Mikä merkitys on nikotiinilla ADD-oireisiin?
Nikotiini stimulanttina
7
4731
Vastaukset
- oireinen
Nikotiinia tutkitaan parhaillaan ADD-hoitoihin. Googlettamalla ADHD Nicotin tulee lukuisia linkkejä. Kannattaa lukaista.
Mielenkiintoista olisi saada edullinen lääke ilman huumeleimaa.- Anonyymi
ADHD siis tutkimusten mukaan edesauttaa riippuvuuden syntymistä ja pahentaa nikotiiniriippuvuutta. Tämä googlettamalla ADHD nicotin.
- epäilevä
Ihan joo mielenkiintoista, mutta nikotiini aiheuttaa voimakasta riippuvuutta, sillä se lisää dopamiinin eritystä. En lähtisi siksi sillä aineella kokeilemaan AD(H)D:n (itse)hoitoa.
- tietää.
Dopamiiniin vaikuttaa myös concerta.
- yhä epäilevä
no joo, mutta miksi Concerta ei aiheuta riippuvuutta, mutta nikotiini aiheuttaa?
- tietääjotain
Concerta aiheuttaa yhtä vahvan tai jopa vahvemman riippuvuuden kuin nikotiini säännöllisessä käytössä ilman taukoja.
- Addnainen
Kaikki dopamiiniin vaikuttava aiheuttaa enemmän tai vähemmän riippuvuutta. Ja koska adhd-ihmisillä on aivoissaan muita vähemmän dopamiinia, he hakeutuvat muta helpommin kaikkiin dopamiinineritystä lisääviin aktivteetteihin. Ja jäävät niihin koukkuun.
Concerta nyt vaan tuppaa olemaan turvallsempi vaihtoehto kuin huumeet, alkoholi, extremeurheilu, varastelu, holtittomen ylinopeuksien ajaminen jne.
Okei, laskuvarjohyppy, vuorikiipeily ja joku moottoriurheilu nyt voi varmaan vielä olla fiksusti hoidettuna sellaista, ettei siinä ihan mene palasiksi.
Vähemmän haitallisia riippuvuuksia lienee myös sokeri, seksi ja liikunta. Kaikella tällä adhd-ihminen yrittää kuitenkin vain paikata aivoissa olevaa dopamiinivajettaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä951975Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2851813Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3101610Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1941492Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931071- 511017
- 56987
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56978- 28963
- 67954