imetyksen lopettelu

Hei!
Te jotka olette imettäneet niin kuinka tämä imetys olisi järkevää lopettaa. Poika tällä hetkellä 9kk ja oli 6kk täysimetyksellä ja tällä hetkellä imetyskertoja vuorokaudessa 3-4. Kesän jälkeen olen töihin palaamassa ja en halua jatkaa taaperoimetykseen. Lapsi ei suostu juomaan pullosta lainkaan, joten oletteko siirtyneet suoraan mukiin ja normaaliin maitoon vai käyttäneet välissä korviketta vai kuin?
Kaikki vinkit kiitollisuudella otetaan vastaan!
1189
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Meillä on 8 kk ikäinen neiti, ja ajattelin kans kesän aikana pikkuhiljaa lopetella. Esikoisen kanssa lopetin tosin verkkaisella tahdilla, jätin ehkä yhden imetyksen kuukauden välein pois, kunnes lopetin kokonaan kun neiti oli tasan 1 v. Samalla tyylillä ajattelin nytkin lopettaa. Imetän nyt 4 kertaa vuorokaudessa, aterioiden yhteydessä. Paitsi aamulla 5-6 aikaan syö vielä ja nukkuu sen jälkeen pari tuntia.. Me ollaan jätetty jo viimeinen iltaimetys pois, ja vauva saa iltapuuron jälkeen maidon pullosta. Seuraavaksi ajattelin jättää ekojen päiväunien jälkeisen imetyksen pois, jolloin vauva saisi maidon joko nokkamukista tai pullosta välipalan yhteydessä. Ehkä yritän mukista suoraan, niin ei sitä pulloa sit tarttis niin paljon... Ihan korviketta siis ajattelin antaa, kunnes sit lähempänä 1-vuotissynttäreitä sitä tavallista maitoa pikkuhiljaa.
Mä siis suosittelen jättämään aina yhden imetyksen pois ja sitten totuttelemaan uuteen tilanteeseen ainakin pari viikkoa. Rinnatkin tottuu sit siihen ja maidontulo vähenee pikkuhiljaa. (Mun ei tarvinnut pumpata oloa helpottaakseni kertaakaan silloin esikoisen imetyksen jälkeen, kun rinnat eivät enää täyttyneet.) Kokeile antaa korviketta mukista kiinteän aterian yhteydessä. Tavallisesta tai nokkiksesta. Jääkaappiviileänä tai huoneenlämpöisenä. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


79 nainen kirjoitti:

Hei!
Te jotka olette imettäneet niin kuinka tämä imetys olisi järkevää lopettaa. Poika tällä hetkellä 9kk ja oli 6kk täysimetyksellä ja tällä hetkellä imetyskertoja vuorokaudessa 3-4. Kesän jälkeen olen töihin palaamassa ja en halua jatkaa taaperoimetykseen. Lapsi ei suostu juomaan pullosta lainkaan, joten oletteko siirtyneet suoraan mukiin ja normaaliin maitoon vai käyttäneet välissä korviketta vai kuin?
Kaikki vinkit kiitollisuudella otetaan vastaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu