Nikotiini stimulanttina

kiinnostunu.

Mikä merkitys on nikotiinilla ADD-oireisiin?

7

4731

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oireinen

      Nikotiinia tutkitaan parhaillaan ADD-hoitoihin. Googlettamalla ADHD Nicotin tulee lukuisia linkkejä. Kannattaa lukaista.

      Mielenkiintoista olisi saada edullinen lääke ilman huumeleimaa.

      • Anonyymi

        ADHD siis tutkimusten mukaan edesauttaa riippuvuuden syntymistä ja pahentaa nikotiiniriippuvuutta. Tämä googlettamalla ADHD nicotin.


    • epäilevä

      Ihan joo mielenkiintoista, mutta nikotiini aiheuttaa voimakasta riippuvuutta, sillä se lisää dopamiinin eritystä. En lähtisi siksi sillä aineella kokeilemaan AD(H)D:n (itse)hoitoa.

    • tietää.

      Dopamiiniin vaikuttaa myös concerta.

      • yhä epäilevä

        no joo, mutta miksi Concerta ei aiheuta riippuvuutta, mutta nikotiini aiheuttaa?


      • tietääjotain

        Concerta aiheuttaa yhtä vahvan tai jopa vahvemman riippuvuuden kuin nikotiini säännöllisessä käytössä ilman taukoja.


    • Addnainen

      Kaikki dopamiiniin vaikuttava aiheuttaa enemmän tai vähemmän riippuvuutta. Ja koska adhd-ihmisillä on aivoissaan muita vähemmän dopamiinia, he hakeutuvat muta helpommin kaikkiin dopamiinineritystä lisääviin aktivteetteihin. Ja jäävät niihin koukkuun.
      Concerta nyt vaan tuppaa olemaan turvallsempi vaihtoehto kuin huumeet, alkoholi, extremeurheilu, varastelu, holtittomen ylinopeuksien ajaminen jne.
      Okei, laskuvarjohyppy, vuorikiipeily ja joku moottoriurheilu nyt voi varmaan vielä olla fiksusti hoidettuna sellaista, ettei siinä ihan mene palasiksi.
      Vähemmän haitallisia riippuvuuksia lienee myös sokeri, seksi ja liikunta. Kaikella tällä adhd-ihminen yrittää kuitenkin vain paikata aivoissa olevaa dopamiinivajettaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      89
      1829
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      276
      1687
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      292
      1470
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1369
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      955
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      947
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      70
      927
    8. 66
      904
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      891
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      51
      876
    Aihe