Viimeiset tutkimukset osoittavat, että jo vaalikauden mittainen ajanjakso aiheuttaa valtuutetuille masennusta. Jo ensimmäisen vuoden aikana masennusta ilmenee erityisesti aloittavien valtuutettujen joukossa. Tämän katsotaan johtuvan siitä, että aloittaessaan valtuutetun tehtävät, heillä on suuria tavoitteita, joita he uskovat pystyvänsä toteuttamaan. He tuntevat myös äänestäjien odotukset ja paineet voimakkaina kohdallaan. Kun he havaitsevat, että eivät pysty ajamaan tärkeänä pitämiään asioita ja huomaavat joutuvansa vain myötäilemään ja tukemaan puolueidensa johtohenkilöiden mielipiteitä ja päätöksiä, niin se aiheuttaa voimattomuuden ja riittämättömyyden tunnetta. Nämä tunteet johtavat masennukseen mikä voi esiintyä myös hyvin voimakkaana ja hoitoa vaativana.
Erillistutkimuksessa on havaittu, että yhä harvemmat suostuvat ryhtymään ehdokkaiksi syksyn kunnallisvaaleissa. Tämä tullee aiheuttamaan tuntuvaa demokratiavajetta.
Erillistutkimuksessa on havaittu, että yhä harvemmat suostuvat ryhtymään ehdokkaiksi syksyn kunnallisvaaleissa. Tämä tullee aiheuttamaan tuntuvaa demokratiavajetta.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Lue tutkimukset kokonaan netistä.
Mielenkiintoinen tutkimus valtuutetuista ja masennuksesta. Eipä ihme jos monet kieltäytyvät ehdokkuudesta.
Mistä www.osoitteesta löytyvät vai Googlesta ?
EVVK.
Kyllä ehdokkaita löytyy. Suurimmilla puolueilla listat jo lähes täynnä.
Onko kenelläkään tietoa siitä, mikä on tilanne ollut Nurmeksen valtuustossa viimeisten vaalikausien aikana (vuoden 2004 jälkeen). Onko valtuutetun työ aiheuttanut masennusta ja missä määrin. Mielenkiintoisimpia olisivat entisten ja nykyisten valtuutettujen kertomukset.
Tiettävästi kukaan ei ole ollut sairaslomalla järkytyksen takia.
Minusta asa on aivan väärinpäin:NURMEKSEN VALTUUTETUT AIHEUTTAVAT MINULLE MASENNUSTA.
Elkä ole missään yhteydessä valtuutettuihin niin eivät aiheuta sinulle masennusta. Kun ovat aiheuttaneet sinulle masennusta niin mene lääkäriin ja pistä lasku valtuustolle.
Eivätpä taitaisi laskua maksaa!Pitää lopettaa lehtien luku ainakin jos on kyse Nusen politiikasta niin ties vaikka masennus poistuisi!
Kyllä niitä löytyy.Kaikenmaailman hannulit,ykilit ja muutkin oikein hinkuvat valtuustoon.Ei tää maailma pyöri ilman heitä.Kallistuu kylelleen ainakin.