Korvapuusteja tekisi kovasti mieli, mutta ei ole hiivaa, se kuivahiiva ei oikein nostata kunnolla taikinaa,aina epäonnistuu sillä. Ihana lämmin korvapuusti ja kupillinen kaakaota voisi tehdä poikaa.
Pitäsköhän sitä leipoa pullaa ??
ei jaksa kauppaan
894
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olen samaa mieltä,,kuivahiiva ei toimi pullataikinassa:) Tee pannaria ja kaakaota:)
pikapullaa, johon laitat päälle korvapuustien täytteen. Nami nami.
mulla on nälkä
OOh, tekee niin mieli sitä lähikaupan pullaa;) Pullot on kyllä palautettu kauppaan, taitaa se pullonpalautusautomaatti aina jumittaa just silloin kun palautan niitä pulloja..Kahvia on kyllä nyt kotona odottamassa, tosin ei mitään terästettä siihen ole..
Kaikenlaisia herkkuja sitä tekeekin mieli, erityisesti sitä lähikaupan pullaa;) Ei taida olla pullaa kotona.. Pitäisköhän sitä huomenna pullaa käydä ostamassa, jos vaikka tänään saisi hillittyä tämän kamalan pullahimon;) Nam nam;)
Kuivahiiva toimii 42'C:ssa nesteessä hyvin. Eli hiukan lämpimämpi vesi/maito kuin tuorehiivalle.
Tee vaikka korvapuusteja kaneli-appelsiinimarmeladitäytteellä, nam!
nyt ei jaksa leipoa pullaa, lämmin suihku ja pehmeä peitto korville ja kunnon lepo, sitä nyt kaipaan.... ja ollaan vasta keskiviikossa, huoh :/
Kyllä se kuiva toimii siinä missä tavallinenkin. Monet pitsapohjat tullu tehtyä tolla ja hyvin on kohonnu
Ei liity pullaan mitenkään, mutta mulla on sellainen haave, että joku ihana mies joskus tekisi mulle ruokaa silleen ihan yllättäen :) Siis ihan omassa kotonaan ja sellaista perusruokaa. Olenhan mä seurustellut ja kaikkea, mutta jostain syystä noin ei ole koskaan käynyt. Olisi niin unelma ja olisin ihan myyty