Ja maksu menee joka vuosi ei ihme että maatilat vähenevät yllättäviä "pulia" alkaa esiintyä eri elintarvikkeissa. koko sysyteemi pitäisi rakentaa uudelleen ennen romahdusta, jossa turvattaisiin viljelijän tulot ja esim. lomaedut muun väestön tasolle. yksi asia on varma näin tämä ei voi jatkua..
Viljelijä maksaa 15000 siitä että saa
9
96
Vastaukset
- Hellanlettas...
Onpa hienoa että vielä nykyaikana löytyy tuollaisia ryhmiä jotka toimivat täysin ppyyteettömästi ja jopa omaa etuaan vastaan ihan hyvän hyvyyttään vain tuottaakseen toisille ruokaa? Hatunoston arvoista pyyteetöntä toimintaa!
- niin,,
pakosta,,
- -
-
- -
-
- ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
- -
-
Pulasta on ehkä liioiteltua puhua
yhdenkään elintarvikkeen kohdalla.
EU:ssa kun olemme, tavara liikkuud
vapaasti ja anta piut paut Suomen
tukijussien pulakikkailulle.
Asian huomaa tarkastellessaan
Suomen Tullin tilastoja.
Viime vuonna voin tuonti nousi
volyymiltaan 136 % edellisestä vuodesta.
Ja vielä tämän vuoden ensimmäisellä
kolmanneksella 38 %. Ei tule voista
pulaa tässä maassa, vaikka sitä ei
itse tuotettaisikaan.
Entäpä kananmunat sitten. Niissäkin
oli volyymin kasvu v. 2011 190 % ja
tämän vuoden ensimmäisellä kolmanneksella
volyymikäyrä ylöspäin peräti 440%.
Ei tullut munistakaan 'lakkoasetta'
tukijussille. Eikä pulasta tietoakaan.
Kaikkiaan elintarvikkeiden tuonti
(ilman alkoholia ja tupakkaa) oli
viime vuonna 3.231 milj. €, nousua
13 % edelliseen vuoteen verrattuna.
Tänä vuonna tuonti kasvaa edelleen
10 % vauhtia. Mitenkähän en jaksa
olla yhtään huolestunut vouhotetusta
sianlihan loppumisesta. No, lihan osalta
tuonnin nousu on jo nyt 15 %.
Kinkkua riittää. Joulunakin.- Noinko on ?
Tukitalous on keskeinen tekijä millä millä varmistetaan ruokahuoltoa, tämä on jäänyt monelta provoilijalta huomaamatta..
Vuoden 1868 alussa nälänhätä oli suurimmillaan. Tammikuussa kuoli 8 000, helmikuussa 9 400 henkeä, maaliskuussa 14 500 henkeä, huhtikuussa 20 600 ja toukokuussa 25 200 ihmistä. Vuoden aikana kuoli yhteensä 137 700 henkeä. Pahimmin kärsivät Kuopion, Vaasan ja Oulun läänit sekä Turun ja Porin läänin pohjoisosat eli Satakunta.
Riittävä määrä siemenviljaa saatiin ostettua Itämerenmaakuntien (Viron ja Liivinmaan) vuoden 1866 sadosta, joka oli toimitettu jo Hollantiin, jossa se oli tarkoitus käyttää olutpanimoissa, mutta Adolf Wasenius ja valtionagronomi Forsberg ostivat 40 000 tynnyriä Itämerenmaakuntien ohraa Hollannista Schiedamin kaupungista. Ohratynnyrit päätettiin lähettää höyrylaivoilla Suomeen. Itämerenmaakuntien ohra oli tarkoitettu siemenohraksi, se oli epäpuhdasta ja sisälsi runsaasti myös ruohonsiemeniä. Tanskasta ja Etelä-Ruotsista ostettiin 6000 tynnyriä.Kevätkylvö päästiin tekemään ajoissa ja syksyn sadosta tuli hyvä Pohjois-Suomessa ja kohtalainen muualla Suomessa. Kesällä sää oli hyvä, ja sato onnistui, mutta kerjäläisten levittämät kulkutaudit tappoivat yhä ihmisiä. Nälkävuosien jälkeen Suomen maataloutta monipuolistettiin ja sekä infrastruktuuria että teollisuutta kehitettiin, jotta vastaavanlaiset nälänhädät voitaisiin tulevaisuudessa torjua tehokkaammin. Käytännössä maatalouden monipuolistuminen näkyi karjatalouden aseman parantumisena. Nälkävuodet lisäsivät kiinnostusta parempien kulkuyhteyksien kehittämisen, joka myötävaikutti rautateiden rakentamiseen. - ..merten taa..
Noinko on ? kirjoitti:
Tukitalous on keskeinen tekijä millä millä varmistetaan ruokahuoltoa, tämä on jäänyt monelta provoilijalta huomaamatta..
Vuoden 1868 alussa nälänhätä oli suurimmillaan. Tammikuussa kuoli 8 000, helmikuussa 9 400 henkeä, maaliskuussa 14 500 henkeä, huhtikuussa 20 600 ja toukokuussa 25 200 ihmistä. Vuoden aikana kuoli yhteensä 137 700 henkeä. Pahimmin kärsivät Kuopion, Vaasan ja Oulun läänit sekä Turun ja Porin läänin pohjoisosat eli Satakunta.
Riittävä määrä siemenviljaa saatiin ostettua Itämerenmaakuntien (Viron ja Liivinmaan) vuoden 1866 sadosta, joka oli toimitettu jo Hollantiin, jossa se oli tarkoitus käyttää olutpanimoissa, mutta Adolf Wasenius ja valtionagronomi Forsberg ostivat 40 000 tynnyriä Itämerenmaakuntien ohraa Hollannista Schiedamin kaupungista. Ohratynnyrit päätettiin lähettää höyrylaivoilla Suomeen. Itämerenmaakuntien ohra oli tarkoitettu siemenohraksi, se oli epäpuhdasta ja sisälsi runsaasti myös ruohonsiemeniä. Tanskasta ja Etelä-Ruotsista ostettiin 6000 tynnyriä.Kevätkylvö päästiin tekemään ajoissa ja syksyn sadosta tuli hyvä Pohjois-Suomessa ja kohtalainen muualla Suomessa. Kesällä sää oli hyvä, ja sato onnistui, mutta kerjäläisten levittämät kulkutaudit tappoivat yhä ihmisiä. Nälkävuosien jälkeen Suomen maataloutta monipuolistettiin ja sekä infrastruktuuria että teollisuutta kehitettiin, jotta vastaavanlaiset nälänhädät voitaisiin tulevaisuudessa torjua tehokkaammin. Käytännössä maatalouden monipuolistuminen näkyi karjatalouden aseman parantumisena. Nälkävuodet lisäsivät kiinnostusta parempien kulkuyhteyksien kehittämisen, joka myötävaikutti rautateiden rakentamiseen.Hyvä että palautit järjestyksen. Hyvä kotimaiset maanviljelijät. Raukat menkööt
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi485699Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3235517Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934701Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos702535Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y92196Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva181988Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt541965Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu361894Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont381850Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi841762