Kuka kantaa vastuun ?

Otampa kantaa täällä vellovaan keskusteluun eriarvoisuudesta ja järjestelmällisestä rasismista.
Jos on uskominen tiliotteeseen joka on levinnyt jo maailmalle niin hyvin että maailmanlaajuinen uutistoimistokin vertaa somalin saamaa tukea suomalaisen keskiansioon ja näyttää suomen korkeimmanoikeuden päätöksen jossa rikos muutetaan lailliseksi vastoin kansallista lakia, mielistellen nähtävästi vain ihonvärin vuoksi aiheuttaen rasismia, eriarvoisuutta ja yleistä lakien halveksuntaa.

Nyt näyttää siltä että suomessa ja varsinkin lieksassa asioista vastuussa olevat pakenee virkansa taakse aiheuttaen eriarvoisuutta.
Kansa odottaa selvitystä päätöksisistä ja avoimmuutta.
Kannattaisi lukea mitä laki sanoo virkavastuusta, se ei todellakaan ole suojakilpi jonka varjolla voi tehdä mitä vaan mielivaltaisesti omat halut sanelee.Virka velvoittaa, kansalle.

Otappa nyt viranhaltija vastuu ja laita kaikki ihmiset samanarvoisiksi, älä anna ihonvärin tai etnisen taustan vaikuttaa vaikka kuin haluaisit .
Odotan vastausta tälle saitille, koska ko henkilö on ennenkin tänne kirjoitellut ja nyt ois tärkeää perustella yleisen lainkuuliaisuuden pelastamiseksi, kiitos.

Arto Veli Lohvansuu

7

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kansalaine akateemin

      Ja, ylös taas jottei unohdu ja saadaan vastaus avoimeen kirjeeseen.

    • Näreen juurelta

      Ja uppia taas tuota asiaa.

    • Älä huoli

      Kyllä hallintolaki tunnetaan paremmin kuin hyvin.

    • pysyhän puntissas

      Tämä ketjun aloittaja näkys olevan Pohjanmaalta, ja eiköhän ois paree pitää huoli omistaan asioista. Mahtas olla työnsarkaa siellä lestaadiolaisten parissa. Tuntus olleen uutisten mukaan meleko hele vatista korjattavaa.
      Vai mitä ne on olllut ne lapsiin kohistuvat asiat esille. Vai kuuluuko se normaaliin, sen kulmakunnan asioihin.

    • Ahmed Ahne

      Vastuun kantaa Lieksan kuntapäättäjät, eli tässä tapauksessa Lieksan kaupunginvaltuusto. Lähemmin tarkasteltuna valtuustossa isoimpana ryhmänä vaikuttavat ja päätöksiä tekevät SDP ja Keskusta. Nämä kaksi puoluetta ovat jostain syystä sitoutuneet maahanmuuttajien ottamiseen Lieksaan.

      Jää lieksalaisten tehtäväksi arvioida syksyn kuntavaaleissa, että saako SDP:n ja Keskustan mamuttamispolitiikka kansan hyväksynnän vai vaatiiko kansa "päitä vadille" äänestäen sellaisen puolueen valtaan, joka ei ole mamuja hyysäämässä.

      Syksyllä on näytön paikka, jos sillon ei äänestä on turha valittaa yhtään mistään.

      • joko tajuttu

        Valtuuston päätös on ollut yksimielinen ilman eriäviä kannanottoja. Joten se siitä.


    • Hohoo

      Nyt kyllä meni usko lieksalaisiin, taitaa olla vähän yksinkertaista sakkia kaupunki täynnä.

      Eli Lieksassa jokainen valtuustoryhmä kannattaa kunnan mamuttamista yli puolurajojen? No on se hyvä, että konsensus on löytynyt, eikä eriäviä mielipiteitä ole asiassa kirjattu.

      Eipä ole paikallisilla sitten oikeutta valittaa, itsepähän on päättäjänsä valinneet. LOL

      Tehdään päätös satojen pakolaisten vastaanottamisesta ja samalla annetaan heille huomattavasti parempi sosiaaliturva kuin kunnan muille vähäosaisille.

      Otan osaa, rämpikää syvällä, rämpikää pitkän. Niin ja onnittelut monikulttuurisesta kaupungista. Hehee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      134
      3297
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      74
      2123
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      137
      1815
    4. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      128
      1747
    5. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      27
      1704
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1365
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1213
    8. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      54
      1156
    9. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      144
      1045
    10. Yhä pyörit mielessä,

      ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa
      Ikävä
      33
      987
    Aihe