Suositelkaas mulle missä kannattais käydä Thaimaa-Kambodzha-Vietnam -alue.. Matkaan lähdössä, minä (25v tyttö) ja äiti :) Enemmän kiinnostaa kultturellit paikat, mutta voidaan olla biitsilläkin jokunen päivä. Matka alkaa Bangkokista ja kesto noin 4 viikkoa.
Kiitti paljon!
Hyvä Aasian kierros
2
328
Vastaukset
Lyhyesti
Bangkokista Siem Reapin (Angkor Wat) kautta Phnom Penhiin ja sieltä Mekongia pitkin Vietnamiin kts ohjeet
http://www.seat61.com/Cambodia.htm#Bangkok-Saigon
Suosittelen viipymään Mekongin suistolla esim Vinhissä pari päivää. Se on omasta mielestäni parasta Vietnamia. Samoin Angkor Watiin voi varata 2-3 päivää.
Saigonista junalla Danangiin ja sieltä Hoi Aniin. Hoi Anissa voi käydä biitsillä, siellä on legendaarinen China Beach, jos et itse muista, niin äitisi ainakin muistaa samannimisen amerikkalaisen tv-sarjan. Ehdoton vierailupaikka Hoi Anissa on My Sonin rauniot, mutta Hoi Anin vanha kaupunki on myös näkemisen arvoinen. Siellä kannattaa myös teettää vaatteita ja kenkiä. Hoi Anista entiseen pääkaupunkiin Hueen. Huesta bussi Vientianeen, Laosiin sitten Luang Prabang ja Huay Xaihin. Huay Xaista Mekongin yli Thaimaahan ja rannalta bussi Chiang Rai:hin ja sieltä Chiang Mai:hin. Chiang Maista voi ottaa yöjunan Bangkokkiin. Jos tuntee viehtymistä historiallisiin kivikasoihin voi tässä matkan varrella vierailla entisissä pääkaupungeissa Sukhothaissa ja Ayutthayassa.
Reitin voi tietysti tehdä toisinpäinkin jolloin voi ottaa vene kyydin mekongia pitkin Huay Xaista Luang Prabangiin. Tosin saa sitä jokiveneromantiikkaa Phnom Penh Vietnam välilläkin. Oma mielipiteeni on, ettei siihen veneilyyn kannata kuluttaa liikaa aikaa. Romantiikka alkaa kummasi karista kun perse puutuu veneen puisella penkillä usean tunnin matkan jälkeen.
Toi reitti on nyt suunniteltu niin, että siinä on suhkoot järkevät kulkuyhteydet. En kyllä yhtään miettinyt aikataulutusta, mutta eiköhän sen ehdi neljässä viikossa matkustamaan. Yks vaihtoehto on tietysti jatkaa Huesta Hanoihin ja lentää sieltä takaisin Bangkokiin jos ei halua Laosissa käydä. Maateitse Hanoista esmes Luang Prabangiin saattaa olla hieman hankala ja aikaa vievä vaihtoehto.
Yllä olevasta linkistä saa jokaisen maan kohdalla hyödyllistä informaatiota, siihen kannattaa tutustua.- ssuunnitelma
Hieno matkasuunnitelma tuossa yllä!
Tosin pudottaisin kyllä osan pois, 4 viikkoon tuo on tiukka puristus :)
Itse tosin matkaisin luultavasti vain Kambodzassa ja Vietnamissa TAI Kambodzassa ja Laosissa.
Luultavasti lentäisin Phnom Pehnistä Vientianeen ja sieltä bussilla (vaikka onkin pitkä matka ajallisesti) Luang Prabangiin. Josta pohjoisen kautta Chiang Maihin.
Siirtymiin saa varata aika tavalla aikaa, neljää viikkoa tuskin haluaa ihan koko aikaa olla kantamassa laukkuja istumassa kulkuvälineissä?
Vietnamista en osaa sanoa, kun en ole koskaan käynyt. Reissukaverit kehui kovasti Hoi Ania.
Mutta jos Vietnamiin päätyisin, niin lentäisin sieltä Bangkokiin, bussilla matka on TUSKAISAN pitkä, pari vuorokautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1893149- 552619
Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk142380- 2422344
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I102322Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes2572066Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä841810Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva381786Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve591761Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro161749