Yhteinen sähkömittari

Positiivinen?

Onko tämä oikeudenmukaista?
Muutin yli vuosi sitten paritaloyhtiöön, jossa on suora sähkölämmitys. Jossain vaiheessa on sähköt yhdistetty yhden mittarin taakse (alun perin on ollut kolme mittaria).
Sähkönkulutus maksetaan asuin-m2 mukaan. Minulla on 64 m2, naapurila 98 m2. Yhtiössä on yksi iso vanha lämminvesivaraaja. Naapurissa asuu 2 henkilöä ja vlk heidän lapsensa oleskevat siellä. Minä asun yksin.
Nyt kun tuli lasku kulutuksen mukaan, minun osuudekseni tuli n 5000 kWh/v enemmän kuin aikaisemmin melkein vastaavassa rivitalokaksiossani.
Tämän jälkeen ehdotin naapurilleni, että hankitaan molemmiile omat mittarit ja vesivaraajat. Naapuri ei ollut oikein suostuvainen, kuulemma "hankalaa". Sanoi että ensin täytyy teettää käyttövesiputkiremontti. No, minä kyselin tarjouksia ja remonttiin piti ryhtyä heti kun saadaan rakennuslupa. Nyt sekin siirtyy naapurin ehdotuksesta. Harmittaa että joutuu maksamaan toisten kulutuksen. Eikä tämä ole ainoa kummallien asia tässä yhtiössä. Edelliset asukkaat oliva asuneet tässä aika kauan, joten uskalsin ostaa tämän

3

1848

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmmm...

      Se että maksut menee m2 mukaan on yleistä ja ok. Mutta on tapauksia kuten sinulla. Aina ei mene vesi ja sähkö oikein koska toinen voi olla säästäväinen ja toinen kuluttava. Sinun tapauksessasi maksat nähtävästi osan naapurin sähköstä etten ihmettele että hän ei hevin luovu järjestelystä. No tämän sinä tiesit kun ostit asunnon.Jos yhtiössä muita asuntoja niin äänestämällä voi saada muutoksen muuten ei ellei teistä jompikumpi muuta..

    • Charlotta H

      Tilanteesi on todella hankala, mutta mikset ottaisi sähkölaitokseen yhteyttä ja kysyisi neuvoa voisiko sähkönkulutusta jotenkin seurata lainamittarein. Käsittääkseni sellaisiakin on olemassa (muistelen vain erästä tuttavaani, joka joutui seuraamaan kulutustä epäillessään maksavansa naapurinkin sähköt.

      Todellisia lukemia voi verrata sähkölaskusi lukemiin ja esittää asia uudelleen naapurillesi, että asialle on tehtävä jotakin,

      Joskushan sähkösyöppö voi olla yllätys sen omistajallekin, joten kannattaa vain paremman maailman puolesta taisteilla.

    • no huh huh

      aivan absurdia, hullua, siis vain yksi sähkömittari?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      249
      45399
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      32
      11264
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      211
      10902
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9721
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8538
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      230
      6539
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3220
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2259
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      39
      1727
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1540
    Aihe