millaisella aseella ampumaradalle

ammuskelia

11

581

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • roukkuva kuti

      no ei varmaan ole tuota suunniteltu normi pistoolin ampuma etäisyydelle joka on 25m mutta jos haluaa käydä kokeilemassa niin tuskin kukaan poiskaan ajaa! :D

    • juupatijeejee

      Co2 aseen kanssa en ainakaan itse jaksaisi vaivautua ampumaradalle. Noita pyssyjä ei ole suunniteltu yli 10 metrin ammuntaan, lähtönopeus on todella pieni. Normaalilta 25 metrin pistoolimatkalta tekee tiukkaa että menee pahvitaulusta läpi.

      Itselläni oli muinoin Umarexin co2 revolveri, jolla parina kesänä napsuttelin purkkeja. Sitten innostus loppui. Kaasupyssyillä ampuminen tulee huomattavasti kalliimmaksi kuin perus ilmakiväärillä ammunta. Co2-pullot maksavat noin euron kappale, eikä yhdellä pullolla pysty kovin montaa kymmentä laakia ampumaan.

    • ammuskelia

      Minkäslaista pistoolia sitte suosittelisitte radalle?

    • uhygg

      alkaen naks--22 sesta

    • raakajorma

      Ilma-aseilla ilma-aseradalle. 10 metriä ampumamatka. Jos haluat tuloksia ja mielekkyyttä ammuntaan, niin osta joku laadukkaampi ilma-ase. Esimerkiksi Baikalin kisamallin ilmapistooli on ihan varteenotettava vaihtoehto.

    • ammuskelia
      • Anonyymi

        No, eipä ole kallis. Kilpa-aseena todella edullinen.


    • ammuskelia
    • itsekin ammuskelija

      Ilmapistoolista vielä. Kannattaa katella käytettyä CO2 kilpapistoolia. Moni vaihtelee paineilma vehkeisiin niin noit saattaa saada halvalla. Esim. huutokaupassa oli joku aika sitte Walther CPM-1- lähti n.200 eurolla. Ei voi enää kalliiksi haukkua. Tarkkuus toista luokkaa kun noissa "lelupyssyissä" ja pystyy säätelemään laukaisun/kahvan/liipasimen oman mielen mukaan.
      Ja täytettävä CO2 säiliö noissa kilpa-aseissa. Yhdellä täytöllä ampuu reilusti yli 100ls. Jos ei kauheita määriä ampuile, kannattaa kysellä painalliselta seuralta säiliön täyttöä- hinta varmaankin joitakin kymmäniä senttejä.

    • itsekin ammuskelija

      Ratakivääristä.
      Jos ihan satunnaiseen harrastamiseen asetta etsii, niin kivääripuolella vanhoista kilpa-aseista pyydetään aika kovia hintoja.
      Oma kokemus tollaisista halvoista ilkuista on aika vähäinen. Mut ainakin niissä mitä oon kokeillu, on ollu surkea kiikari. Tarkkuus paranee paljon kun sijoittaa pienen summan tähtäinpuoleen.

    • ammuskeia

      Kiitokset kaikille neuvoista. jos jollaki on vielä jotain lisättävää nii luen mielellään neuvoja pistooleista ja kivääreistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1100
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      104
      1075
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      73
      538
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      483
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      8
      446
    6. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      441
    7. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      13
      440
    8. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      42
      422
    9. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      396
    10. Kysymys palstalaisille: kuinka moni nainen sietää miehen "pakkomielteistä" sekaantumista elämäänsä?

      Siedättekö tai sietääkö teidän naisenne miehen "pakkomielteistä" sekaantumista naisen harrastuksiin, ulkonäköön, työhön
      Sinkut
      83
      391
    Aihe