Olemme perillä 5 päivää ja lähinnä kiinnostaisi se, minkälainen metrokortti tms kannattaisi ottaa ? Netin mukaan on viikon ja päivän kortteja.. paljon maksaa ja mistä voi ostaa ? Ilm. automaatista lentokentältä ( se uusi)
Elokuussa Berliiniin, neuvoja kokeneilta
20
1847
Vastaukset
- Marlene 555
Ainakin Tegelin kentällä on ihan palvelupiste, josta voi ostaa kortteja. Kortti on muuten voimassa metrossa (U- Bahn), S- Bahnissa, busseissa ja ratikassa!
Ehkä viikon kortti olisi kuitenkin paras, saa ajella ihan rauhassa, eikä tarvitse joka päivä ostaa uutta.
Muuten, juuri tänään Saksan uutisista: uuden kentän avaamista on siirretty, milloin se nyt sitten tapahtuu, ei ollut vielä selvää.
Bvg- Tickets und Tarife- sivulta (myös englanniksi) saa tietoa hinnoista ym.
Antoisaa matkaa! - elokuussa berliiniin
Mikä olisi muuten paras shoppailukatu/paikka rockhenkiselle teinille ?
- jaykayjay
rockhenkisen teinin kannattaa käydä ramones-museosssa!
- erkk
Siellä turistirysä Hofbräuhausin ympäristössä on paljon teiniä shoppailuun
innostavia kauppoja. Katsokaa Googlen kartasta! Gute Reise! - Basta
erkk kirjoitti:
Siellä turistirysä Hofbräuhausin ympäristössä on paljon teiniä shoppailuun
innostavia kauppoja. Katsokaa Googlen kartasta! Gute Reise!Niin varmaan, mutta viimeksi kun kävin, niin Hofbrauhaus oli Munchenissä...
- Hilu1
Hei
Berliinissä paljon hyviä ostospaikkoja. Soy centerin lähellä Alexia liike keskus. Löytyy kenkää ja vaatetta, ihan hyviä ja edullisia.
Deichman, CCC, kenkäkaupat ja oli joitain muitakin, mutta en muista nimiä. Hinta laatusuhde hyvä. Mene käymään berlin aleksanter platzilla siellä on nuorten suosima edullinen vaatekauppa primarkt ja onhan siellä muutakin.
- erkk
Olet aivan oikeassa! Eksyin Müncheniin.. Anteeksi! Berliinissä tietysti Kurfürstendamm, mutta joka kaupunginosassa on myös omat ostoskatunsa,
tulee mieleen Wilmersdorferstrasse ja siellä Ramones-museon lähellä
Kreuzbergissä Oranienburgerstrasse. Ja sanovat Alexanderplatzilla olevan
Alexa-keskuksen olevan huippua. - Tomppa
Berliini vielä outo paikka. Haluamme hotellin keskustan alueelta, 3:n pisteen paikka riittää parin-kolmen yön reissuun. Kokeneet matkailijat varmaan voivat suositella ja mitkä paikat siinä kylässä on hinta/laatu-osiossa parhaita. Kannattaako mennä heinäkuussa vai myöhemmin?
Osioon: vanhempi pari- heinäkuussa
Esim. tämä: Crowne Plaza Berlin City Centre
Itse varasimme bookingin kautta. - Gil Jotiini
Kun varaatte hotellia, tarkistakaa, että saatte oman kylpyhuoneen huoneenne yhteyteen, jos olette sellaiseen tottuneet. Berliinissä on paljon majoituspaikkoja, joissa kylpyhuone on käytävän puolella, yhteiskäytössä.
Heinäkuu lienee parempi kuin elokuu, elokuuhan on eurooppalaisten yleinen lomakuukausi, ja silloin saattaa olla erityisen vilkasta kaupungilla. Lokakuuhun ei kannattane kuitenkaan jättää. Berliinissä saattaa olla kalsean kylmää lokakuussa, jos sikseen tulee. - Entinen asiakas
heinäkuussa kirjoitti:
Esim. tämä: Crowne Plaza Berlin City Centre
Itse varasimme bookingin kautta.Hei, me olimme crowne plaza Berliinissä yön ja tulimme ryöstetyksi sinä aikana suoraan hotellihuoneesta kun kävimme syömässä hotellin aamupalan. Varas vei kaiken vähänkin jälleenmyyntiarvoisen. Oven avaintiedot luettiin muttei siltä ajalta tietenkään löytynyt höyläystä avainkortilla. Ovissa on myös avaimen reikä, ja hisseillä pääsee kerroksiin ilman avainkorttia. Eli kannattaa kantaa kaikki mukana mikä ei mahdu tallelokeroon. Suuri miinus koko ketjulle.
