Ruotsin eläkkeestä kieltäytyminen

Onko mahdollista?

Pääsin eläkkeelle alkuvuodesta ja saan pientä kansaneläkettä ja pientä työeläkettä. Kelassa hakulomaketta täyttäessäni sanottiin, että Ruotsista saatavaa eläkettä voi hakea myöhemminkin, joten laitoin siis rastin lomakkeeseen kohtaan, jossa ilmoitan hakevani eläkettä myöhemmin.

Kuitenkin parin kuukauden kuluttua tuli Ruotsista kirje, jossa kehotettiin ilmoittamaan määräpäivään mennessä työssäoloajankohdat ja mahdollinen työtodistus eläkkeen määrittämistä varten.

Jos nyt sen jälkeen kun alan saada eläkettä myös Ruotsista, käy ilmi, että kaiken kaikkiaan minun ei olisi lainkaan kannattanut ottaa vastaan Ruotsin eläkettä, niin voinko vielä siinä vaiheessa kieltäytyä Ruotsin eläkkeestä?

4

513

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eläketurva

      Kysy neuvoa Eläketurvakeskuksesta, siellä varmaan paras tieto !

    • Helppoa

      Yksinkertaista.Älä lähetä mitään tietoja Ruotsiin ja sillä hyvä.Pakko ei ole ja sieltä tulee vain päätös ei ole oikeutta eläkkeeseen.

    • Haluan valita itse

      Luonnollisesti ymmärrän, että jos ei hae eläkettä, sitä ei tule.
      Nyt vain on kysymys siitä, että en halua kieltäytyä eläkkeestä ennen kuin totean, kannattaako se ottaa vastaan vai ei.

      • ota rahat

        kokemuksella sanon...6vuotta töissä ruotsissa ja työkyvyttömyys eläkettä saan 200e/KK..sinne ei makseta veroa..verottaja suomessa verottaa....ota kaikki raha mitä tarjotaan....ne on sun työstä tehtyjä ja ansaittu...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      267
      858
    2. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      665
    3. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      44
      635
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      548
    5. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      51
      487
    6. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      30
      450
    7. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      444
    8. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      437
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      45
      427
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      426
    Aihe