APUA! Kissa ei juo, syö tai liiku

apuaau838437yrdhsj

Kissa on ollut eilis illasta lähtien todella apaattinen ja vain istuu ja nukkuu välillä vaihtaen paikkaa. Ruoka eikä vesikään kelpaa, vaikka tuo kupin nenän alle.

Yritin äskön juottaa sille vettä vähän ja kissa kävin äsken laatikolla, mutta ei virtsannut kuin ihan vähän. (korkeintaan puol desiä). Sen jälkeen se painui laatikkoonsa takaisin nukkumaan.

Eilen se myös oksensi 2 kertaa keltaista limaa (karvapalloja?) ja hengittää normaalia nopeammin. Kissa on myös ulostanut joskus yön tunteina lattialle punaruskeaa ulostetta.

Mikä kissaa vaivaa, mitä voin tehdä? Kannattaako juottaa väkisin, ettei kissa ihan kuivu?

Kiitos avusta :(

5

2476

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lääkäriin

      Eläinlääkäri kertoo sinulle, mikä kissaa vaivaa..Soita lääkärille heti, ei kuulosta hyvältä tuo tilanne.

    • aloittajafhhsekad

      Ei ole mahdollisuutta viedä kuin korkeintaan huomenna, mitä voin tehdä parantaakseni kissan oloa? :(

    • todella kipeä

      Kuulostaa todella vakavalta, nopeasti eläinlääkäriin! Ei tuollaisessa tilanteessa mitkään "kotikonstit" valitettavasti auta.

    • terve järki

      "Ei ole mahdollisuutta viedä".. on lainvastaista antaa eläimen kitua sairaana. Noin vakavissa oireissa ei ole mitään tekosyytä olemassa sille ettei veisi eläintä hoitoon. Töistä voi olla pois joko tekosyyllä tai kertoa mistä on oikeasti kyse. Sen yhden päivän aikana kissa ehtii mennä niin huonoon kuntoon että hoito on jo todella vaikeaa - tai todella kallista, jos se motivoi enemmän.

      • Anonyymi

        Mitä kävi??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      32
      1668
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      79
      1311
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1261
    4. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      13
      1116
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      1055
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      74
      959
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      92
      937
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      147
      771
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      52
      732
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      697
    11. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      55
      633
    12. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      629
    13. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      146
      624
    14. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      23
      611
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      28
      608
    16. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      42
      607
    17. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      50
      599
    18. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      91
      597
    19. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      94
      586
    20. 46
      563
    Aihe