nizoral voide+shampoo ja mieletön kutina

eli nizoralin ketokonazolin shampoota on tullut parisen vuotta käytettyä ja otin ohjelmaan 7kk sitten tuon voiteenkin.käytin alussa voidetta jopa 4-5 kertaa viikossa ilman mitään ongelmia laittamalla illalla päähän ja seuraavana päivänä pesten pois.no nyt on 7kk takana ja viimeisen kuukauden aikana päänahka hilseilee ja kutina on aivan mieletön.ja viimeiset kuukaudet olen käyttänyt sitä n.3 kertaa viikossa.joka toinen päivä pesen hiukset ketokonazolilla ja joka toinen nisim shampoolla.
kerran hiljattain pidin muutaman päivän tauon ja laitoin päänahkaan jotain vahvahkoa eloconin voidetta ja päänahka palautui hetkessä normaaliksi.no uudestaan nizoralin voidetta kehiin taas muutos edelliseen että pesen samana päivänä jo pois 4-6h päästä.no sama tulos muutamien päivien päästä päänahkaa kutittaa taas perkeleesti.
mikä ihme mättää?eikö päänahkani nyt enää jostain syystä siedä tätä voidetta vaikka puoli vuotta meni ilman mitään ongelmaa??
ja ne tulokset:no mitään en ole huomannut tapahtuneen tämän 7kk aikana mitä voidetta olen käyttänyt.päinvastoin viime aikoina takaraivolta on käynyt hiuskato kun monesti yöllä olen herännyt siihen kun olen raapinut päänahkaani helvetillisen kutinan takia!
11090
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Hae kortisonia ihotautilääkäriltä. Kutina loppuu heti. Locoid-nimistä kortisonia. Kortisoni aktivoi myös karvan ja hiustenkasvua. Googleta: Locoid 0,1

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikä nyt mättäää kirjoitti:

eli nizoralin ketokonazolin shampoota on tullut parisen vuotta käytettyä ja otin ohjelmaan 7kk sitten tuon voiteenkin.käytin alussa voidetta jopa 4-5 kertaa viikossa ilman mitään ongelmia laittamalla illalla päähän ja seuraavana päivänä pesten pois.no nyt on 7kk takana ja viimeisen kuukauden aikana päänahka hilseilee ja kutina on aivan mieletön.ja viimeiset kuukaudet olen käyttänyt sitä n.3 kertaa viikossa.joka toinen päivä pesen hiukset ketokonazolilla ja joka toinen nisim shampoolla.
kerran hiljattain pidin muutaman päivän tauon ja laitoin päänahkaan jotain vahvahkoa eloconin voidetta ja päänahka palautui hetkessä normaaliksi.no uudestaan nizoralin voidetta kehiin taas muutos edelliseen että pesen samana päivänä jo pois 4-6h päästä.no sama tulos muutamien päivien päästä päänahkaa kutittaa taas perkeleesti.
mikä ihme mättää?eikö päänahkani nyt enää jostain syystä siedä tätä voidetta vaikka puoli vuotta meni ilman mitään ongelmaa??
ja ne tulokset:no mitään en ole huomannut tapahtuneen tämän 7kk aikana mitä voidetta olen käyttänyt.päinvastoin viime aikoina takaraivolta on käynyt hiuskato kun monesti yöllä olen herännyt siihen kun olen raapinut päänahkaani helvetillisen kutinan takia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu