Hyvä Aasian kierros

Nuppisuuunups

Suositelkaas mulle missä kannattais käydä Thaimaa-Kambodzha-Vietnam -alue.. Matkaan lähdössä, minä (25v tyttö) ja äiti :) Enemmän kiinnostaa kultturellit paikat, mutta voidaan olla biitsilläkin jokunen päivä. Matka alkaa Bangkokista ja kesto noin 4 viikkoa.

Kiitti paljon!

2

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lyhyesti
      Bangkokista Siem Reapin (Angkor Wat) kautta Phnom Penhiin ja sieltä Mekongia pitkin Vietnamiin kts ohjeet
      http://www.seat61.com/Cambodia.htm#Bangkok-Saigon
      Suosittelen viipymään Mekongin suistolla esim Vinhissä pari päivää. Se on omasta mielestäni parasta Vietnamia. Samoin Angkor Watiin voi varata 2-3 päivää.
      Saigonista junalla Danangiin ja sieltä Hoi Aniin. Hoi Anissa voi käydä biitsillä, siellä on legendaarinen China Beach, jos et itse muista, niin äitisi ainakin muistaa samannimisen amerikkalaisen tv-sarjan. Ehdoton vierailupaikka Hoi Anissa on My Sonin rauniot, mutta Hoi Anin vanha kaupunki on myös näkemisen arvoinen. Siellä kannattaa myös teettää vaatteita ja kenkiä. Hoi Anista entiseen pääkaupunkiin Hueen. Huesta bussi Vientianeen, Laosiin sitten Luang Prabang ja Huay Xaihin. Huay Xaista Mekongin yli Thaimaahan ja rannalta bussi Chiang Rai:hin ja sieltä Chiang Mai:hin. Chiang Maista voi ottaa yöjunan Bangkokkiin. Jos tuntee viehtymistä historiallisiin kivikasoihin voi tässä matkan varrella vierailla entisissä pääkaupungeissa Sukhothaissa ja Ayutthayassa.
      Reitin voi tietysti tehdä toisinpäinkin jolloin voi ottaa vene kyydin mekongia pitkin Huay Xaista Luang Prabangiin. Tosin saa sitä jokiveneromantiikkaa Phnom Penh Vietnam välilläkin. Oma mielipiteeni on, ettei siihen veneilyyn kannata kuluttaa liikaa aikaa. Romantiikka alkaa kummasi karista kun perse puutuu veneen puisella penkillä usean tunnin matkan jälkeen.
      Toi reitti on nyt suunniteltu niin, että siinä on suhkoot järkevät kulkuyhteydet. En kyllä yhtään miettinyt aikataulutusta, mutta eiköhän sen ehdi neljässä viikossa matkustamaan. Yks vaihtoehto on tietysti jatkaa Huesta Hanoihin ja lentää sieltä takaisin Bangkokiin jos ei halua Laosissa käydä. Maateitse Hanoista esmes Luang Prabangiin saattaa olla hieman hankala ja aikaa vievä vaihtoehto.
      Yllä olevasta linkistä saa jokaisen maan kohdalla hyödyllistä informaatiota, siihen kannattaa tutustua.

    • ssuunnitelma

      Hieno matkasuunnitelma tuossa yllä!
      Tosin pudottaisin kyllä osan pois, 4 viikkoon tuo on tiukka puristus :)
      Itse tosin matkaisin luultavasti vain Kambodzassa ja Vietnamissa TAI Kambodzassa ja Laosissa.

      Luultavasti lentäisin Phnom Pehnistä Vientianeen ja sieltä bussilla (vaikka onkin pitkä matka ajallisesti) Luang Prabangiin. Josta pohjoisen kautta Chiang Maihin.

      Siirtymiin saa varata aika tavalla aikaa, neljää viikkoa tuskin haluaa ihan koko aikaa olla kantamassa laukkuja istumassa kulkuvälineissä?

      Vietnamista en osaa sanoa, kun en ole koskaan käynyt. Reissukaverit kehui kovasti Hoi Ania.
      Mutta jos Vietnamiin päätyisin, niin lentäisin sieltä Bangkokiin, bussilla matka on TUSKAISAN pitkä, pari vuorokautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3169
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2515
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2065
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1972
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1604
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1188
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1103
    Aihe