Mikä tälläinen turrake on? =)

en oookoskaannähny

13

2297

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teddykani
    • Panssariturkki

      Ennen kuin ihastuu rodun ulkonäköön totaalisesti ja haluat samanlaisen turrakkeen itsellesi muista sitten miettiä sitä oletko valmis kanin turkin hoitamiseen mikä on työlästä ja säännöllistä ettei turkki mene takkuun ja pahimmassa tapauksessa huopaannu. Tuollaisella turkilla varustettu kani ei selviä enää yksin turkkinsa kunnossa pidosta eikä sillä itsellään ole kesäisin mukavat oltavat liiallisen kuumuuden vuoksi joten hoidossa pitää ottaa tiettyjä seikkoja huomioon kanin hyvinvoinnin vuoksi! Joku voisi myös ehkä miettiä minkä vuoksi tälläisiä kaneja edes jalostetaan ja sitten myydään minne sattuu.

      Pitkä- ja pehmeäkarvaiset rodut tuntuvat olevan kohtalaisen suuressa “vaarassa” turkinhoidon (hoitamattomuuden) suhteen. Läheskään aina tätä ei tehdä, jolloin lopputuloksena on kivasti laatoiksi ihoa myöten takkuuntunut turkki. Sitä voi sitten yrittää harjailla, mutta paras ratkaisu on usein turkin ajeleminen.

      • teddy-hermeliini

        Moi!
        Mulla sattuu olemaan kotona teddyturkkinen kääpiökokoinen pupsukka ja kuten sanotkin niin turkki menee helposti takkuun varsinkin peräpäästä.
        Miten turkkia pitäisi hoitaa? Itse karstaan pupusen joka toinen päivä. olen trimmannut turkkia päästä sekä kyljistä.


      • Surullista

        En myöskään ymmärrä tätä ihmisten loputonta tarvetta jalostaa eläimistä erikoisia, silläkin uhalla, että se ei ole kanin parhaaksi. Kuinka usein tälläisillä pitkäkarvaisilla roduilla on ongelmia suolitukosten kanssa, kun usein ihan tavallisen turkin omaavillakin niitä on.

        Surullista, että jalostajaihmiset ajattelevat enemmän omaa iloaan, kun eläimen parasta. Mutta onhan se ostajienkin syytä. Jos ei ole kysyntää, ei olisi tarjontaakaan.


    • Panssariturkki

      Moikka ! jos ottaa turkkirodun, joko pitää sen turkista ohjeiden mukaista huolta eli harjaa karstaa trimmaa (tarvittaessa keritsee) säännöllisesti. Tai sitten pitää turkin lyhyenä, jotta se ei pääsisi takkuuntumaan, huopaantumaan ja hauduttamaan ihoa mikä on kivuliasta kanille. Turkin voi kyniä vaikka ihan fiskarsseilla. :) Vastaisuudessa jos turkinhoito ei miellytä niin on mieluiten ottettava sen tyyppinen kani/kanirotu, jonka turkinhoito on yksinkertaisempaa esimerkiksi kääpiöistä kääpiöluppa tai kääpiöjänis tai jos haluaa suurempaa kania niin esim. deilenaar, gouwenaar, perle-egern, belgianjänis tai hollantilainen nämä kaikki ovat lyhytturkkisia kanirotuja! :)

      • 34567

        "Vastaisuudessa jos turkinhoito ei miellytä niin on mieluiten ottettava sen tyyppinen kani/kanirotu, jonka turkinhoito on yksinkertaisempaa esimerkiksi kääpiöistä kääpiöluppa tai kääpiöjänis tai jos haluaa suurempaa kania niin esim. deilenaar, gouwenaar, perle-egern, belgianjänis tai hollantilainen nämä kaikki ovat lyhytturkkisia kanirotuja! :)"

