Olen jo selvittänyt, että on mahdollista tehdä päiväretki laivalla Sao Miguelilta Terceiralle. Nyt pitäisi vaan päättää onko se rahan ja vaivan arvoinen.
Kolmelta aikuiselta menopaluu on 300 euroa, joten ilmaista se ei ole, mutta kyllähän tuon kärsii. Mutta laiva menee Angra do Heroismoon, kun mielummin näkisin ennenkaikkea Algar do Carvaon ja Praia da Vitorian rannan.
Miten noihin edes parhaiten pääsisi, jos ei sentään autoa vuokraa? Ehkä pyörät riittäisivät, kun ei hirveästi vaakasuuntaista matkaa ainakaan ole, mutta entäs korkeuserot ja pääseekö noihin edes pyörällä turvallisesti? Onko Terceiralla edes pyörävuokraamoja?
Laivalla Sao Miguelilta Terceiralle
4
285
Vastaukset
- ...
Ja vielä jatkokysymys edelliseen? Onkohan se kahden ja puolen tunnin laivamatka tylsä siirtyminen, vai mahtaisiko siellä merellä olla jotain nähtävääkin?
Katselin Atlanticolinen aikatauluja varustamon sivuilta kesäkuulta. Sen mukaan mitä minä kyseisistä aikatauluista ymmärrän, kestää matka Ponta Delgada - Terceira 3,5 t katamaraani Hellenic Windillä, konventionaalisella Santorinilla 5,5 t. Terceiralla satama on Praia da Vitoria molemmilla aluksilla.
Sillä meneekö alus Praia da Vitorialle tai Pipasin satamaan Terceiralla tuskin on suurta merkitystä, sillä etäisyydet ovat varsin vaatimattomat. Azorit ovat kuljetusten suhteen täysin kehittynyt yhteiskunta. Monilla saarilla on julkista liikennettä ja kaikilla saarilla on takseja, jotka vievät matkailijan sinne, minne hän haluaa. Taksat ovat merkittävästi halvemmat kuin Suomessa, veloitus retkiajosta neljän hengen taksissa maksaa noin 16 e. Pitemmillä matkoilla muilla kuin retkijaoilla veloitus on jota kuinkin sama euroissa kuin kilometrimäärä.
Sen maksaako vaivan käydä katsomassa yhtä upeaa luontokohdetta yhden päivän matkalla arvioi jokainen matkailija kohdaltaan itse. Merellä saattaa nähdä valaita ja/tai delfinejä. Sellaista saaristoa, johon siellä pohjoisessa on totuttu, Azoreita ympäröi, on vain yksittäisiä isoja saaria, jotka keskisiä saaria São Jorge, Faial ja Pico lukuunottamatta ovat kaukana toisistaan. São Miguelilta Terceiran saarelle matkaa on noin 170 km.Valtaosalla kuluu yksi lomaviikko, joka käsittää kuusi kokonaista vuorokautta, ongelmitta São Miguelilla. Meillä on täällä yksi vulkaaninen luola, Gruta do Carvão, http://amigosdosacores.pt/grutadocarvao/, Ponta Delgadan keskustan tuntumassa.
Keskiset saaret Faial, Pico ja São Jorge voi kätevästi sisällyttää yhteen pakettiin. Terceira ja Graciosa sijaitsevat niistä erillään, vajaan 100 km:n etäisyydellä. Terceiran matkailuprofiili on pitkälti "património edificado", mikä tarkoittaa Angra do Heroísmon vanhaa säilytettyä keskustaa, joka on Unescon maailmanperintölistalla. Yhteen matkaan voi sisällyttää Floresin ja Corvon, joista viimeksi mainittu on saariryhmän pienin saari. Corvolle pääsee paitsi lentäen - jokaisella saarella on lentokenttä - yhteysalus Arielilla Floresin saarelta. São Miguelilta Floresiin on matkaa runsaat 500 km.
- Kustannustehokkuus
Jos laivalla noin kallis, niin lentämällä vähän kalliimpi, mutta paljon enemmän hyötyaikaa perillä...(€/h !), eikä merenkäynti haitaa.
http://www.sata.pt/en
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 944145
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.663403Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,723054SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.812529Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52336Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1992105Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302051- 41850
- 52756
- 70755