Kaupantekokulut

kaikkein onnellisin

Tein tarjouksen talosta ja myyjä teki vastatarjouksen. Lisäksi hän sanoi maksavansa kaikki kauppakirjaan liittyvät toimet ja kulut yksin. Mitä kaikkea tuo käsittää? Mitä kuluja minulle itselleni jää tulee talon ostohinnan lisäksi? Varainsiirtoveroa ei mene eikä välittäjää ole mukana.

Joo joo, nää ehkä löytyis jostain netinkin syövereistä mutta tällä ei ihan hirveä kiire ole ja yksinkertaisesti tää on nyt vaan helpompaa.

3

508

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joopa joo...

      "Lisäksi hän sanoi maksavansa kaikki kauppakirjaan liittyvät toimet ja kulut yksin. Mitä kaikkea tuo ""

      Sen että hän rahaa sinut pankkiin missä kaikki kauppan liittyvät asiakirjat löytyy ja yhdessä pankin virkailijan kanssa tehdään kaupat. Eli ts. mistään kuluista ei ole varsinaisesti kyse. Soita pankkiin niin kerovat miten yksityishenkilöt hoitavat kaupakäynnit keskenään pankin kanssa.

      • joopa joo..

        Lisäystä... Luonnollisesti menette pankkin joka rahoittaa asuntosi. Myyjän kanssa sovitte keskenäänne ehdoista kuten luovutus päivä mahdollisesti korvaus siitä ajasta kun asuu asunnossa jonka ostat. Myös mainninat virheistä jotka olet hyväksynyt etc.


    • Muutama ostettu

      Kauppakirjan voi tehdä itsekkin tai teettää jos asunto on välittäjällä hän tekee kauppakirjat.Kulut ovat n100 e luokkaa ei merkittäviä.Netissä on kauppakirja malleja tarvittaessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      904
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 55
      725
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      43
      694
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      654
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      44
      640
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      516
    Aihe