Voiko marsuja kani saada poikasia?

tiivitaavi:D

...

20

1649

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiivitaavi:D

      no auttakaa mua ku mun kani tekee marsun kaa niii en tiiä et voiko ne saada poikasia :o OIKEEST AUTTAKAAA!!!!!!!!!!!!

    • Taavitiivi

      No tottakai voi

    • yksjukkis

      tietenkin kani ja marsu saavat poikasia, ellei sitten ole koiraspuolisia;D

      • JT

        tosin eivät keskenään.


    • juupajoohps

      Mikäpä niitä estäisi lisääntymästä

    • prusseluskan

      Tietenki ne voi saada poikasia.Mistä niitä marsuja ja kaneja muuten tulis??Huomaan,että biologian opetus on vähentynyt kouluissa.Melkein voi olettaa,ettei sitä ole opetussuunnitelmassa ollenkaan.

      • marsujengi

        Niin, no itsekkin huomaan että eräs ei ole käynyt biologian tunneilla, koska yleensä marsut lisääntyvät marsujen kanssa, ja kanit kanien kanssa!


    • petosenmies
      • llllllllllllllllllll

        Hehaha, söpö kani! :-)


    • OO huoleti ka gookla

      Gookleta.
      Ei ne varmaankaan yhdessä voi saada poikasia. Jos niillä olisi samanrotuiset kumppanit niin sitten.

      Tuskin niiden sukusolut tuottavat jälkeläisiä yhdessä, kun ovat niin erilaisia.

      Ihmistä ja apinaakin on muinoin yritetty sekoittaa. Ei onnistunut.

    • Marni Kasu

      Voivat saada. Tälläisiä marsun ja kanin yhdistelmiä kutsutaan nimellä marni.(Mar- niinkuin MARsu ja ni- niinkuin kaNI).

    • kaninkasvattaja

      Ookko nyt ihan varma lemmikkies sukupuolesta? :D Ja ookko yhtään perehtyny kanin käyttäytymismalleihin? Sanooko mitään sulle ALISTAMINEN? :D T. kaninkasvattaja

    • mää kans

      tykkään alistaa ihmisiä panemalla heitä reittä vasten.
      Näytän heille kuka on pomo.

    • kysy opelta

      eivät voi, siis keskenään, ovat liian eri heinoa, toinen jäniseläimiä, toinen ( vikipenditan mukaan) piikkisikamaisia jyrsijöitä. Paritella saattavat kylläkin, mutta ilman tulosta

    • muahahaa

      Kyl ne kai voi:) Onneksi olkoon!!! XD

    • minä

      Tarkoitat kai, että marsu ja kani saa yhdessä poikasia?

    • kyl ne kai voi:3

    • Öhhh

      Marsu ja kani ovat toisilleen niin kaukaista sukua, etteivät ne voi lisääntyä keskenään. Kani voi lisääntyä jäniksen, rusakon tai muiden jäniseläinten kanssa, mutta jälkeläiset ovat steriilejä, samoin kuin hevosen ja aasin risteytys eli muuli. Mutta vaikka sekä marsu että kani ovat jyrsijöitä, ovat ne niin kaukaista sukua toisilleen, että jos ne parittelisivatkin keskenään ja munasolu hedelmöittyisi, tiineys päättyisi hyvin nopeasti keskenmenoon, eikä niiden risteytystä koskaan synny elävänä. (Kyllä, paremman puutteessa kani ja marsu voivat yrittää paritella keskenään, samoin kuin monet muutkin eläimet erilajisten eläinten kanssa, jos ovat kovasti puutteessa. Näin eräässä dokkarissa kun turhautunut nuori uroshylje yritti paritella pingviinin kanssa.)

      • Marsurakastaja

        Nosiis, mun mielest ne ei voi saada yhes poikasia, mutta jos (1% varmuus) nii jos marsu on naaras, niin kun se odottaa niin isoa kuin kani, sen marsun kylkiluurt murtuu kanin koosta ja se marsu ei jaksa enää liikkua kaninpoikasen painon vuoksi.


      • Kanihan ei sitten ole jyrsijä! Mutta siis ei ne yhdessä poikasia tee vaan toista alistetaan ahkerasti parittelukäyttäytymistä vastaavalla tavalla.
        Minun poikamarsut ovat kovia tekemään samoin toisilleen, kova valtataistelu, yleensä pienempi poika on voitolla, mutta isompikin välillä yrittää mahtailla ja kiipeä toisen selän päälle.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      118
      4359
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      151
      3704
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      101
      3478
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2839
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      132
      1758
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      37
      1575
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      15
      1217
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1194
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1154
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1140
    Aihe