imetyksen lopettelu

79 nainen

Hei!
Te jotka olette imettäneet niin kuinka tämä imetys olisi järkevää lopettaa. Poika tällä hetkellä 9kk ja oli 6kk täysimetyksellä ja tällä hetkellä imetyskertoja vuorokaudessa 3-4. Kesän jälkeen olen töihin palaamassa ja en halua jatkaa taaperoimetykseen. Lapsi ei suostu juomaan pullosta lainkaan, joten oletteko siirtyneet suoraan mukiin ja normaaliin maitoon vai käyttäneet välissä korviketta vai kuin?
Kaikki vinkit kiitollisuudella otetaan vastaan!

1

188

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tälleen meillä

      Meillä on 8 kk ikäinen neiti, ja ajattelin kans kesän aikana pikkuhiljaa lopetella. Esikoisen kanssa lopetin tosin verkkaisella tahdilla, jätin ehkä yhden imetyksen kuukauden välein pois, kunnes lopetin kokonaan kun neiti oli tasan 1 v. Samalla tyylillä ajattelin nytkin lopettaa. Imetän nyt 4 kertaa vuorokaudessa, aterioiden yhteydessä. Paitsi aamulla 5-6 aikaan syö vielä ja nukkuu sen jälkeen pari tuntia.. Me ollaan jätetty jo viimeinen iltaimetys pois, ja vauva saa iltapuuron jälkeen maidon pullosta. Seuraavaksi ajattelin jättää ekojen päiväunien jälkeisen imetyksen pois, jolloin vauva saisi maidon joko nokkamukista tai pullosta välipalan yhteydessä. Ehkä yritän mukista suoraan, niin ei sitä pulloa sit tarttis niin paljon... Ihan korviketta siis ajattelin antaa, kunnes sit lähempänä 1-vuotissynttäreitä sitä tavallista maitoa pikkuhiljaa.
      Mä siis suosittelen jättämään aina yhden imetyksen pois ja sitten totuttelemaan uuteen tilanteeseen ainakin pari viikkoa. Rinnatkin tottuu sit siihen ja maidontulo vähenee pikkuhiljaa. (Mun ei tarvinnut pumpata oloa helpottaakseni kertaakaan silloin esikoisen imetyksen jälkeen, kun rinnat eivät enää täyttyneet.) Kokeile antaa korviketta mukista kiinteän aterian yhteydessä. Tavallisesta tai nokkiksesta. Jääkaappiviileänä tai huoneenlämpöisenä. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      2027
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      850
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      756
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      43
      682
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      661
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      614
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      606
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      564
    9. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      546
    10. 48
      541
    Aihe