uroksen värit sais olla normaali,cinnamon,blondi,hunaja,creme,kupari,kyyhkynharmaa,mustasilmäinen valkoinen.kuvioltaan laikukas ja turkkimuunnos sais olla lk,pk tai rex:) mun omat tyttöhamsut on satiini hopeanharmaa vn ja lk musta kk:) asun somerolla joten ois kiva jos uros vois tulla mun luokse:)
etsitään uroshamsua astutukseen,kiire!
henni89
1179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kysypä ihan täältä: http://www.hamsteriyhdistys.fi/foorumi/index.php?board=25.0
Saat helpommin ja luotettavammin. Toisaalta, koska et luultavasti tiedä asioista mitään (koska kysyt tältä sivulta etkä siltä ainoalta ja oikealta luotettavalta), et varmaan uskalla ilmoitustasi tuonne edes laittaa.
Tiivistän: Sinuna unohtaisin koko homman.
tota on kokeiltu jo,ei mitään tulosta..ja mä oon yhen poikueen jo kasvattanu joten turha tulla mulle sanomaan et en muka tiiä mistään mitään:D
Eli päätit sitten yrittää täältä, jossa on pelkkiä aivottomia taunoja? Jotka tarjoaa sitä omaa Muru Mussua, joka on joku eläinkaupan tukkukasvatti?
Sinuna yrittäisin vielä tuolta foorumilta tai sitten alkaisin ottaa suoraan yhteyttä kasvattajiin, että olisiko heillä lainata.
ei täällä kaikki oo sellasia:) ihan viralliset kasvattajatkin täällä ilmottaa myytävistä poikasista:) oon yhteydes yhteen kasvattajaan ollu mut sil ei nyt ollu sopivaa urosta..
No ei ole tullut pitkään aikaan myynti-ilmoituksia vastaan.... Itsekkin pyörin täällä vain oikaisemassa ja neuvomassa kun hirvittää kun 10-vuotiaat kekarat hoitavat/syöttävät väärin ja vielä suunnittelevat pentuja.
Ja tuo
".ja mä oon yhen poikueen jo kasvattanu joten turha tulla mulle sanomaan et en muka tiiä mistään mitään:D"
P*ska homma, ei yhden pentueen kasvattaminen kerro tiedoista ja taidoista
T: kaninpentuja kersana tehtaillut....
Ja oletko valmis muuten viemään hamsterisi eläinlääkäriin jos synnytysvaikeuksia esiintyy? Tai perehtynyt riittävästi ruokintaan ja käsittelyyn? Tutustunut hamsterien sukutauluihin? Opiskellut hamsterin käyttäytymisestä ja sairauksista? Tappamaan pentuja jos niitä syntyy liikaa/ on vammaisia? Katselemaan kun emo syö poikasensa ELÄVÄLTÄ?
Epäilen hyvin vahvasti.... Se että hamsteri pärjää on eri asia kuin se että se voi hyvin...
mä tiiän aika paljon ku mun äiti on virallinen kasvattaja:D tarkotus on jatkaa hommaa ku äiti ei enään jaksa:) mulla on rahaa vaikka mihin:) ja tää on mun työ nyt:)
Mikäs on tai oli äidin kasvattajanimi? Eikö äidillä ole suhteita vanhoihin kasvattajiin, hamsupiirit kun on melko pienet? Kysypä siltä apua. (:
Tämä ei saisi olla paikka josta kysellään uroshamsuja, suuri osa on varmasti eläinkaupasta tai kaverilta saatuja. Eli "rumia", sairaita ja massattomia
Kyseleppäs muutamalta kasvattajalt löytyisikö hyvää urosta lainaan..
Ps. hamsterikasvatuksesta voi pitää myös taukoa, mutta hieman epäilyttää oletko niin vanha kuin väität olevasi (23 v) ja onko äitisi todella virallinen kasvattaja kun täältä kyselet.....
Minä väitän, että äiti ei ole eikä ole ollutkaan virallinen kasvattaja. Tai sitten äiti ei ainakaan tiedä yhtään tyttärensä touhuista..
Ikää epäilen myös..
Ei taida jyrsijöiden kasvattaminen Suomessa kenenkään työnä mennä, kun eipä sillä tienaamaan pääse :D Kysy toki äidiltäsi vielä kontakteja muihin kasvattajiin, toiset viralliset varmasti mielellään lainaavat virallisen kasvattajan perheelle ;)
Hyvä että sentään vaivaudut miettimään millaisen uroksen haluat, etkä ota vastaan ensimmäistä naapurin Söpöä. Muistat toki varmaan senkin ettei poikaset läheskään välttämättä saa emon tai isän väriä, vaan osaat valita uroksen jolla saat naaraastasi irti niitä poikasia joita haluat...
En nyt kommentoi asiaan muuten mitään, kun vasta itsekin opiskelen ihanista hamsuista.