- Entinen asiakas
heinäkuussa kirjoitti:
Esim. tämä: Crowne Plaza Berlin City Centre
Itse varasimme bookingin kautta.Hei, me olimme crowne plaza Berliinissä yön ja tulimme ryöstetyksi sinä aikana suoraan hotellihuoneesta kun kävimme syömässä hotellin aamupalan. Varas vei kaiken vähänkin jälleenmyyntiarvoisen. Oven avaintiedot luettiin muttei siltä ajalta tietenkään löytynyt höyläystä avainkortilla. Ovissa on myös avaimen reikä, ja hisseillä pääsee kerroksiin ilman avainkorttia. Eli kannattaa kantaa kaikki mukana mikä ei mahdu tallelokeroon. Suuri miinus koko ketjulle.
- Gil Jotiini
Uusi lentokenttä avataan vasta myöhemmin, rakentaminen on viivästynyt. Lähiaikoina pitää vielä laskeutua Tegeliin. Tegelissä on uloskäynnin vieressä ainakin yksi kioski, josta saa kortteja. Kun ostatte kortit sieltä, niin sitten vain hyppäätte niitä hyödyntäen bussiin ja ajatte kaupunkiin. Busseja lähtee aivan kioskin läheltä.
- Tia
Olimme juuri muutama viikko sitten 5 päivän lomalla Berliinissä, ja tuli halvemmaksi tosiaan ostaa se viikkolippu, joka maksoi sen 27 euroa. Päivälippuhan maksaa tosiaan jonku 6 euroa/päivä, joten vaikka oltiin vain 5 päivää niin tuli toi viikon lippu halvemmaksi. Ja voittehan koittaa sitte kaupitella sitä muille turisteille loman päätteeksi:) Ostettiin lippu päärautatieaseman palvelupisteestä.
- Lipunhinta noussut
Hinnat nousivat 1.8 2012 ja uudet hinnat jotain 20-30centtiä kallimpia. uusi päivälippu on 6,50 .Todellakin viikkolippu tulee halvemmaksi kuin päivälippu, jos jokapäivä käyttää julkisia.
- Kivikauden meininkiä
Muistakaa myös, että hyvin monessa paikassa maksuvälineeksi käy vain käteinen, esim. Visaa ei saateta hyväksyä. Siis nippu oikeata setelirahaa kannattaa ottaa mukaan. Tosin kai sitä saa nostettua automaateista luottokortilla, mutta siitähän luottoyhtiö sitten myös perii maksun...
- ei ihan kivikausi
Totta!!! Kannatta tarkistaa ravintolassa ja pienemmissä putiikeissa ensin, että se todella käy, ennkuin rupeaa ostelemaan. Ei kyllä suomessakaan ihan jokapaikkaan visa käy, että samanlainen meininki :)
- 60+62 v
5 vrk:n belin card toimii ja alennuksia eri paikkoihin
kokemusta on 5 kertaa käyneenä ( myös ihan shoppailemassa) - öllölä
muistakaa sitten että se esim. 5dn päivän wellcome card pitää vielä erikseen leimata ennen käyttöönottoa automaatissa joita löytyy asemilta.
- ans4
Päivitellään vähän tietoja, jos joku on matkustamassa lähitulevaisuudessa. Lentokentältä (ovien ulkopuolelta, bussipysäkkien vierestä) löytyy lippuautomaatit ja henkilökuntaa opastamassa niiden käytössä. Automaattien vierestä löytyy leimauslaite, jossa lippu täytyy leimata (muuten se ei ole käypä liikennevälineissä). Kaupungissa on todella toimiva joukkoliikenne, joka puolelta pääsee kulkemaan kätevästi. Lippuautomaatteja on joka asemalla, ja niistä saa kielen muutettua englanniksi, jos ei saksa suju. Kannattaa muistaa, että keskusta-alueella liikkujille riittää Berlin AB-vyöhykkeen liput. Yhden päivän lippu AB-vyöhykkeelle maksaa nykyään 6,70€, ja viikkolippu 28,80€. Jo viiden päivän reissulla viikkolippu tulee siis halvemmaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383839Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362974Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt91872Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51608Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41089- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65741
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22728