mie jauhaan ja piilotan ne lääkkeet ruokaan,esim punajuurisalaattiin,jugurttiin,kahviinkin liukenee hyvin ,jäätelö kans tosi hyvä.Miun on pakko saada mieheni ottamaan lääkkeet ,kun eturahasvaivat ja käytöshäiriöt niin voimakkaita.Vääntäminen ei auta,pahentaa vaan.Hassua että silloin ku hän intervallissa niin ottaa lääkkeet kun hoitajalla virkapuku päällä ;)).
      Mielikuvitusta saa käyttää sanoi meiän lekuri,sitä tässä koitetaan,eikä se lääkkeiden tehoon oo vaikuttanut vaikka mie jemmaan ne ruokaan!

      • nbvcxzz

        ottaisko laastarina. laita selkään kun nukkuu.


    • VaillaTietoa:::

      Tosiasiahan on ettei Alzheimerin tautia paranna mitkään lääkkeet. Se on etenevä sairaus ja aivoja tuhoava tauti. Vielä ei ole keksitty mitään sellaista lääkeainetta, jolla voitaisiin hidastaa tai parantaa tuota sairautta. sama tilanne koskee kaikkia Dementioita. Ja syy mistä Alzheimerin tauti johtuu, ei ole tiedossa. Vasta sitten kun syy tiedetään, voidaan aloittaa lääkkeen valmistus. Tähän asti olevat ja kehitellyt lääkkeet ovat kokeilua.

      Olisi mielenkiintoista tietää(en ole alan asiantuntija), kuinka paljon Dementiaa tai Alzheimerin tautia on niillä ihmisillä, joilla on reumaa, nivelrikkoa tai vastaavaa? Miksi näin kysyn? Koska kipulääkkeillä jatkuvasti käytettynä on aivosolujen tuhoa aiheuttava vaikutus. Monia vuosia säännöllisesti kipulääkkeitä käytettynä ei olisi ihme, jos jo yli seitsemänkymmenvuotiailla kipupotilailla särkylääkkeineen olisi kuvauksissa näkyvää aivotuhoa.

    • ristiina tytär

      No eihän ne paranna,mutta vaikuttaa yleiseen olotilaan ja käytösoireisiin,sekä esim. että osaa käydä vessas itsenäisesti .Käytösoireisiin taas käytetään psyk.lääkkeitä,ja kyllä ne meillä auttaa,toistaiseksi,vaikka alzheimer etenee kuin pendoliino.Ennen meiheni riehui öisin,nyt rauhoittunut kun saa Ketipinoria.
      Meillä kyllä testattu kaikki markkinoilla olevat aslzheimerlääkkeet,vuoden antoivat lisäaikaa,kotonaolemiseen,nyt mennään alaspäin.,..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      105
      5095
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      261
      2103
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      91
      1726
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1200
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      339
      1179
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1110
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1109
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      152
      1101
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1049
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      984
    Aihe