Päivi Pohjanvesi, tosi hyvä vappu puhe, jatka samalla linjalla. Asia on juuri noin, mitä puhuit. Luin puheesi Pudasjärven sanomista. Pudasjärvelle pitäisi saada todellakin sitä me- henkeä, joka tuo sitten sitä demokratiaa. Nyt ollaan diktatuurin ajassa, niinkuin Ukrainassa.
Hyvä Päivi Pohjanvesi/ demokratiaa
diktaattorit alas
18581
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Pekka Jussilan suuntaasi heittämä kritiikki oli mielestäni asiatonta ja jotenkin totuutta vääristelevää. Kun on päivänselvää, että keskustaenemmistö jyrää läpi kaikki päätökset haluamallaan tavalla on muilla ihan sama miten äänestää. Äänestää sitten muiden mukana tai ei. En tiedä mikä merkitys on eriävän mielipiteen jättämisellä, muuttaneeko mitään vai onko vain pelkkää kokousteknistä saivartelua. Kyllä yleisesti pudasjärveläisillä on puheesi mukainen käsitys asioiden kulusta. Paavo Tihistä en enempää viitsi edes kommentoida.
Onko perää jutuissa, ettei Tihinen ilkeä käydä enää Teboilin parlamentissa? Vai onko saanu peräti porttikiellon?
On kuulemma saanut porttikielon. Teboililta kuule päätökset aina edellisenä iltana, ennen kokousta, missä päätökset nuijitaan. Teboililla käy parlamenttia kuuntelemassa joku kaulahuiviin kasvonsa kietonut, arvaillaan ja kuiskutellaan, että josko se olisi itse Tihinen. Mene ja tiedä? Saattaahan se vähän hävettää ja nolostuttaakkin.
Hienoa Päivi! Puhuit asiaa juuri sitä itseä. Siinä on oppia otettava meillä jokaisella. Kuka pystyy Päivin tekoihin ja sanoihin. Upea nainen, miehet vapiskaa. Nouseva tähti.
Tihinen vie 1-0 teboilin juntteja, se mies ei mielellään silmiin katsele kun tärkeitä kysellään, jotain siinä vanhuksessa on????
Ei kyllä oo kehumista muistakaan päättäjistä jotka uskontoa hyväksikäyttäen hamuaa ääniä, lessu pyrkyreitä ja ahneita narsisteja pesiytynyt politikoimaan.
Sairasta mielikuvitusta pitää olla jos vielä äänestävät pudislaiset lessuja kaupungintalolle, törkeä lahko joka suojelee lastenraiskaajia, nekö sitte vielä päättämään meidän asioista?
Minä kyllä haluan puolustaa demokratiaa ja menneisiin julmuuksiin syyllistymättömien lestadiolaisten oikeutta olla täysivaltaisia ihmisiä tästäkin eteenpäin. Suurin osa lestadiolaisista ei ole syyllistynyt mihinkään niistä teoista, joista nyt kaikkia heitä niin mieluusti syytetään. Nostettakoon todelliset syylliset esille ja saakoot rangaistuksen, mutta viattomien syyllistäminen on väärin.
Ne, jotka ovat näitä julmuuksia tehneet ja kannattaneet ovat melkein nimeltä tiedossa ja heidän tekonsa pitää paljastaa ja tuomita. Yleensä ovat kuuluneet liikkeen johtajiin. Muitakin on saattanut olla. Viranomaistie on ainoa tie tässä asiassa kuten totesi Tuomas Hänninenkin, nykyisiä SRK:n johtohenkilöitä. Oikeuden ottaminen omiin käsiin ja kaikkien lynkkaaminen varmuuden vuoksi on vääryyden tie. Tämän kirjoitan vaikka varmasti saan p-kaa niskaan vaikka en ole lestis.
Niin pitkään, kun lessut piilottelee syyllisiä, minä uskon kollektiiviseen tuomioon. Kirjoittakoon vale-ei-lessu Kemppainen sädekehän kiristämänä mitä p-kaa haluaa, mutta koko liikettä painostamalla on syyllisten esiin tuleminen näillä näkymin ainoa mahdollisuus. Vapaaehtoisesti ei kukaan ole vielä tunnusatanut muualla kuin ripillä.
Onhan niillä muutakin rikollisuutta kuin pedofilia, vanhusten ja lasten sekä SMP:n henkinen väkivalta johon koko lahko on osallinen.
Jos tuollainen lahko jolla on tapana salata rikoksia, suosia lahkolaisia ja pelotella muita ei ole rikollisjärjestö niin mikä sitten?
Sama meno kuin rikollisjärjestöissä..... Pitäs lessuilta ottaa lapset pois että niistä ei tule tuollaisia, ja pedofila kun siirtyy uhrilta uuteen uhriin.
Ajatelkaa miten Iijokiseutu kusettaa ja sensuroi tietoa, lessuja nekin
jaaha, ja millähän perusteella sinä arvioit Iijokiseutua kusettajaksi ja sensuroijaksi. Elkää nyt sitä tähän sotkeko, parempi, että kirjottelette vaan, jos oikiasti tiiätte.
Ja millä tavalla painostamalla? Henkisellä vai fyysisellä väkivallalla? Nehän ne niitä lynkkausjoukkojen tapoja ovat ja siinä saavat kaikki kärsiä. Eli samoja keinoja kuin ovat jotkut lestadiolaiset käyttäneet.
Minusta kun tuntuu, että tällaisilla sokeaa vihaa kaikkia lestadiolaisia kohtaan tuntevilla ei ole omaa elämää ollutkaan. Se vähäinenkin surkeus pitää nostaa esille tällaisilla nimimerkkikirjoituksilla puskista ampumalla. Kai olette ylpeitä itsestänne?
Välikysymys: millaista on Kemppaisen oma elämä?
Ketkä ovat opettaneet lessulapset alakoulussa pelottelemaan kavereitaan helvetillä? Ja leimaamaan nämä huonoiksi ihmisenaluiksi, koska he eivät kuulu oikeisiin uskovaisiin? Käsittääkseni vanhemmat, joita täällä nyt puollustellaan.
Kiitos kysymästä, haasteita piisaa. Ei pääse sammaloitumaan. Tekemistä riittää kunhan olisi noita palkankin maksajia;-))
Vanhat viisaat miehet aikonaan sano, että hyvälle työmiehelle aina töitä piisaa..
Juuri näin. Kaikki lessut eivät ole pedofiilejä, mutta heistä löytyy muutakin p-kaa, kuten mmmmkkkk kirjoitti. Muistelkaapa Pudislaiset esim. muuatta auttokauppiasta tai huoltoaseman pitäjää.
Mutta mistäpä tällaselle työhaluttomalle, jonka pitää vain rimpuilla? ;-)
No nyt ymmärrän tykästymisen kongolaisiin. Kuulemma somppujen jälkeen Afrikan työteliäintä sakkia.
Yksittäistapauksia. Ei voi yleistää. Vihapuhetta. Puskista ampumista. Hankkikaa elämä, pahvit. Eiku natsit. Vai miten se nyt meni? Syväitkää!