Mitä mieltä olette tästä...olen seurustellut reilun vuoden poikaystäväni kanssa ja hän katselee pornoa, vaikka tietää, etten pidä siitä ja että se syö itsetuntoani.
Poikaystävälläni on myös suunnilleen joka kaupungissa naisystäviä, joihin pitää yhteyttä netin ja kännyn kautta.
paikkakunnalla jolla asumme on myös naisystäviä, joita hän tapailee, vaisinkin jos meillä on riita päällä. Hän tietää, etten pidä siitä, että hän tapailee jne. näitä naisia, vaisinkin kun joidenkin naisten kanssa on hänellä on ollut "jotain".
Kärvistelenkö yksin tällaisessa tilanteessa?
Itselläni ei ole kuin pari hyvää kaveria jotka ovat miehiä ja nekin ovat homoja.
Poikaystävälläni on myös suunnilleen joka kaupungissa naisystäviä, joihin pitää yhteyttä netin ja kännyn kautta.
paikkakunnalla jolla asumme on myös naisystäviä, joita hän tapailee, vaisinkin jos meillä on riita päällä. Hän tietää, etten pidä siitä, että hän tapailee jne. näitä naisia, vaisinkin kun joidenkin naisten kanssa on hänellä on ollut "jotain".
Kärvistelenkö yksin tällaisessa tilanteessa?
Itselläni ei ole kuin pari hyvää kaveria jotka ovat miehiä ja nekin ovat homoja.
Vastaukset 23
Vanhimmat
munkin poikaystävä (avomies) katselee aina välillä jotain teinimirrien kuvia, ennen se sai mut raivon valtaan mutta nykyään oon ees jotenkuten yrittäny sietää sitä.. kun ei se siitä tunnu suuttumalla yms. parantuvan :D Luoja kiitos meillä ei mitään ylimääräsiä live naisystäviä ole..
Juuh. onneksesi saat olla rauhassa noilta "live-naisystäviltä". Itseäni riepoo suunnattomasti, kun saa koko ajan "pelätä" (lähinnä riitojen aikana), et millon lähtee poikaystävältä taas viestiä sille ja sille ja mihin se ukko taas piilottautuu tän "naisystävänsä" kanssa. kerranki riidan aikana poikaystäväni nimittäin valehteli missä oli ja löysinkin hänet eräästä baarista tämän naisen kanssa ja sanoi vaan että "en vaan jaksanu sua nyt ja en halunnu että tulet samaan baariin". ikävää :(
Kyllä miehellä voi olla naispuolisia ystäviä, mutta että joka kaupungissa omansa... kuulostaa epäilyttävältä! Otahan tyttö selvää ovatko poikaystävälläsi puhtaat jauhot pussissa vai tapahtuuko jotain muutakin näiden välillä. Neuvoksi sinulle, että etsi itsellesi tasapuolisuuden vuoksi miesystävä/iä (hetero) ja seuraavan kerran kun teillä on riita soita tälle uudelle miehelle ja mene hänen luokse. Katso mitäs ukkos siitä tykkää! Kyllähän miehet katsovat pornoa, mutta rajansa kaikella. Pyydä häntä katsomaan sitä silloin kun itse et ole paikalla. Poikaystäväsi kuulostaa siltä, ettei arvosta sinua paljoakaan eikä näin ole edes sinun arvoisesi ihminen. Miksi roikkua miehessä, joka yrittää lytätä itsetuntosi koko ajan lyttyy?
Olen yrittänyt puhua näistä hänen naiskavereista hänelle ja sanonut usein, että ne vaivaavat minua, mutta ei tämä siitä välitä. olen itse katkaissut lähes kaikki ystävyyssuhteet miehiin, jotta miehelläni ois helpompaa ettei koko ajan tarvis hänenkään epäillä.
Kyllähän suhtessa pitää kompromisseja tehdä, mutta tuntuu olevan vaikeaa toisella osapuolella. sanoo vaan aina, että "mä olen tuntenut nämä naiset jo monia vuosia ja koskaan ei ole ollut mitään sellaista".hyvähän se on noin tietenkin sanoa, mutta mistä sitä koskaan tietää.
välillä tuntuu, että pää räjähtää tähän suhteeseen, ku tuntuu aina ettei riitä jne.
Meillä mies katsoo pornoa ja hänellä on naisia ystävänä, myös niitä exiä. jotenkin hän on onnistunut säilyttämään välit kunnossa heihinkin.
Mustasukkaisena ihmisenä en halua hänen tekevän mitään toista sukupuolta olevan kanssa, mutten kielläkkään. Joten vaadin ehdottomasti häntä esittelemään naispuoliset ystävänsä minulle jos heitä aikoo ilman minua tapailla, sillä hänen ystävänsä ovat minunkin ystäviä ja jos heillä on jotain sitä vastaan, silloin tiedän että kyseessä on enemmänkin kuin ystävä.
