Lennot Bangkok-Saigon-Bangkok

Pona

Kyseiset lennot Air Asialta katsoessani kahdelta henkilöltä n.250, eli 125/nenä??
Mitä mieltä matkaajat olette? (18-25.1.2013)

8

729

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siekailija.

      Nykyään porukka lentelee tuota väliä esim. Qatar Airwaysilla tai muilla oikeilla lentoyhtiöillä. Tulee halvemmaksi eikä tarvii maksella ylimääräistä matkalaukuista ja vesipuolloista. Esim. viime kuussa Qatarilla lippu maksoi 84 euroa per suunta.

      Googleta mitkä yhtiöt lentävät BKK-SGN ja yllätyt lipun hinnoista!

    • Hyvä pointti Siekailijalta. Itsekin olen paatunut Air Asian käyttäjä eikä noita muita hintoja ole tullut edes katselluksi. Nytkin kun pistää noille Ponan päiville haun saa esim Lufthansalle kahden hengen edestakaiseksi hinnaksi 280€.Jos täytyy valita että pääseekö parikymmpiä halvemmalla Air Asian pikkubussissa, kun vaihtoehtona on Lufthansan jumbo viihdejärjestelmineen, tarjoiluineen (en tiedä kyllä onko tossa välillä tarjoilua, se on Frankfurtista lähtevä kone joka tekee välilaskun Bangkokkiin) ja matkatavarat 20kg kuuluu hintaan, on vastaus ainakin omalta kohdaltani selvä.
      Toisaalta olen sitä mieltä, ettei vielä kannata enempää pähkäillä noiden hintojen kanssa, ne muuttuvat vielä monta kertaa ja saattaa tulla tarjouksiakin. Kunhan tarkkailee ja katselee miten hinnat muuttuvat. Oman kokemukseni mukaan ainakin perinteisten lentoyhtiöiden hinnat ovat alhaisimmillaan noin kuusi viikkoa ennen lähtöä eli siinä 8-6 viikkoa ennen matkaa on optimaalisin aika ostaa liput. En kyllä ota tästä neuvosta sitten mitään vastuuta ;-)

      • Pona

        Kiitti vastauksista, näinhän se onkin:) On tullut aina tuolla päin lennettäessä käytettyä Air Asiaa, sen takia katsoin vain niitä lentoja, olen yleensä pitänyt heidän hintoja edullisina.


      • lilo
        Pona kirjoitti:

        Kiitti vastauksista, näinhän se onkin:) On tullut aina tuolla päin lennettäessä käytettyä Air Asiaa, sen takia katsoin vain niitä lentoja, olen yleensä pitänyt heidän hintoja edullisina.

        Viime joulun aikoihin lennettiin tuolla lufthansalla, joka tuli frankfurtista, bangkokista saigoniin ja tarjoiluna oli vesi, keksi ja täytetty patonki eli kylmäruoka. Ruoka oli hyvä ja vatsatautia ei saatu ja tuo tunnin lento meni kyllä nopeasti. Matkasta maksoimme muistaakseni 120 / nenä ja en minäkään halvemmalla tuolloin muualta löytänyt, suosittelen.


    • Pona

      Moro, Lennot varattu Lufthansalle, kiitos kaikille:)

      • Käynyt siellä

        Antoisaa matkaa!Olen kateellinen!


    • muhkurainen

      Onko tämä 120/ nenä yhteen suuntaan?? Suvarnahubin kentältä se on sitä luokkaa. Don Muaeng kentältä halvempaa, esim. tammi/helmikuussa 2013
      154 € edestakaisin Ho chi Minhiin. Näitä Don Muaeng kentältä lähtöjä löytyy ainakin Travelmarketin sivuilta

      • Kyllä se taisi olla. Air Asia on kuulemani mukaan siirtynyt Don Muaengille, johon on Suvarnabhumilta kuitenkin hyvät yhteydet. Äkkiä katsoen kun lähtee tiistaina 23. tai 30. päivä tammikuuta saa meno lipun all 25 euroa ja paluu kahden viikon päästä maksaa jotain 64 euroa. Eli vähän alle 90 eurolla pääsee edestakaisin (esim. 23 Tam - 6 Hel). Nää oli sit promo hintoja, ettei tiedä kauanko ne siellä ovat.
        http://www.airasia.com/ot/en/home.page


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      307
      3015
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2033
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      119
      1806
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1729
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      66
      1359
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1233
    Aihe