Ehkä voi kuulostaa vähän tyhmältä kysymykseltä, mutta voiko kaikkiin asuntoihin saada nettiyhteyden? Tarkoitan vain, että kun meille kotiin aikoinaan hankittiin netti, niin muistaisin, että sinne jouduttiin asentamaan jotain mitä lie johtoja. Joku sähkömies siellä hääri... Siis mitä se "vaatii", että voi asentaa netin? (No tottakai tietokoneen ym, heh). Voisiko johonkin pikku mökkiin esimerkiksi avata laajakaista yhteyden? Toivoisin, että joku voisi asiallisesti selittää asian minulle, muuten älkää vaivautuko.
Pieni kysymys netistä
hjrumyt
6428
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos torppaan tulee lankapuhelinjohdot, niin silloin torppaan saa netin. Se, että millaisen yhteyden sitten saa riippuukin monesta eri asiasta. Moneen noista ei tavallinen pulliainen vaikuttaa mitenkään.
Tuossa esimerkissäsi todennäköisesti talossa ei ole ollut riittävästi vapaita puhelinjohtoja, tai ne ovat olleet kunnoltaan niin huonoja, että talon sisäverkkoa on pitänyt kunnostaa, tai jopa rakentaa uudelleen. Kallista touhua.
Jos taloon tulee puhelinjohdot, kannattaa aloittaa omasta puhelinyhtiöstä kyselemään millaista yhteyttä olisi mahdollista torppaan saada. Tämän jälkeen kannattaa alkaa kysellä olisiko tarjolla edullisempia, nopeampia tai muuten sopivampia yhteydentarjoajia omaan tarpeeseen. Saattaa käydä sellainen huono tuuri, että talo on sen verran kaukana puhelinkeskuksesta tai keskuksen kautta ei edes voida tarjota adsl-yhteyttä. Silloin vaihtoehdoiksi jää tavallinen modeemi tai hieman nopeampi ISDN-yhteys.
Kaikkialla ei saa edes ISDN-yhteyttä ja modeemikin toimii huonosti.
että joissain paikoissa saa langattoman netin, vaikka ei ois kämpässä puhelinkaapelointia.
Espoossa ainakin saa 10mbit langattoman joillakin alueilla.
Jos puhelinlinjat ja kaapelit ovat poissa laskuista niin langaton yhteyskin voisi olla vaihtoehto.
Tuo mainittu toimiikin todella mainiosti jos vaikka kyseessä on Sallassa sijaitseva Naimakan kylä (keksitty nimi).
Modeemiyhteyden saa kaikkialle Suomeen minne vain puheliyhteydet on vedetty ja asunnossa myös tuo puhelin löytyy.
Kaikki muu onkin sitten jo enemmän tai vähemmän epäselvää jopa langaton yhteys käytettäessä kännykkämodeemia,muusta langattomasta puhumattakaan.
Mutta se ei se kännykkään pysty dataa siirtää joka paikassa. Suomi on kyllä aika hyvin verkotettu. (ei niin hyvin kuin NMT aikana), mutta kuka hankkii netin, jossa on siirto nopeus 2,jotain kiloa/sek. Tämähän lienee kännykän datan siirtonopuden minimi, jos verkko on huono... Kommentteja?