Pornoa hän katsoo joskus yksin ja joskus yhdessä minun kanssa. Vaikken pornon katselusta paljoa perusta, mutta ajattelen että sieltä voisi keksiä jotain uutta meidänkin seksielämään. Ja jos se pornon katselu saa hänet tyytyväiseksi niin hyvä, voin siis tehdä hänet vielä tyytyväisemmäksi ja katsoa sitä yhdessä hänen kanssaan. Minun viereeni hän kuitenkin joka ilta kömpii ja rakastelee minun kanssani.
Mutta jos sinusta tuntuu suhteessasi useammin pahalta kuin hyvältä, kannattaa vakaasti miettiä onko hän sinulle se jonka kanssa haluat jakaa koko loppu elämän ja perustaa perhettä. Itse seurustelin aikoinaan miehen kanssa joka oli juuri tuollainen, ties vaikka sama mies olisikin, mutta päätin ettei hän ole minun arvoiseni. Ansaitsin paremman ja sain paremman.
Jaksamista... Ota hetkeksi etäisyyttä ja kuuntele mitä sydämes sanoo kun ajattelet tätä kaikkea mitä suhteessasi koet. Tsemiä
Selvää on, että poikaystäväsi touhut eivät kestä päivänvaloa. Ei tuollainen riidan aikana muiden naisten luo meneminen kuulu parisuhteeseen.
Pornosta sen sijaan en ole samaa mieltä kanssasi. Monille miehille porno on jonkinlaista viihdettä. Samantyylistä viihdettä voivat olla muutkin leffat. Jos miehesi katsoo väkivaltaleffaa, ajatteletko heti, että hän haluaa itse tappaa ja ampua ihmisiä? Luultavasti et ajattele. Jos hän katsoo pornoa, miksi luulet, että hän haluaisi olla panemassa muita naisia? Tietysti pornon suurkulutus on huolestuttavaa. Silloin tällöin katsottuna se ei kuitenkaan merkitse mitään muuta kuin sitä, että mies on normaali ja pitää alastomien naisten ja panemisen katselusta. Siitä kannattaa huolestua yhtä paljon kuin satunnaisesta väkivaltaleffan katsomisesta.
En ymmärrä, miten kumppanin satunnainen pornon katselu voi syödä jonkun itsetuntoa. Syökö itsetuntoasi se, että miehesi katsoo ns. tavallisia elokuvia, joissa on kuvankauniita naisia bikineissä tai paljastavissa vaatteissa?
Kyllä se pornon katselu syö itsetuntoa siten, kun tuntuu ettei itse riitä, vaisinkin kun ei ole mikään älytön povipommi, kuten lähestulkoon aina pornoleffoissa nämä naiset ovat.
Sitten nämä naisystävät...Minua vaivaa myös se, että sitten usein meidän riidat hän pui läpi näiden naisytävien kanssa. Minusta suhteemme asiat ei kuulu ulkopuolisille, vaisinkaan sellaisille ihmisille, joista toinen osapuoli ei edes pidä.
Ehkä miehesi peilaa sinun käytöstäsi näihin muihin naisiin ja yrittää heiltä saada näkemystä miksi suhtaudut/käyttäydyt tavallasi.
Tarjoudu katselemaan niitä pornofilmejä hänen kanssaan. Ei niiden katselu tee pahaa naisillekaan :-))
no eihän se pornon katselu pahaa varmaan tee, mutta en saa kiksejä siitä ja alkaa vaan kiukuttaan jos ukko kattoo kyrpä tanassa siinä vieressä muita. ja onhan sitä kokeiltukkin, mutta mies sanoi vaan että on omituista kattoa mun kanssa pornoa tj. ei se siitä voinut kai sitten nauttia kun olin vieressä :/
Epäselväks jäi, miks kärvistelet moisessa tilanteessa? Ei oo mikään pakko. Tietty, jos tykkää ovimattona olla... Mut sit ei pidä valittaa. Itse valitset seurasi, ota ja etsi parempi. Mitä tollasta paskaa sietämään, pakko kun ei ole!!!
Nyt kuulostaa kyllä siltä, että teillä ei ole parisuhdetta. Jotta suhde voisi olla hyvä, pitäisi olla samanlaiset arvot. Aiotko rakentaa tulevaisuutesi tämän miehen kanssa. Hyväksy sitten kaikki hänen ominaisuudet ja ole onnellinen tai pistä kierrätykseen (suosittelen).
Minä olen tuo mies joka tekee niin väärin. Mutta haluan selventää hieman tätä asiaa teille muillekkin koska tässä on kärjistetty aika lailla.
1. Katson pornoa vain silloin kun tyttöystäväni on poissa pitemmän aikaa ja himot iskee päälle. Mieluiten harrastan seksiä oman naiseni kanssa kuin katsoisin jotain pornoa.
2. Joka kaupungissa ei todellakaan ole naiskavereita. Muutamassa on ja olen laittanut välit poikki useimpiin. Netissä nyt joskus näen niitä mutta en sano paria sanaa enempää yleensä. Numeroitakaan ei enää ole.
