Kaikkien viranhaltijoiden nimet ja palkat julkisesti näkyviin kaupungin nettisivuille. Näin kaupungin jäsenet voivat arvioida ovatko kulu kohdallaan. Täytyy muistaa lisäksi, että eläke määräytyy palkan mukaan. Lähdemme siitä liikkeelle mikä on normaali palkka ei siis omaisuuden kartuttamisrahasto vaan palkka joka on tarkoitettu toimeentuloa varten. Jos haluaa kartuttaa omaisuutta pitää mennä vaikka ylitöinään jakamaan aamupostia tai muuta vastaavaa. Esim. apulaiskaupunginjohtajien palkat ovat yli 8000 euroa kuukaudessa. Kun ottaa huomioon, että heitä ei tarvita lainkaan kyseessä on verovarojen ryöstö. Verrataan lääkärin palkkaan joka on pienempi kuin turhalle paperinpyörittäjälle annettu summa.
Hallintokulut julki
Julkisuutta
6141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Loistava idea, yhdyn edelliseen kirjoittajaan. Noh, hyvä on, olen ehdottomasti samaa mieltä. Eikä sitä varsinaistakaan johtajaa tarvittaisi, pormestari vaalikaudeksi ja valtuusto jonka kieli ei roiku renkiensä, eli kaupunginjohdon kiiltonahkatopmanin nauhoissa.
Miten määrittelet turhan paperinpyörittäjän ja kuka tai ketkä mielestäsi ovat tällaisia?
Ehdotan julkistamista.Kun katselee miten esim kaupungin pitkäaikaisosastoilla tehdään jatkuvasti laittomasti alimiehityksellä säästön nimiin.
Virastotalon paperinpyörittäjien suojatyöpaikasta voisi aloittaa.
Maalais-,ja kaupungin virat ovat tuplattuna tällähetkellä yyhdistymisen myötä.
Nää "paperityöläiset" virastotalolla ovat sellainen menoerä kuukausittain että ette edes voi ymmärtää sitä!
Tätä porukkaa tulisi puolittaa ja täten keventää taloudellista ahdinkoa talouspoliittisesti tässä kaupungissa.
Rakennusvirasto toisena henkilökunnan palkkakulujen puolittamisen puolesta.
Turhia paperinpyörittäjiä on talo pullollaan.
Tupakkatauolla om aikaa juosta pari kertaa tunnissa isoin joukoin.