        Kyllä kaniroduista vaan suurin osa on lyhytturkkisia, eikö olisi helpompi rajata pois pitkäturkkiset kanit? Eli angora, leijonaluppa, leijonanharjas, satiiniangora, jamora..
        Taisipa vaan mieli tulla pätemään hankalankuuloisilla/Suomessa harvinaisilla kaniroduilla.
        Mutta muuten ihan asiaa, suosittelen vähintäänkin ensinmäiseksi kaniksi lyhytkarvaista rotua olevan kanin ottoa ja jos parin vuoden päästä tuntuu että on intoa ja halua harjailla joka päivä höttökarvaista kania, joka on kerännyt karvoijensa mukaan purua, papanoita ja pissaa niin sitten hommaa semmoisen. Huvituksensa kullakin, mutta itse pysyttelen ihan lyhytturkkisissa otuksissa ihan käytännöllisyyden vuoksi :)


    • Poikkeavaturkkiset

      Hankalan kuuloisilla roduilla? Ongelmansa kullakin. :) Muuten kyllä yhdyn siihen kuinka suurin osa kaneista on turkiltaan lyhytkarvaisempaa ja jos haluaa eirkoisempaa on esimerkiksi helppo vaihtoehto etsiä poikkeavaturkkisten kanirotujen listalta mielyttävää joissa on niin "höttökorvaa", satiinia kuin samettiturkkistakin :) http://www.kaniyhdistys.com/poikkeavaturkkisetrodut.htm

      • Poikkeavaturkkiset

        Oi ei, suurimmat pahoitteluni! Korjaus "höttökarvaa" ennen kuin joku tämän vuoksi kyyneleen tirauttaa. :)


    • Kommentoija

      Meillä kaksi kääpiöteddykania. Turkin hoitamiseen menee kyllä valtavasti aikaa ja silti tuntuu, että turkki takkuuntuu peräpäästä ja kaulalta. Me trimmattiin pupujen turkki nyt, mutta silti hoitamiseen menee aikansa. Turkki kasvaa nopeasti, takkuuntuu nopeasti ja siihen tuntuu tarttuvan kaikki liat. Ihania kaneja muutoin luonteeltaan ja mikä parasta, eivät allergisoi meidän perheen allergikkoja. Turkin suhteen rotu on kuitenkin miltei pilalle jalostettu. :(

    • Rokla

      Joku olikin toisaalla jo kommentoinut tyyliin "onko ihan pakko tehdä niitä angora/leijonaharjasristeytyksiä,joiden karva on ihan kamala,tumppaa ihoa myöten ja sillä karvalla ei tee yhtään mitään,plus et sille kanille tosi tukala.Ja oikeesti niitä ei sitten jakseta hoitaa,vaan ne kiertäää.." Aivan ihmettelen samaa minkä vuoksi on jalostettava tälläisiä kärsiviä kaneja? :)

    • turkkiongelmia!

      Kanini turkki on päässyt huopaantumaan peräpäästä.. Harjaan sen turkkia lähes päivittäin mutta takkuja silti tulee pitkään karvaan tosi helposti. Mitä tehdä,jotta saisin tuon huopaantuneen pois? voiko kanin karvaa siis trimmailla ? Ja millä kania on helpoin väline siihen?
      :)

      • Kannattaa hoitaa

        Jos et saa sitä itse leikattua, niin vie eläinlääkäriin hoidettavaksi. Joskus olen nähnyt angorakanin, joka oli jätetty hoitamatta. Karva oli huopaantunut ja ollut niin pitkään, että nahkakin oli alta heikentynyt. Kania ei voitu pelastaa, kun olisi joutunut kärsimään näistä huopapanssarin poiston ihohaavoista liikaa.


      • äökklök

        Ihan saksilla voit leikata huopaumat takut pois. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1259
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      75
      1073
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      947
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      793
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      81
      688
    7. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      683
    8. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      68
      626
    9. 28
      625
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      609
    Aihe