Pari naiskaveria on, toinen asuu kauempana jonka kanssa viestaillaan kerran neljässä kuukaudessa vain kuulumisien kyselyä.
3. Yksi naiskaveri asuu täällä samalla paikkakunnalla jota näen tosi harvoin. Kerran kuussa ehkä ja mitään sellaista ei ole meidän välillä koskaan ollut eikä tule olemaan. kerran menin hänen luokseen paariin kun oli iso riita naiseni kanssa. Mutta naiseni meni myös itse ihan vasta suutuksissaan tuonne rantaan erään miehen ja naiskaverinsa kanssa. En minä tuosta ole moksiskaan.
Suon samat asiat hänelle mitä itselleni. Jos haluaa katsoa pornoa niin katsoo. Jos pitää mieskavereita niin pitää kunhan ei petä minua ja on luottamuksen arvoinen. Minä rakastan naistani ja mieltäni vaivaa tämä ylenpalttinen mustasukkaisuus. Hän vaatii minua jättämään naiskaverini pois elämästäni. Kavereita jotka olen tuntenut monta vuotta.
Kommentteja tähänkin kiitos.
Jos nyt olette sama pariskunta, tulostakaa nämä vastaukset ja menkää keittiön pöydän ääreen keskustelemaan. Toivottavasti olette niin aikuisia, että keskustelua syntyy ja molemmat ottavat huomioon toisensa.
Kuten huomaatte. mieheni seuraa jokaista liikettäni ja piti tännekkin tulla tuomaan omia näkökulmiaan julki. suhteemme on sairas. mitään en saisi tehdä ja hän kyllä saa.
Poikki ja pinoon.
Ehkä teit oikean ratkaisun. Opit jotain ja kierrät kaukaa alistavat, omistavat miehet, vaikka rakkauskin olisi näkökykyä heikentävä asia. Toivotan sinulle onnellisia vuosia, vaikka nyt on surullisia muistoja, se kääntyy luultavasti sinun vahvuudeksi.
Kalat uivat, linnut lentävät, miehet katsovat pornoa ja jokainen saa pitää ystävänään ketä haluaa. Eikö tarkemmin ajatellen tunnukin pikkuisen turhalta taistella tämänkaltaisia asioita vastaan? Jos ei, niin kannattaisi ehkä pysähtyä pohtimaan elämänsä merkityssisältöjä hetkeksi vähän tarkemmin.
taitavatpa olla aika harvassa sellaiset miehet, joita ei porno kiinnostaisi. jokin niissä alastomissa naisvartaloissa ja toisten harrastaman seksin katsomisessa on vaan niin hienoa. eikä siinä niin mitään pahaa oikestaan ole. pornolle ei kannata olla mustasukkainen, livenaisille jo itsekin olisin.
kyllä se vaan tuo omakin mies sitä pornoa katsoo, enkä siitä pahastu. en ajattele koko asiaa sen enemmän.
tuosta miesten pornoilusta... itse en enää pysty mieheni kanssa seksiin pornoilun takia vaikka ei enää mukamas katso... eli pornoakaan ei kannata hyväksyä jos ei halua. siinä ei ole mitään hyvää... olen menettänyt myös itsetuntoni kokonaan...
ymmärrän. eihän se paljoa mieltä kohota kun itsellä on b-kupin rinnat ja oma ukko vieressä ihaliee isoja rintoja hoikkaa (täydellistä) vartaloa. tuntuu todella pahalta ja syö itsetuntoa. minä olen kuulema ajanut mieheni seinää vasten kun en anna hänen katsoa pornoa ja suutun jos pitää yhteyttä "naiskavereihinsa". minä olen syy hänen ahditukseleen kuulema. anteeksi, mutta en usko että kukaan nainen on mielissään siitä, että oma mies kuolaa muiden naisten perään.
Hei, tehkää niinkuin minä tein. Poikaystäväni omisti muutaman pornoleffan. Erään kerran aloin kehumaan pornoleffassa esiintyneen miehen munaa oikein vuolaasti :) Poikaystävän toimesta lensivät kasetit roskiin nauhojen repimisen kera!! Hih
testasin tuollaista. mieheni suuttui minulle ja sanoi ettei tunnu mukavalta. nyt ollaan siinä pisteessä että hän katsoo pornoa vain jos en ole kotona, siis jos olen vaikka yötä sukulaisillani tai muualla.
ihmellistä. ei miehet tajua ennen kuin heille konkreettisesti näytetään miltä se tuntuu.
Hei,
Musta vaikuttaa että tuo omistamis-/kontrolloimishalusi tuhoaa suhteenne ja kaikki tulevatkin suhteesi, ellet etsi jotain rumaa nyhveröä, jota kukaan muu ei halua. Silloin voit olla varma, ettei petä kun ei kelpaa kellekään.