Sinkkiä päänsärkyyn

Sinkkityttö

Olen kärsinyt migreenistä kohta 2 vuotta. Pahimmillaan vielä noin 1/2-vuotta sitten päänsäryttömiä päiviä oli enintään 2 viikossa. Buranat ei auttaneet, joten migreerilääkkeillä sain san joten kuten kuriin fysioterapialla. No kuulimpa sitten, että kannattaa kokeilla sinkkiä. Olen syönyt apteekista ostettuja sinkkitabletteja jo 4 viikkoa ja ihanaa... VAIN YKSI LIEVÄ MIGREENIKOHTAUS! Toivon todella, että tilanne myös jatkuu näin... ei enää särky-tai migreenilääkkeitä. Suosittelen todella... kokeilkaa.

2

1355

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vois ehkä kokeilla

      Kuinka nopeasti huomasit, että sinkki auttoi?

      Millä annostuksella käytät?

    • Kokeilin

      ,No minä nyt kumminkin päätin kokeilla, 75 mg päivässä annoksella.

      2 päivän käytön jälkeen migreenistä on pahin terä katkennut, osassa auraoireista vakavuus lieventynyt, tosin nenä ja kasvot vielä puutuu, pahoinvointia ja etovaa oloa on, huippaa ja korvat soi ja säksättää edelleen entiseen malliin. Pään pistelytuntemukset eri puolilla päätä kuitenkin vähentyneet huomattavasti. Varsinainen migreenisärky on vähemmän tappavaa nyt ja lääkkeitä ( triptaaneja Panacodia ) olen voinut vähentää. Suunta parempaan, ellei ole vaan ensireaktio.

      Itse toivoisin, että tästä löytyisi apua ja pidemmän käytön avulla kaikki oireet jäisi vähileen pois.

      Sinkki on mainio hoito myös akneen, mutta annokset pitäisi olla suht isoja 90-120 mg/pv kuurin alussa. 150 mg rajaa ei ole syytä ylittää. Laskeva alku vaikka 2vkon aloituskuurin jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      74
      1980
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1229
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1028
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      24
      1023
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      91
      719
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      697
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      115
      692
    8. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      652
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      59
      645
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      59
      598
    Aihe