Multa löytyy yökulkuvalona liiketunnistimella varustettu lamppu joka syö paristoja enemmän kuin niitä ehtii ostaa/latailla.
Lampun kylestä löytyy ainoastaan merkintä DC6V.
Laatikosta löytyy muuntaja jonka kylessä merkinnät :
Input 230V / 50Hz 140mA
Output 12V / 1A
Eli käykö muuntaja tuohon lamppuun.
Lampun kylestä löytyy ainoastaan merkintä DC6V.
Laatikosta löytyy muuntaja jonka kylessä merkinnät :
Input 230V / 50Hz 140mA
Output 12V / 1A
Eli käykö muuntaja tuohon lamppuun.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei varsinaisesti käy ainakaan suoraan.
Pitäisi tietää käyttämäsi laitteen virran kulutus, nyt tiedetään vain jännite joka on 6v kulkuvalossasi. Pitäisi myös tietää että antaako muuntajasi tuon 12v tasa- vai vaihtovirtana joka ei tuosta selviä. AC =vaihtovirta, DC = tasavirta.
Jos tuosta muuntajasta rakentaa niin helpoimmalla voisi päästä kun varmistuisi että kulkuvalo vie alle 1A virtaa (yleismittari). Ja siten 6v analogiregulaattori muuntajan perään jäähdytyslevyineen, olettaen että se syöttää tasavirtaa, jos ei niin tasasuuntaussilta tarvitaan ennen regulaattoria. Käytännössä pari 10uF elektrolyyttikondensaattoria näyttäisi myös hyvältä kytkennässä.
Tämä alkaakin jo olla elektroniikkarakentelua, jos se ei ole tarkoitus, niin mars kauppaan ja muuntaja joka syöttää tasavirtaa 6 volttia (6VDC). Mutta silti pitää tietää laitteen ottama virta, jos muuntaja on alimitoitettu se kärähtää tai jännite kyykkää riippuen sen tyypistä.
Napaisuus on myös hyvin tärkeä huomioida, siis plussan ja miinuksen paikat.
"Käytännössä pari 10uF elektrolyyttikondensaattoria näyttäisi myös hyvältä kytkennässä. "
Laita nyt edes 1000uF, niin on vähän tasaisempaa sähköä, jos vaikka virta on ampeerin - pari.
pöh, kymmenen mikroo riittää ihan hyvin tomoselle vekottimelle ku laittaa konkat ihan regun viereen molemmin puolin. toimii ilmankin :D
” jos vaikka virta on ampeerin - pari.”
kaverin muuntaja oli 1A, jos laite tarvii enemmän virtaa, ni ei auta että muuntajan teho riittäisi kun analogiregu muuntaa loput lämmöksi. Näin piirin läpi voidaan ajaa max 1A virta tolla muuntajalla ja analogiregulla.
hyötysuhteen maksimoimiseksi pitäisi rakentaa hakkuripiiri tai kytkeä 12v --> 6v rengas-/rautasydän muuntaja, jälkimmäinen toki edellyttää sykkivää sähköä, usein siis vaihtovirtaa.
Keskustelen aiheesta mielellään lisääkin, jopa sillä uhalla että noi oikeet ”watti-villet” tulee puhumaan hystereeseistä ja muista yliaalloista jolloin allekirjoittanut ei enää ymmärrä mitään. :D