pidän kummastakin nimestä.
Ajattelen vain että englanniksi Teller on kassa-rouva, ja saattaisvat ihmetellä Tellervoa sen takia. Kyllikki taas kuullostaa aidolta etnisesti suomaliselta nimeltä.
Kumpaa suosittelet?
Ajattelen vain että englanniksi Teller on kassa-rouva, ja saattaisvat ihmetellä Tellervoa sen takia. Kyllikki taas kuullostaa aidolta etnisesti suomaliselta nimeltä.
Kumpaa suosittelet?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tellervo, Telle on minusta kauniimpi kuin Kyllikki, Kylli. Pienet lapset oppivat myöhään y-kirjaimen ja niinpä nimi olisi aluksi Kullikki tai Kulli.
Meidän poikien tarhan täti oli Kylli. Pojat huusivat aina kaukaa, että Kulli on jo ulkona, juostaan, kun menimme tarhaan.
Tellervo on kivempi/kauniinpi.
Tellervo (Telle) on ehkä parempi. Kummatkin ovat kuitenkin persoonallisia, kunnon nimiä.
Tellervo on kiva! Ja Marketta.
Hyviä nimiä molemmat eivätkä ainakaan loppuunkuluneita tai niin yleisiä, että pitää miettiä, kirjoitetaanko isolla alkukirjaimella. Kyllikki on ehkä poikkeus sännöstä, että kki-loppuisista nimistä tulee mieleen Mansikki. Virossa lienee käytössä nimi ilman kki-loppua saksalaisella y-kirjaimella kirjoitettuna, mikä on joskus herättänyt esim. osallistujaluetteloissa hämmennystä, jos näppäomistöstä ei ole löytynyt pisteitä u:n päälle.