Kaksitahtikaataja

Riiakatriina 17v

Hyvä kirja on Jari Nenosen Kaksitahtikaataja. Elävää kieltä ja toimintaa kaikilla tasoilla seksuaalisuutta unohtamatta. En ole koskaan lukenut niin monista eri yhdynnöistä nuoren miehen ja lukuisten anteliatten naisten välillä kuin tämän Kymenlaakson kaatajan ehkä omaelämäkerrallisessa teoksessa on. Ihan mie herkistyin, ja kostuin, luvalla sanoen, itsekin. Olen lukiotyttö, ja täytyy sanoa, että turhaan parjataan nykytyttöjä ja naisia, osattiin sitä olla rivoja jo vuonna 1968, mikä on ajanjakso mitä romaani käsittelee. En sitten tiedä miten paljon on faktaa ja mitä on fiktion osuus, mutta tiheää on.... Uskaltaisinko ehdottaa kirjaa äikänopelle porukassa luettavaksi, tytöt ja pojat?

1

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokenut rouva 43v

      Tosiaan, kyllä kulli luistaa ja vittu lotisee! Kerronta on suorasanaista realismia tai oikeastaan naturalismia. Tämä kirjailija on maakuntaradioista tuttu ääni Jallu. Olen aikuinen naislukija, mutta en häiriinny. Meinasi tehdä samaa kostumisen suhteen kuin lukiotytöllä, mutta sain hillittyä kiiman, joka hyväksi, koska mies on matkoilla, enkä kehtaa apua naapurimiehistä pyytää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      271
      4949
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      89
      3444
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      42
      3358
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2629
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1827
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1630
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      97
      1438
    8. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      14
      1389
    9. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1035
    10. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      70
      1027
    Aihe