Tässä semmoinen päänvaivaa aiheuttanut asia, että onko ihan yleistä, että maisteritutkielma ja notaaritutkielma kirjoitetaan ikäänkuin yhtä aikaa? Olen kuullut monen (opinnoissaan hitaasti edenneen) tehneen siten, että kirjoittaa ensin maisteritutkielman kokonaan ja sen jälkeen "lohkaisee" siitä osan notaaritutkielmaksi (ehkä hieman muunneltuna, en oikeen tarkkaan tiedä). Minusta tämä kuulostaisi helpommalta tavalta, koska notaaritutkielmaahan pidetään yleensä vain siirtymävaiheena maisteriopintoihin... Olisi helpompi suorittaa kaikki opinnot alta pois ja vasta sitten kirjoittaa tutkielmat. Mielipiteitä???
ON + OTM tutkielmat yhdellä kertaa??
epävarma
2466
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
No ei kai tuo nyt niin kovin yleistä ole. Itse opiskelen Helsingissä, enkä ole törmännyt tai kuullut kenestäkään, joka noin olisi toiminut.
No, en kylllä ihan hirveästi kyllä tunne noita hitaasti edenneitäkään, joten voipi johtua tästä. Ja joka tapauksessa lisätyötä tulee siitä, että joudut tiedekunnalta anomaan erikoislupa tehdä maisterinopintoja yli 30 noppaa ennen kuin notaarin paperit on kädessä. Lisäksi käsittääkseni ON-lopputyö pääsääntöisesti tulisi olla tehty ennen graduun ryhtymistä.
Ja ihan oikeasta, ei se ON-tutkielma nyt mikään järkyttävän vaikea tehdä ole...
ON ei vie kauan aikaa ja on hyvää harjoitusta gradua varten. Kannattaa tehdä se suosiolla ensin, niin saa suoraan ehjän kokonaisuuden ja paremman arvosanan.