millaisella aseella ampumaradalle

ammuskelia

11

580

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • roukkuva kuti

      no ei varmaan ole tuota suunniteltu normi pistoolin ampuma etäisyydelle joka on 25m mutta jos haluaa käydä kokeilemassa niin tuskin kukaan poiskaan ajaa! :D

    • juupatijeejee

      Co2 aseen kanssa en ainakaan itse jaksaisi vaivautua ampumaradalle. Noita pyssyjä ei ole suunniteltu yli 10 metrin ammuntaan, lähtönopeus on todella pieni. Normaalilta 25 metrin pistoolimatkalta tekee tiukkaa että menee pahvitaulusta läpi.

      Itselläni oli muinoin Umarexin co2 revolveri, jolla parina kesänä napsuttelin purkkeja. Sitten innostus loppui. Kaasupyssyillä ampuminen tulee huomattavasti kalliimmaksi kuin perus ilmakiväärillä ammunta. Co2-pullot maksavat noin euron kappale, eikä yhdellä pullolla pysty kovin montaa kymmentä laakia ampumaan.

    • ammuskelia

      Minkäslaista pistoolia sitte suosittelisitte radalle?

    • uhygg

      alkaen naks--22 sesta

    • raakajorma

      Ilma-aseilla ilma-aseradalle. 10 metriä ampumamatka. Jos haluat tuloksia ja mielekkyyttä ammuntaan, niin osta joku laadukkaampi ilma-ase. Esimerkiksi Baikalin kisamallin ilmapistooli on ihan varteenotettava vaihtoehto.

    • ammuskelia
      • Anonyymi

        No, eipä ole kallis. Kilpa-aseena todella edullinen.


    • ammuskelia
    • itsekin ammuskelija

      Ilmapistoolista vielä. Kannattaa katella käytettyä CO2 kilpapistoolia. Moni vaihtelee paineilma vehkeisiin niin noit saattaa saada halvalla. Esim. huutokaupassa oli joku aika sitte Walther CPM-1- lähti n.200 eurolla. Ei voi enää kalliiksi haukkua. Tarkkuus toista luokkaa kun noissa "lelupyssyissä" ja pystyy säätelemään laukaisun/kahvan/liipasimen oman mielen mukaan.
      Ja täytettävä CO2 säiliö noissa kilpa-aseissa. Yhdellä täytöllä ampuu reilusti yli 100ls. Jos ei kauheita määriä ampuile, kannattaa kysellä painalliselta seuralta säiliön täyttöä- hinta varmaankin joitakin kymmäniä senttejä.

    • itsekin ammuskelija

      Ratakivääristä.
      Jos ihan satunnaiseen harrastamiseen asetta etsii, niin kivääripuolella vanhoista kilpa-aseista pyydetään aika kovia hintoja.
      Oma kokemus tollaisista halvoista ilkuista on aika vähäinen. Mut ainakin niissä mitä oon kokeillu, on ollu surkea kiikari. Tarkkuus paranee paljon kun sijoittaa pienen summan tähtäinpuoleen.

    • ammuskeia

      Kiitokset kaikille neuvoista. jos jollaki on vielä jotain lisättävää nii luen mielellään neuvoja pistooleista ja kivääreistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      399
      1631
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      145
      1061
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      66
      1036
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      86
      1024
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      92
      940
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      134
      722
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      721
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      691
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      659
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      634
    Aihe