OUTO "JYTKÄYS"?

sepe

Ajelin viikko sitten Tampereelta Hämeenlinnaan moottoritietä (120-140 kmh) koko matkan. Kun ajonopeuteni putosi 60 kmh/t ja ajettuani tätä nopeutta n.2 km autossani tuntui kuin olisin monttuun ajanut. Eli auto ikäänkuin sai "sydärin", eli jytkähti tuntuvasti ja vähän matkan päästä lievemmin. Varoitusvaloja ei syttynyt eikä tiessä ollut koloja. Olisiko vika vaihdelaatikossa vai muualla? Olen tätä asiaa miettinyt ja jos jollakin on vastaavia/tietoa "jytkyistä", niin kunnon vastauksia toivoisin. Auto on 530 da vm.-04 ja aj.145000 km. Ps.vaihdatin öljyt ja suodattimen vaihteistoon n.20000 km sitten.

3

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Automaaaaatti7

      Onko tuo vaihteisto ns. oppivaa mallia? Toisella sakemannilla , jos ajelee epätasaisesti, niin autsikka alkaa arpomaan.

    • sepe

      Vaihteisto on juuri oppiva malli. Se nykäys/töksäys oli hyvin tuntuva eikä ole ennen esiintynyt. Luultavasti ei rikkonut mitään ja viikon ajeltuani hiljaisemmin ei nykyjä ole esiintynyt.Vähän rauhoitti tuo "arpominen". Kiitoksia.

    • Kummissaan

      Aika erikoinen tilanne. Eipä ole tullut itsellä vastaan. Kummalliselta kuulostaa tuollainen vaihteiston 'oppimistapa' minusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      97
      1615
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1083
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      420
      1031
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      166
      952
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      782
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      762
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      79
      680
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      655
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      651
    Aihe