Näky majakasta

Näin viime yönä näyn pelkästä majakasta. Ei pelkässä majakassa ole mitään ihmeellistä. Mutta luulisin että se ei voi tarkoittaa muuta kun että yhteiskunta jakautuu jollain tavalla öljyn hinnan kallistuessa vanhojen perinteiden kannattajiin ja uusien teknologiajärjestelmien kannattajiin ja johonkin tulee majakoita käyttöön & mm. purjelaivoja. Nykyvauhdilla öljyä on vielä 20 vuotta tosin sinä aikana tulee uusiutuvia järjestelmiä(hyöty vain muutamia prosentteja öljyyn nähden).
871
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kun puhutaan majaksata niin monasti se on myös
liitetty perä vaunuun , näitkö mitään siitä . ellet
en voi mitään ymmärtää , ellei olisi ihmis määristä
kysymys . missä se majakkas oli (merellä , rannikolla
ja tai maalla . ?) yleisesti tietoa lisää ..

Äänestä
  • Se majakka oli meren/järven rannalla, en nähnyt mitään muuta.

    Äänestä

Minä savon ukko, olen tämä lestadiolaispalstan majakka. Minun valoni säteilee täällä kaikkien tekopyhien sepustajien ja raamattua väärin lukeineiden sisimpään. Siitä ei jää örvelökään osattomaksi.

Seuratkaa vain minun näyttämääni valoa, niin helvetti on kaukana ja tulijärveen pyrkiät sokaistuvat ja tekevät todellisen parannuksen.
Minun valoni näyttää kaikki kyykäärmeen sikiötkin, että tiedätte niitäkin väistellä.

Oli vain niin hyvä aloittajan majalla juttu, että oikein innostuin hehkumaan uutta, todellista totuuden valoa.

Äänestä
  • Kyllä asiaa saa noinkin ajatella , mutta minusta sinä laitoit jo
    kaikeille esille ja sitä kautta erilaisesti esiin , minusta on hyvä
    että joku ei ole turhan kaino , mutta pitää muistaa että on
    itse vastuulla mitä kirjiottaa . Jos ei ole sopivasti lukenut
    Raamattua ei voi tehdä mitään asian eteen ennen kuin varmasti
    on joka paikasta selvillä , Valo/Kirkkaus josta ennen puhuit oli
    myös SU:n uni joskus aiemmin, .

    Tämä on paljon kriittisempi täm'ä majaka näky , siinäkin on valo minä muistan Santahaminassa kun 1963 astuin harmaa-seen siellä oli rottavartoiksi sanottu alue , päävartion ja rannan
    välissä , sitten oli muutama kilsa väliä ja Suomen linnan majakka vikautti joka kierroksella valon , ja näkyi oiken hyvin.

    sitä sanottiin miljoonan Watin lampuksi. eli n. 100 kW /h
    En ole sen lähenpänä ollut kun sitten siviilissä menin kerran
    Suomen Linnaan retkelle , siellä se majakka oli , korkeampi
    kuin santahaminasta katseltuna .
    Ehkäpä tämäkin liittyy siihen valoon mita su kerran näki
    kun oli rukoillut että saisi katsella enkeliä ..

    Äänestä

Kerroppa Savon ukko tuosta näystäsi. Minulla on vaihtari. Olisi mielenkiintoista tietää, miten samanlaisia, tai erilaisia tapahtumat olivat.

Äänestä

Majakka on tietenkin penissymbooli. Jaa pelkkä majakka, ei ollut "huppua" vedetty majakan päälle? Majakan päässä sykkii valo, joka nähdään kauas. Tästä näit siis unta. Nyt riippuu sukupuolestasi että miten olisi tulkittava. Jos olet mies niin...no antaa olla. Jos olet nainen niin eipä tuota juuri tarvitse selittää? Kyllähän tuo öljy minkä mainitsit menee hyvin saman unen kanssa: Öljy liukastaa tunnetusti. Toisaalta pyhiä tai sellaiseksi haluavia on öljyllä voideltu.

Äänestä

Outoa kertomaa Perämies. Tarkoittaako tuo nimimerkki sitä vihjaillen, että olet homppeli?

Niin teu, aina kun tulemme totuuden juurelle, se näyttää todella suuremmalta kuin kaukaa katsoen. Olen nyt just totuuden juurella

Ja sinä #, Eipä siitä unesta paljon muuta selvää saanut vaan että, se näytti sellaista mitä ihminen ei maanpäällä ole koskaan nähnyt. Vaikka ihminen olisi kuinka likainen synneistään, hän on valkaistu iäisyydessään.

Ai nii, tarkoitatko tuolla vaihtarilla polkupyörää vai kiiltokuvia?

Äänestä

Vaihtarina sellainen valo, mikä alkaa heikkona ja keltaisena kuin kynttilän liekki ja voimistuu hiljalleen niin kirkkaaksi, ettei sitä kestä katsoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


majakoita kirjoitti:

Näin viime yönä näyn pelkästä majakasta. Ei pelkässä majakassa ole mitään ihmeellistä. Mutta luulisin että se ei voi tarkoittaa muuta kun että yhteiskunta jakautuu jollain tavalla öljyn hinnan kallistuessa vanhojen perinteiden kannattajiin ja uusien teknologiajärjestelmien kannattajiin ja johonkin tulee majakoita käyttöön & mm. purjelaivoja. Nykyvauhdilla öljyä on vielä 20 vuotta tosin sinä aikana tulee uusiutuvia järjestelmiä(hyöty vain muutamia prosentteja öljyyn nähden).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu