Vesivahinko kerrostalon kylpyhuoneessa

Tiedonjanoinen

Hei,

asumme 70-luvulla rakennetussa kerrostalossa.

Noin kolme viikkoa sitten havaitsin kylpyhuoneemme katosta tihkuvan vettä ja maalin kupruilevan noin metrin pituiselta linjalta.

Otin viipymättä yhteyttä huoltomieheen ja ongelman syy löytyikin ja korjattiin nopeasti. Yläkerran kylpyhuoneen lavuaarista oli jokin tiiviste irronnut rakenteiden sisällä ja siten siihen laskettu vesi oli päässyt valumaan välikattoon / rakenteisiin.

Ongelman syy siis korjattiin viipymättä. Nyt kun keskustelin isännöitsijän kanssa syntyneen vahingon perusteellisesta korjauksesta oli hänen näkemyksensä seuraava: "Välikatto on umpibetonia ja siten kuivureiden käyttö ei nopeuta ratkaisevasti kuivumista. Kylpyhuoneemme katto maalataan kun välikatto on kuivunut tarpeeksi."

Itse suhtaudun isännöitsijän näkemykseen hieman varauksella, joten kaipaisin nyt neuvoja / kommentteja seuraaviin kysymyksiin.

Onko yläkerran asunnossa mahdollista tapahtua lattian kuivumista ilman klinkkereiden / muovimaton pois ottamista?

Miten teidän mielestä tällainen vahinko tulisi korjata oikein?

Ja miten voin tarvittaessa painostaa isännöitsijän hoitamaan korjauksen kunnolla?

4

2067

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ppp

      "Välikatto on umpibetonia ja siten kuivureiden käyttö ei nopeuta ratkaisevasti kuivumista"
      -Bullshit. Ilman tehostusta saatte maalata sen vasta jouluksi, jos sittenkään. Näin kesäkeleillä ei betoni kuiva erityisen hyvin.
      Maali ja tasoitteet pitää poistaa, oli kuivattamismenetelmä sitten koneellinen eli luomu.

      "Onko yläkerran asunnossa mahdollista tapahtua lattian kuivumista ilman klinkkereiden / muovimaton pois ottamista?"
      -Toki, kuivuminen vain tapahtuu pääasiassa teillepäin. (Kauan kestää)
      Aika huoletonta touhua, ellei yläkertaan tehdä mitään.

      Lisätä toki täytyy, että kuivumisajat riippuvat ennen kaikkea siitä, miten märkä kyseinen lattia on ja mitkä ovat kuivumisolosuhteet. Jos välipohjassa on >15 cm märkää betonia ja kuivuminen tapahtuu pelkästään alaspäin ilman mitään tehostusta, niin kunnon kuivuminen alkaa vasta kun ulkona on pakkasta. Ja kestää ainakin 3 kk:tta.

      Ei taida olla ammatti-isännöitsijä...

      • Anonyymi

        Kyllä se kivikin homehtuu.


    • Liisa

      Kysymyksessä on ollut senlaatuinen vesivahinko, että sen korvaaminen olisi todennäköisesti kuulunut taloyhtiön kiinteistövakuutuksen piiriin. Eli yhteydenotto vakuutustarkastajaan olisi ollut aiheellista heti vahingon ilmitultua.

      Jos vaurioita ei korjata/kuivata eikä niiden laajuutta selvitetä nyt välittömästi, kosteus muhii rakenteissa kauan ja laajatkin homevauriot ovat mahdollisia. Niitä ei vakuutus sitten enää korvaa. Myös betoni kelpaa kasvualustaksi kosteusvauriomikrobeille.

      Isännöitsijää voitte painostaa toteamalla, että hän on henkilökohtaisesti vastuussa, jos asianmukaiset korjaukset laiminlyödään nyt ja sen seurauksena ilmenee myöhemmin laajoja, kalliiksi tulevia korjaustarpeita ja jopa terveydellisiä ongelmia. Tällöin hän voi joutua jopa vahingonkorvausvastuuseen välillisistäkin vahingoista. Jos laiminlyönti on tahallista, niin hänen vastuuvakuutuksestakaan ei silloin ole hyötyä.

    • Anonyymi

      Ei voi kun ihmetellä erään Lahtelaisen taloyhtiön toimintaa kun vesivuotoa ei vaan haluta korjata. Talot muutenkin alkaa olemaan jo suuremman remontin tarpeessa ja korjattavaa olisi muissakin taloissa mutta ilmeisesti vaan ollaan niin nuukia ettei mitään haluta tehdä! Talot valmistuneet 70 luvulla. Hallituskin taitaa koostua seniileistä zombeista ainakin puheenjohtaja joka ei tajua muusta kuin säästämisestä. Tälläkin hetkellä taloissa ei tule lämmintä vettä! Ei muuta kun lunta kainaloon ja hankeen pesulle ou jee! Tulee mieleen et ukrainassa taitaa olla paremmin asiat kun siellä sentään tulee lämmintä vettä! Ja mikä helvetin idea on että vuotavaa putkea ei kannata korjata? Minun käsityksen mukaan se aiheuttaa koko ajan enemmän korjattavaa. Ei kai tässä auta muu kun alkaa kattelee uutta asuntoa niin pääsee helpommalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      143
      3129
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1727
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1384
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1201
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1181
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe