Kyllä siinä nii käy että hinnat tulevat laskemaan. Laskentatavasta riippuen ilmaa 10-40 prosenttia. Romahdusta ei tule, mutta pk- seudulla noin 15 prossan lasku seuraavan vuoden aikana. Tämä on hyvä asia. Vääristyneet hinnat estävät nuoria hankkimasta omaa asuntoa, joka kuitenkin on ylivoimaisesti parempi kuin vuokralle jääminen.
Hintojen lasku on selviö
reesusapina
16196
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Niinpä,romahdusta ei tule tai en oikein usko,ainoastaan vuosia kestävä piiitkä hintojen lasku joka on kymmeniä prosentteja.
En usko myöskään asuntohintojen nousu tsunamiin,aikaa on kulunut jo liian paljon.
Kauppa tökkii pahasti ok-talojen kohdalla,ei todellakaan ole kysyttyjä,enään ei ole niin kuin parivuotta sitten,karmeeta ajatella sitä joka maksoi esim:parivuotta sitten markkina hinnan.
Myyjille tiedoksi ette saa enään myytyä järkiajassa.Hinnat valuu jo.
Unohdat, että suuri osa asunnonomistajista tai edes velallisista tuskin paljon hätkähtää, vaikka hinnat tippuisivatkin 30-40%. Esimerkiksi valtaosa ison uuden omakotitalon ostaneista ja/tai rakentaneista ei edes suunnittele myyvänsä asuntoaan seuraavaan 20 vuoteen (oli heillä velkaa tai ei), suuri osa asuu edelleen samassa talossa 30-40 vuoden päästäkin. Silloin hintojen romahtaminen seuraavan 5 vuoden aikana (oli prosentti mikä tahansa) ei merkitse oikeastaan yhtään mitään.
Jos siis pari vuotta sitten maksoi markkinahinnan, mutta ei seuraavaan 30 vuoteen muuta asunnosta, ei paljon merkitse vaikka arvo välillä romahtaisi, ei vaikka laskua kestäisi yli 10 vuotta. Vain myyjälle arvolla ei merkitse, sellaiselle joka ei myy tai osta, arvo on täysin turha tieto. Todellisuudessa sellainen joka ei myy asuntoaan, ei menetä yhtäkään euroa lisää, vaikka arvo romahtaisi, eikä myöskään hyödy euroakaan arvon noususta.
On sillä arvonnousulla merkitystä.
Saat vakuusarvoa vastaan halpaa "remonttilainaa" ja voit vaikka päivittää auton.
Saako kännissä kirjoittaa palstalle?
""Saat vakuusarvoa vastaan halpaa "remonttilainaa" ja voit vaikka päivittää auton""
Vaikka itse omistan vain rivarin niin noihin minulla ja vaimolla on varaa ilman asunnon arvon nousuakin. Uuden tilaamani auton sain viime torstaina kaupasta ja vaimolle tilattiin uusi auto viime vuonna. Yksi ränniremppakin tuli hoidettua talven aikana.. Toki ei se mieltä pahenna että asunnon arvo tuplaantunut 10 vuoden aikana mutta emme sillä arvon nousulla eleille vaan ihan tuloilla...
Siinä taas yksi "omassa" rivitalossa asuva.... Muista että omistat vain osakkeet jotka oikeuttavat asunnon hallintaan. Et asu omakotitalossa.
Ilmeisesti teitä samanlaisia on enemmänkin samassa yhtiössä, jos osakkaat hoitavat "omat" ränniremontitkin osakekohtaisesti.
"Kyllä siinä nii käy että hinnat tulevat laskemaan. Laskentatavasta riippuen ilmaa 10-40 prosenttia. Romahdusta ei tule, mutta pk- seudulla noin 15 prossan lasku seuraavan vuoden aikana."
Mistä niin lasket?
Yleensä nämä "laskelmat" tarkoittavat sitä, että asuu vuokralla ja tekee mieli himputisti omaan, eikä mitään laskelmaa ei ole olemassa.
