Hei olisko jollain psykologian opiskelijalla kokemusta mikä olis hyvä sellanen yliopistotason psykiatrian ja/tai psykologian oppikirja, jota käytettäisiin siellä esim. peruskursseilla. Mielellään ei suomenkielinen, vaan joku amerikkalainen tiiliskivi ehkä? Hinnalla ei väliä.
Ja voisko joku vielä selventää mulle mitä eroa psykologialla ja psykiatrialla on? Luulen tietäväni noin niinku suurinpiirtein, mutta asiantuntijalta kuultu kattava selonteko olis kiva.
Paras oppikirja?
8
531
Vastaukset
- Jaakko
Psykiatri on lääkäri joka on erikoistunut psykiatriaan.Voi kijoittaa reseptejä.Psykologi ei voi kirjottaa reseptejä.Psykologi kuuntelee ja sillä ei oo paljoo virkaa.
- Sivusta seuraaja
No nyt jysäytit tosi pommin! Psykologilla ei ole paljon virkaa! Nämä kaksi tahoa kävelevät kuin paita ja perse peräkkäin. Nyt musersit 50% parivaljakon tehoista! Ja psykiatrit ovat sitten kuninkaita vai?
- Psykologi
Ihan lyhyesti sanottuna psykologia on tiede, joka tutkii ihmisen käyttäytymistä ja käsittää paljon muutakin kuin mielenterveyden hoitamisen, samoin kuin lääketiede on paljon muutakin kuin psykiatriaa joka on psyykkisten häiriöiden tutkimista ja hoitamista. Jos olet kiinnostunut psykologiasta, hanki Gleitmanin tiiliskivi "Psychology". Psykiatriasta ja mielenterveyden ongelmista on hyvä opus Duodecimin kustantama, Lönnqvistin, Heikkisen ym. toimittama "Psykiatria".
Jos kysyt sen vuoksi, että jokin omassa psyykkisessä voinnissasi askarruttaa sinua, älä lähde tälle tielle eli lukemaan kaikista mahdollisista ongelmista. Voi käydä niinkuin joillekin lääkiksen ekan vuoden opiskelijoille: löytää itsestään vaikka mitä oireita ja sairauksia ilman mitään syytä... Mene mieluummin juttelemaan alan ammattilaiselle.
Jos taas olet yleisesti kiinnostunut aiheesta, voin neuvoa lisääkin opuksia jos tarkennat kysymystä.- psykanopiskelija
Missähän tuota suomenkielistä opusta myydään halvimmalla? Onko noiden kirjojen Psychology/Psykiatria sisällössä paljon päällekäisyyksiä? Ajattelin käydä ostamassa ne molemmat. Tuo Psychology kirja näytti olevan akateemisessa halpa(50e) , mutta tuon Psykiatrian hinta oli kaikkialla korkea, n. 100 euroa.
Kysyn vain sen vuoksi, että haluan opiskella psykologiaa/psykiatriaa. Ajattelin käydä tekemässä jonkun sivuainekokonaisuuden psykologiasta. Olisin mielelläni tehnyt ainakin sen 8 ov:n kokonaisuuden psykiatriastakin, mutta lääkiksen sivuja selatessani sain sellasen käsityksen, että sinne ei ihan tällanen aivan toisen alan opiskelija pääsekään toisin kuin psykologian laitokselle, jossa ainakin 10 ov:ta saa tehdä vapaasti ja 40 ov:oon saa varmaankin aika helposti jonkun tasokokeen kautta oikeuden. - Psykologi
psykanopiskelija kirjoitti:
Missähän tuota suomenkielistä opusta myydään halvimmalla? Onko noiden kirjojen Psychology/Psykiatria sisällössä paljon päällekäisyyksiä? Ajattelin käydä ostamassa ne molemmat. Tuo Psychology kirja näytti olevan akateemisessa halpa(50e) , mutta tuon Psykiatrian hinta oli kaikkialla korkea, n. 100 euroa.
Kysyn vain sen vuoksi, että haluan opiskella psykologiaa/psykiatriaa. Ajattelin käydä tekemässä jonkun sivuainekokonaisuuden psykologiasta. Olisin mielelläni tehnyt ainakin sen 8 ov:n kokonaisuuden psykiatriastakin, mutta lääkiksen sivuja selatessani sain sellasen käsityksen, että sinne ei ihan tällanen aivan toisen alan opiskelija pääsekään toisin kuin psykologian laitokselle, jossa ainakin 10 ov:ta saa tehdä vapaasti ja 40 ov:oon saa varmaankin aika helposti jonkun tasokokeen kautta oikeuden.Ei ole paljon päällekkäisyyksiä, kysymys on tosiaan kahdesta eri tieteenalasta. Psykologia on noista kahdesta se, jota voi yliopistossa sivuaineena tai avoimessa korkeakoulussa opiskella yleensä appron verran (15 ov) vapaasti. Suosittelen, että katsot yliopistosi nettisivuilta psykologian sivuaineopintojen kohdalta, mitä kirjoja siellä tentitään. Yleensä tentitään psykologian peruskurssi (esim. tuo Gleitman tai sitten kaikki lukion psykankirjat), lisäksi sosiaali-, kehitys-, persoonallisuuden psykologiaa, kognitiivisia prosesseja, oppimista, työpsykologiaa jne. Yksi appron valinnaisista osista käsittelee psyykkisiä häiriöitä ja vain siinä on hyötyä Psykiatria-kirjasta.
