Chevrolet aveo 1,25 diesel kokemuksia?

alavillamailla halla

No jos bensasta jotain löytyisi. Diesel on se ainoa kiinnostava mutta noin yleistä jo voi kertoa bensasastakin. Voimattomuudesta ei sen enempää dieselissä on tarpeeksi sitä vääntöä turbon alueella.
Kori on ilmesisen jämäkkä ja hyvä ajettava autolehtien mukaan. Onko näin myös arki ihmisellä?
Kerro myös mihin vertaat eli jus kortin saanut hesalainen näkee asiat hieman eri tavalla kuin täällä missä on elämänlaatua ja tilaa tasasella ajella oleva aikamies sälli työmatkalla.

6

435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kapac

      Minäkin haluaisin kuulla kokemuksia Aveo 1.3D autosta, koska olen ehkä hankkimassa sellaista ja koeajolle pitäisi mennä tammikuussa.

      Onko se ilmiö vielä olemassa, että jos puhaltimen suuntaa tuulilasiin, niin menee automaattisesti ilmastointi päälle? Luin sellaisen jostakin ...

      Lämpeneekö talvella kuinka hyvin lyhyellä ajolla, jos vaikka pakkasta on -10 ja lähdetään pihasta ilman mitään lämmitysjohtoja?

      Mahtuuko 183cm kuski hyvin istumaan pitkää matkaa (200-300km)

      Muuta ärsyttävää tai hyvää?

    • avoeman

      Ihan perusautohan se on. Itsellä 1.4 bensa ja kulutus on 6.5-6.8L/100km. Ilmastointihan ei mene pakkasella päälle, mutta "huurteenpoisto" laittaa aina AC-valon päälle amerikan tyyliin. Odotan kyllä harmittomia kilometrejä ja 10 tuhatta niitä on jo tullutkin.

    • Korea Chevy
    • Fiat 1.3 Multijet

      Aveossa on tietääkseni tuo 1.3 dieselkone Fiatin valmistama. (GM:llä ja Fiatillahan oli muutama vuosi sitten yhteistyötä ja Fiatilta tuli useimpiin GM:n merkkeihin dieselkoneet) Tuota 1.3 D-konetta käytetään myös mm. Fiat Puntossa ja Opel Corsassa. Ja tuo on muuten mainio ja todella kestävä kone. Kehuttiin muutama vuosi sitten Grande Punton AutoBildin 100 tkm:n kestotestissä erittäin kestäväksi. Testin jälkeen auto moottoria myöten purettiin osiksi tarkastusta varten. DEKRAn asiantuntijan lausunto oli: "yksi parhaita moottoreita, joita olen koskaan mitannut".
      Testissä moitittiin kyllä hieman tuon moottorin voimattomuutta alhaisilla kierroksilla ja turboviivettä.
      Tuokin asia on kyllä uudessa Puntossa parantunut, varmaan myös muissakin tuota konetta käyttävillä merkeillä.

    • Ei raketti.

      Mutta menee käsittämättömän pienellä ekan tankillisen perusteella.

      • ehkäaveo

        Kuinka vähällä menee? Muutenki kokemuksia olis kiva kuulla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      475
      3713
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2776
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      277
      2136
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      449
      2003
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1354
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      1261
    7. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1128
    8. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      1025
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      1019
    10. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      1018
    Aihe