Ettei nytkin olisi niin?
Meillä on kolme omaa ja silti asutaan vuokralla. Kaksi okt:tä ja rivari kolmio, kaikki
myynnissä, hintapyynnöt on oikeesti kohdallaan, mutta ei vaan ole kysyntää. On myyty kohta jo vuosi. Asutaan itse vuokralla Virossa, ei huvita maksaa minkäänlaisia veroja koti Suomeen. Siirrettiin yrityksemmekin tänne. Eipä ole verottajan hampaissa enää.
Kertokaa hyvät ihmiset tällaiselle palstalla vierailevalle, että mitä
tarkoittaa esimerkiksi:
-tuhnu
-muuli
ja mitä niitä muitakin nimiä oli.??????
etymologi6.1.2012 14:20
Pas-kapää sheriffi deletoi sen palstan historiallisen 5000 sanaa sisältävän täydellisen Suomi-Asuntojen Hinnat sanakirjan.
Kuka päästi eniron köyhän vuokralurkin sheriffiksi ? hä ?
Tuulari, tuulimuuli = asuntovelallinen
Tuhnu, tyfny = vuokralainen
Läski = vuokraisäntä
Kuuma kuubalainen = suolistokaasut
3110 = vuokralaisen nokian matkapuhelimen malli
Sasikalju = asuntovelallisen hiustyyli, Kimmo Sasin mukaan nimetty
Kari Smolander
Korkokuja 7%
Kautokeino
Q1, Q2, Q3, Q4 = vuoden neljännekset, erityisesti Tilastokeskuksen tilastoista puhuttaessa
Q5: se (kuvitteellinen) tuleva vuoden neljännes, jolloin rommauksen uskotaan alkavan
boori: lahonestoaineen vaikuttava aine, käytetään puurakenteisten omistusasuntojen kunnostuksessa
ei näy tilastoissa: uskomus siitä, että asuntojen hintojen lasku on alkanut, vaikka se ei näy tilastoissa
jyrki/jygä/jyggis maksaa: viittaus asuntolainan koron verovähennysoikeuteen, jolloin valtio maksaa efektiivisesti 28% tai ensiasunnon ostajilla 30% astuntolainan korosta
korot nousee ihan kautokeinona/smolanderina: korkojen voimakas nousu
kuplahintainen asunto: asunto, joka myydään käypää hintatasoa korkeammalla hinnalla
lisävakuus: erityisesti tuhnujen (virheellinen) käsitys siitä, että pankki voisi vaatia lainalle lisävakuutta asunnon vakuusarvon laskiessa alle lainan pääoman määrän
läski isäntä, julma sauva: (miespuolinen) vuokranantaja, jolle vuokra maksetaan luonnossa (sukupuolesta riippumatta)
neukkukuutio: Suppeassa merkityksessä 1960/70-luvulla rakennettu elementtirakenteinen kerrostalo, joka odottaa putki- ja julkisivuremonttia. Laajemmassa merkitysessä mikä tahansa kerrostalo.
pankinjohtaja, kansanedustaja: täytesanoja, jolla pyritään tuomaan uskottavuutta kulloisenkiin väitteeseen
romahdus, rommaus, romaus, ale -70%: asuntojen hintojen kääntyminen voimakkaaseen laskuun
spruits: huudahdus, kun Euribor 12 kk saavuttaa uuden maksimiarvonsa
tili tehdään ostaessa: erityisesti tuhnujen käsitys siitä, että asunnon luovutusvoitto realisoituu jo ostotapahtumassa
tuhnu, tuhnero, vuokrakuoriainen: vuokralainen
tuhnun koti-spa: wc-istuin ja käsisuihku, jossa puhdistaudutaan vuokranperinnän jälkeen
tuulipuku, tuulari, tuulimuuli: omistusasuja
> hintapyynnöt on oikeesti kohdallaan, mutta ei vaan ole kysyntää.
Eivät ne sitten ole kohdallaan. Eikös olekin jännää?
