Zell Am Seehen

Ensimmäistä kertaa Itävaltaan elokuussa, kohteena Zell Am See.

Vinkit kokeneemmilta kävijöiltä tervetulleita. Seuralaiseni ja minä emme ole varsinaisia vaeltajia, mutta ilmeisesti muitakin vaihtoehtoja löytyy, tekemisen suhteen. Salzburg tuntuu ainakin etäisyyden puolesta käymisen arvoiselta paikalta, jos muuallekin mielii viikon kestävällä matkalla.

Majoituspaikkana hotelli Tirolerhof. Onko kokemuksia sapuskoista, kun hintaan kuuluu päivittäinen illallinen ja kerran myös "juhlaillallinen".

Danke jo etukäteen.
3475
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Zell am See on todella kaunis paikka. Vallus on suositeltavaa. Voitte mennä esim. Seilbahnilla yläs huipulle ja patikoida alas. maisemat ovat todella upeat. Zeller -järvi on mukava uimapaikka. Uimaranta on maksullinen. Zell am Seesta on hyvät junayhteydet. Ehdottomasti käykää ainakin Salzburgissa. Nouskaa ylös linnoitukselle (Hohensalzburg), josta on hienot näköalat. Muuta nähtävää mm. Mirabell -puutarha, upea Getreidegasse, Dom, hevosten juottoallas ja sen lähellä oleva historiallinen hautausmaa. Upea kaupunki ja helposti käveltävissä läpikotaisin. Rautatieasemalta kannattaa ottaa taksi Hellbrunnin linnalle (piispan palatsi) lähellä lentokenttää. Sen puutarha on todella mielenkiintoinen kaikkine yllätyksineen (vesileikit). Opastettuja kierroksia on vähintään kerran tunnissa.
Vanhankaupungin Cafe Thomaselli on historiallinen instituutio. Suosittelen.
Zell am Seesta pääsee junalla kätevästi myös mm. Müncheniin, joka tarjoaa todella mielenkiintoista nähtävää: maailman suurin olutravintola Hofbräuhaus, Residenz ja sen rokokooteatteri, Viktualienmarkt, Marienplatz kellopeleineen jne.

Äänestä

Tässä kolmelle päiväretkelle kohde Zell am Seen lähellä:

-Kaprun, laskettelua näkemisen arvoinen pato/tekojärvi ylhäällä

-Krimmlin vesiputoukset, muistaakseni n. 60 km Zell am Seesta

-Grosslockner-alppitie (maksullinen) eläinpuisto tien alkupäässä

Äänestä

Tirolerhofissa on maailman parhaat ruuat. Aivan mielettömän maukasta ja annokset ovat isoja. Oikein tulee vesi kielelle kun muistelen niitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


1-kertalainen kirjoitti:

Ensimmäistä kertaa Itävaltaan elokuussa, kohteena Zell Am See.

Vinkit kokeneemmilta kävijöiltä tervetulleita. Seuralaiseni ja minä emme ole varsinaisia vaeltajia, mutta ilmeisesti muitakin vaihtoehtoja löytyy, tekemisen suhteen. Salzburg tuntuu ainakin etäisyyden puolesta käymisen arvoiselta paikalta, jos muuallekin mielii viikon kestävällä matkalla.

Majoituspaikkana hotelli Tirolerhof. Onko kokemuksia sapuskoista, kun hintaan kuuluu päivittäinen illallinen ja kerran myös "juhlaillallinen".

Danke jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu