Estrogeeni on naiselle aivan luontainen hormoni. Vaihdevuosien takia naisten estrogeenitaso laskee huomattavasti. Hormonikorvaushoito siis korvaa alentuneen estrogeenitason.
Tutkimuksen mukaan hormonikorvaushoito lisää rintasyöpäriskin 1,5 kertaiseksi.
Jos siis 1000 ihmisestä ilman hoitoa sairastuu 1 ihminen, niin korvaushoito nostaa sairastumisriskin 1,5 ihmiseen tuhannesta.
Miksi siis hormonikorvaushoito on niin tuomittavaa/vaarallista?
Tutkimuksen mukaan hormonikorvaushoito lisää rintasyöpäriskin 1,5 kertaiseksi.
Jos siis 1000 ihmisestä ilman hoitoa sairastuu 1 ihminen, niin korvaushoito nostaa sairastumisriskin 1,5 ihmiseen tuhannesta.
Miksi siis hormonikorvaushoito on niin tuomittavaa/vaarallista?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Olen aivan samaa mieltä. Ihmiset ei ole ottaneet todella selvää erilaisista tieteellisistä tutkimuksista ja asiantuntijoilta, että mitään mainittavaa riskiä ei ole. Eräs gyne sanoi osuvasti, että on tässä iässä paljon vaarallisempaa olla käyttämättä kuin käyttää hormonihoitoja. Elimistö on täynnä estrogeenireseptororeita mm. keskushermostossa, lihaksissa, ja kun ei enää tule omaa estrogeenia, toiminnot kärsivät. Sydän- ja verisuonitautien riski kasvaa, tulee unettomuutta ja masennusta, lihas- ja nivelkipuja ym. Rintasyövän kehittyminen lääkärin mukaan kestää n. 8-13 vuotta ja jos hormonihoidon aikana se tulee, todennäköisesti on ollut jo alku valmiina ennen sitä. Hoidon aikana kannattaa käydä mammografiassa ja rintojen ultrassa sekä gynellä ultrassa joka vuosi, näin on seurannassa ja havaitaan muutokset, jos niitä tulee. Elämänlaatu on hoidon kanssa tuhannesti parempaa, sekin jo yksin puoltaa hormonihoidon käyttöä. Itse en aio luopua siitä koskaan.
Samaa mieltä, minä 57 vee ja aamuyön tuskalliset hikoiluheräämiset historiaa(toistaiseksi). Olen ajatellut myös sitä,että elän sen minkä elän,mieluummin hormoneilla,kuin ilman. Elämän laatu ainakin itselläni on tällä hetkellä paljon parempi,kuin ennen .
Oma äitini kuoli aikanaan alle 60,eikä ollut hormonien käyttäjä.
IHANAA ELÄMÄÄ!
Lääkärit/lääketehtaan edustajatkin aloittivat
Laitoin myös merkille, ettei aloittaja kertonut omasta kokemuksestaan.
Toisen kautta on kaiketi aivan sama, käyttääkö 50 hormoonihoitoa vaivoihinsa, kun n. 2/3 elämää on jo takana. Enemmän voisi miettiä nuoria, jotka aloittavat aikaisin erilaisten hormooniehkäisyn käytön. Pitoisuudet tietenkin ovat huomattavasti pienemmät, kuin vv-hoidossa.
Ehkäpä pelkkä estrogeenihoito ei olisikaan niin haitallista sivuvaikutuksineen, mutta yhdistelmähoidon käyttäjä on enemmän syöpäaltis. Tarkoitan, että jos kohtu on poistettu, niin voi käyttää pelkkää estrogeeniä. Muussa tapauksessa hoitoon on liitettävä myös progesteroni vähintään 2kk välein ja siten joutuu vielä kärsimään tyhjennysvuodosta. Kaikella on hintansa ja vuodottomassa hoidossa progesteroni on estrogeenin kanssa yhdessä päivittäin otettuna valinnan mukaan tapletti tai laastari. Gynen mukaan vuodottomassa hoidossa on suurempi syöpäriski, kuin esim.2kk välein 10pv hoito. Viimeksi käynnin yhteydessä keskusteltiin näistä ja ensin mietin sitä vuodotonta, mutta Estrogel liitettynä 2kk välein Lugesteronhoitoon valittiin.
Ai sitäkö tuo "kuistiluurun" lause tarkoitti, että olisin lääketehtaan tms. edustaja. Oli niin epäselvä viesti - luulinkin että oli jäänyt jotenkin kesken...
Olen ihan tavallinen vv-vaivoista kärsivä 53 vee nainen enkä edusta ketään muuta kuin itseäni. Kiitos EijaKatriina ja viisseiska asiallisesta keskustelusta ja koetetaan kestää;))))
Jotkut ovat niin kamalan herkkiä että etsivät suurennuslasilla merkityksiä rivien välistä. Pelkäävät mokomat että joku lääkemyyjä lipsahtaa mainostamaan täällä. Siksipä minäkin olen lopettanut omien hyvien kokemusteni kertomisen hormonikorvaushoidosta kun joku heti syyttää lääkekauppiaaksi.
Samaa mieltä olen.Viime syksynä aloin olla jo itsetuhoinen oloni kanssa ja kitkuttelin vielä tälle keväälle jolloin aloitin hormoonikorvaushoidon.Olen saanut naurun...ilon....touhukkuuden...kivuttomuuden ym...ym.....takaisin.......ja olen siitä onnellinen =))
Hei. Mikä se hormonikorvaushoito on? Voiko sen saada jo 37vuotias, tai onko se naisille joilla ei ole kuukautisia enää? Mikä avuksi jos on hormoonivaje?
Hormonikorvaushoito on vaihdevuosioireisiin annettavaa hormonihoitoa. Hormonihäiriöitä voi olla nuoremmillakin, ja niihin annetaan toisenlaista hormonihoitoa. Varaa aika gynekologille, häneltä saat avun myös muihin hormonaalisiin ongelmiin.