-Tuhnu on sellainen joka haluaa ostaa edullisesti ja asuu vuokralla.
-Toisenlaiset tuhnut on velattomia ja asuvat omassa ja kenties ostavat jos hinnat laskevat oleellisesti,säästöillä ei lainalla.
-Muuli on pitkän asuntolainan ottaja ja maksaa mitä vaan mitä pankista irti saa.
-Muuli ei ajattele kuin omaa napaansa ei näe ympärilleen talouden aikoja kuin viime tipassa.
-Muuli ottaa lainaa lisää tarpeen tullen päivittääkseen taloaa ja tuolla verukkeella hankkii esim:autonkin ja kaksikin pihalle.
-Muulista käytetään sana ikivelkainen,muuli osallistuu asuntojen hintojen palstalle vaikkei sillä ole merkitystä koska hän ei osta eikä myy,korkeintaan hamuaa lisää lainaa että saisi sijoitus asunnon luullen saavansa tuottoa vaikka lainalla ostaakin.
-Voisin koko yön kertoa tarinoita ja huomisen päivän millaista on olla muuli täällä havumetsien maassa.
Luki joka on palstan puolueton henkiläö kertoo totuuden olisi mukavaa tai ikävää,näinä reippaan parin vuoden aikana on ollut enemmän ikävää kerrottava maailmalta ja missä mennää milloinkin.
Lukia pidetään tuhnuna ja vuokralaisena vaikka totuus on ettei luki ole vuokralainen.
Luki ottaa kantaa aika laajastikkin asioihin ja tällä hetkellä kun velkaiset muulit on vauhkonneet asuntojen hintojen nousu tsunamista vaikka se ei vaikuta heidän elämäänsä käytännössä kuin että palstalle tulee kymmenkertainen kirjoitus määrä muuleilta tekstiä.
No Luki odottaa tsunamia kuinka käy,henkilö kohtaisesti Luki ei usko tsunamin tuloon ja sen pitäisi tulla nyt toukokuussa mieli tulla,pahasti epäilen hyvin pahasti.
Tuossa suhteen muuleilla lentäisi leuat suoraan seinille olisi se niin paha takaisku.
Joten Luki kertoo aina realistisesti tai epäilen jotain joka voi käydä toteen,
Esim:Luki uskoo asuntojen hintojen laskuu tällä hetkellä ei nousuun.
Voishan tässä kirjoittaa vaikka kirjan kuinka kauppa tökkii jo pahasti.
Mutta tuossa aluksi,haluatko tietää lisää?
Miksikäs kutsutaan meitä, joilla on oma asunto/omakotitalo mutta ei yhtään lainaa?
Onko tuhnun määritelmällä jotain tulorajoja?
Onko velallinen aina muuli?
Jos on lainaa 1milj. joka sijoitusasunnoissa joissa tuotto 10% ja velka maksettu 12 vuodessa onko henkilö muuli vai läski?
Muuleista käytetään paljon sanontaa päämärkänä,limapää,ja ripulikusupaskat valuu jo lahkeesta.
Tämä on jokapäiväisen muulin elämää.
Tuhnut tuhnuttaa päivät pitkät pieren sohvalla metaanimaista kaasua päästellen.
He eivät suostu maksamaan tämän päivän kuplaisia asuntojen hintoja.
Muulit pitävät asuntojen hintoja halpoina ja ovat valmiita laittamaan pään märäksi.Ja maksamaan koko parhaan elinikänsä pankin orjana.Eli pankin torpparina.
Jopa vanhoista tönöistä maksavat lähes uuden hinnan.
Tässä suhteen muulit on sokaistuneet ja heitä on median helppo manipuloida.
Lukilla tataa olla taas aika korottaa lääkityksen annostusta, kun alkaa tulla noita kakkajuttuja.
-5% olisi jo romahdus, mutta sitäkään ei tule, vaan ensi vuonna on taas kalliimpaa kuin tänä vuonna ja kahden vuoden päästä taas kalliimpaa.