- psykanopiskelija
Psykologi kirjoitti:
Ei ole paljon päällekkäisyyksiä, kysymys on tosiaan kahdesta eri tieteenalasta. Psykologia on noista kahdesta se, jota voi yliopistossa sivuaineena tai avoimessa korkeakoulussa opiskella yleensä appron verran (15 ov) vapaasti. Suosittelen, että katsot yliopistosi nettisivuilta psykologian sivuaineopintojen kohdalta, mitä kirjoja siellä tentitään. Yleensä tentitään psykologian peruskurssi (esim. tuo Gleitman tai sitten kaikki lukion psykankirjat), lisäksi sosiaali-, kehitys-, persoonallisuuden psykologiaa, kognitiivisia prosesseja, oppimista, työpsykologiaa jne. Yksi appron valinnaisista osista käsittelee psyykkisiä häiriöitä ja vain siinä on hyötyä Psykiatria-kirjasta.
Ok. Mua kyllä kiinnostaa enemmän se oppiminen, ei niinkään ne opintoviikot/suoritukset. Eli luen mielummin kirjoja jotka ovat hyviä kuin tenttikirjoja. Toki mukavaa jos hyvät kirjat ovat tenttikirjoina; omalla laitoksella usein kurssikirjat eivät ole niitä parhaita joten olen aina omin päin lukenut mikä kiinnostaa ja silti on opinnot sujuneet.
Ymmärsin siis että psykologia tutkii (ihmisen) mieltä, psykiatria sen häiriöitä jo hoitoa. Näin maallikona ajattelisin että mielen häiriöitä ja hoitoa ei voi oppia ennenkuin on oppinut kuinka sen mielen "pitäisi" toimia silloin kun se toimii "oikein". Lienen siis oikeassa olettaessani, että psykologiaa voi opiskella tuntematta psykiatriaa, mutta psykiatrian hallitakseen täytyy opiskella myös psykologiaa. - Psykologi
psykanopiskelija kirjoitti:
Ok. Mua kyllä kiinnostaa enemmän se oppiminen, ei niinkään ne opintoviikot/suoritukset. Eli luen mielummin kirjoja jotka ovat hyviä kuin tenttikirjoja. Toki mukavaa jos hyvät kirjat ovat tenttikirjoina; omalla laitoksella usein kurssikirjat eivät ole niitä parhaita joten olen aina omin päin lukenut mikä kiinnostaa ja silti on opinnot sujuneet.
Ymmärsin siis että psykologia tutkii (ihmisen) mieltä, psykiatria sen häiriöitä jo hoitoa. Näin maallikona ajattelisin että mielen häiriöitä ja hoitoa ei voi oppia ennenkuin on oppinut kuinka sen mielen "pitäisi" toimia silloin kun se toimii "oikein". Lienen siis oikeassa olettaessani, että psykologiaa voi opiskella tuntematta psykiatriaa, mutta psykiatrian hallitakseen täytyy opiskella myös psykologiaa....siis esimerkiksi Gleitmanin Psychology eikä Psykiatria-opusta.
- psyk.yo
psykanopiskelija kirjoitti:
Ok. Mua kyllä kiinnostaa enemmän se oppiminen, ei niinkään ne opintoviikot/suoritukset. Eli luen mielummin kirjoja jotka ovat hyviä kuin tenttikirjoja. Toki mukavaa jos hyvät kirjat ovat tenttikirjoina; omalla laitoksella usein kurssikirjat eivät ole niitä parhaita joten olen aina omin päin lukenut mikä kiinnostaa ja silti on opinnot sujuneet.
Ymmärsin siis että psykologia tutkii (ihmisen) mieltä, psykiatria sen häiriöitä jo hoitoa. Näin maallikona ajattelisin että mielen häiriöitä ja hoitoa ei voi oppia ennenkuin on oppinut kuinka sen mielen "pitäisi" toimia silloin kun se toimii "oikein". Lienen siis oikeassa olettaessani, että psykologiaa voi opiskella tuntematta psykiatriaa, mutta psykiatrian hallitakseen täytyy opiskella myös psykologiaa.Tossa on ideaa. Eli kyllähän toki psykologiakin tutkii häiriöitä ja sen semmoista, mutta se on sitten kliinistä psykologiaa ja tulee myöhemmin opinnoissakin. Eli jos haluaa perustietoa ihmisen ja mielen toiminnasta ei niinkään lääkkeistä ja ICD10:n diagnostisista kriteereistä on tollainen perus psykologian opus parempi kuin esim. mainitsemasi Psykiatria -kirja, joka on hyvin pitkälti lääkkeisiin painottuva. Eikä se musta muutenkaan oikeen ole hyvä kirja, se on aika puisevaa luettavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie2765954Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta453882Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom363256Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole603129Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava513020Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1703003Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten932787Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin852483Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1982088Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt772068