Opiskelu Los Angelesissa

Tiia

Hei!


Aion lähteä opiskelemaan Los Angelesiin, kunhan vaan löydän sopivan koulun itselleni. Haavena on ollut pääsy opiskelemaan Music Instituteen Music Businesta, mutta kurssi on vain 6 kk mittainen ja haluaisin ehdottomasti opiskella pidempään.

Toisena vaihtoehtona olen miettinyt markkinointia. Onko kellään kokemusta/vinkkejä hyvistä kouluista Losissa, jossa tätä voisi opiskella?? Olen löytänyt muutaman collegen, mutta niistä valmistuu vain AA-tutkintoon, jolla ei siis ole Suomessa minkäänlaista arvoa.

Olisin ERITTÄIN kiitollinen vastauksista! Niin ja rahoitus on kunnossa :) En kuitenkaan haluaisi mitään näitä ihan kalleimpia kouluja..

7

707

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12

      UCLA, etko ole tasta koskaan kuullut?

    • asdfasdf

      LA on kyllä semmoinen persereikä että suosittelisin johonkin muualle menemistä.

    • Ex-vaihtari

      En pysty auttamaan sinua koulujen valinnassa, mutta muutama kommentti ulkomaisen tutkinnon hankkimisesta.

      Jos tarkoituksesi on tutkinnon jälkeen palata Suomeen töihin, niin kannattanee harkita asiaa pariinkin kertaan ja valikoida koulu huolella. Mikäli haluamassasi (suomalaisessa) työpaikassa edellytetään jotain tiettyä tutkintoa, niin ei ole ollenkaan varmaa kelpuutetaanko esim. USA:ssa suoritettu tutkinto. Suomessa on vähän siitä hankala tilanne, että ulkomaisia tutkintoja (edes eurooppalaisia) ei tahdota suomalaisten työnantajien taholta oikein arvostaa, vaikka olisi maisteritason tutkinto.

      Jos tavoitteesi on tosiaankin työllistyä lopulta Suomeen, niin kannattaa harkita suomalaiseen yliopistoon menemistä ja sieltä sitten opiskelijavaihtoon (tai jatko-opiskelijaksi esim. maisteritasolla) USA:han. Sillä paketilla olisi todennäköisesti enemmän arvoa suomalaisen työnantajan silmissä kuin kokonaan ulkomailla suoritetulla tutkinnolla.

      Mikäli ulkomaille työllistyminen kiinnostaa tai ei ole vaihtoehtona poissuljettu, niin sittenhän asia on aivan toinen.

      Olin aikoinani vaihto-opiskelijana ulkomailla ja lopulta myös työpaikka löytyi ulkomailta (Suomen työtilanteen ollessa mitä on, ei vasta valmistuneella ollut paljoa vaihtoehtoja). Paluuta en ole vielä harkinnut, mutta en ole sitäkään mahdollisuutta sulkenut pois. En kuitenkaan odota ulkomaisen kokemukseni nostavan työllistymismahdollisuuksiani kovinkaan suuresti, jos palaamaan päädyn.

      Pari tutustumisen arvoista, aihetta sivuavaa artikkelia:
      http://ylioppilaslehti.fi/2011/02/tyonantaja-suosii-suomalaista/
      http://www.taloussanomat.fi/tyo-ja-elama/2011/01/13/menestys-ulkomailla-ei-takaa-toita-kotimaassa/2011556/139

    • kdfmlmfkldm

      Tuossa edellisessä on paljon hyviä pointteja, mutta sanoisin kuitenkin, että ajat muuttuvat ja ihmiset kansainvälistyvät. Olen huomannut, että ulkomailla opiskelu on nuorille vain yksi vaihtoehto muiden joukossa ja opiskelupaikkoja ulkomailta välittäviä firmoja on nykyään tarjolla useampiakin ja tiedän yhden, joka vasta aloittelee toimintaansa. Tulevaisuudessa hakijoiden kirjo onkin yhä runsaampaa, on ulkomailla vaihdossa käyneitä, eri maissa harjoitelleita, maisterintutkintoja ja jatko-opintoja ulkomailla suorittaneita ja muutamia vuosia siellä asuneita ja työskenneitä sekä maasta toiseen liikkuvia, lähetettyjä työntekijöitä, jotka palaavat Suomeen, ulkomaalaisia, jotka muuttavat Suomeen ulkomaisine tutkintoineen jne. Kaikki nämä kilpailevat töistä eri maissa ja myös siis Suomessa, joten tarjontaa hakijoista on ja kirjo laajenee koko ajan.

      Vaikka suomalaisten työnantajien suhtautuminen ulkomailla koko tutkinnon suorittaneisiin muuttuu hitaasti, luulenpa, että suomalaisetkin työnantajat joutuvat tulevaisuudessa miettimään uudestaan suhtautumistaan ulkomaalaisiin tutkintoihin ja arvioimaan hakijoiden todellista osaamista tutkinnon suorituspaikan sijaan. Monestihan on niin, että kun hakijalla on jo kokemusta oman alan töistä, tutkinto ja sen suoritusmaa on toissijaista. Kelakin teki tässä muutamia vuosia sitten oman selvityksensä ulkomailla opiskelleista ja tuli siihen tulokseen, että ulkomailla opiskelleiden työllistyminen opintojen jälkeen Suomessa on hitaampaa, mutta ulkomailla suoritettu tutkinto ei estä työllistymistä. Eli kaikkien vastavalmistuneiden työllistyminen heti opintojen jälkeen on hidasta ja muissa maissa tutkinnon suorittaneiden vielä hitaampaa. Suurin osa tutkinnon suorittaneista oli kuitenkin ennen pitkää (muutaman vuoden sisällä) työelämässä.

      Kaikesta huolimatta kannustan opiskelemaan ulkomailla koko tutkinnon, kunhan vain tietää, mihin on ryhtymässä. Samalla haluan sanoa, että nyt opintojaan aloittavat valmistuvat vasta vuosien päästä ja silloin tilanne työmarkkinoilla voi olla jo toisenlainen.

      • lollos

        Kannattaa mennä mieluummin Lontooseen! Yhdyn henkilöön, joka aiemmin haukkui Losia per**reiäksi. Yhdyn siis häneen henkisesti, en fyysisesti.


      • lollosggk

        Kannattaa mennä mieluummin Lontooseen! Yhdyn henkilöön, joka aiemmin haukkui Losia per**reiäksi. Yhdyn siis häneen henkisesti, en fyysisesti.


    • jarppi2

      http://www.mi.edu/admissions/international-students/frequently-asked-questions

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1339
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1246
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      977
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      833
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      733
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      609
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      538
    8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      498
    10. Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla

      Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu
      Ikävä
      33
      475
    Aihe