Etanoissa löytyy,

millä saan pois?

Nyt toisena kesänä peräkkäin on etanoita todella paljon. Haravoidesa kääntyy joka ainoa puun ja pensaan juurien ympäriltä kymmenittäin kotiloita. Osa kuorista on valkosia, osa normaaleita ruskearaitaisia, ja kaikissa näkyy joku asustavan.
Viime vuonna söivät kkasvihuoneesta kaikki hyötykasvien lehdet reiílle, ja samaa pelkään nytkin.
Millä saan ne hävitettyä? Onko ainut keino että tallaamalla aina kun löytyy.
Olutansakin tuli kokeiltua, mutta ilmeisesti ne etanat on raittiita kun ei oikein ollu hyvä saalis.

3

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ilman parempi

      Kokeile niiden keräämistä ja veteen upottamista. Meillä väheni tavalliset etanat sillä konstilla.

      • etanaongelma

        Sama etanaongelma myös meillä jo useana kesänä. Itse olen laittanut lautoja kasvuston väleihin ja aamusella tiputellut etanat laudan alta kuumaan veteen. Iltaisin olen kerännyt kasvien lehdiltä etanat ja tuhonnut em. keinoin. Olutsyöttejä olen myös asettanut. (Pienessä huppelissa innostuvat ehkä enemmän lisääntymään kuin vähentymään.) Iltakastelua vähentänyt. Ilmavuutta lisännyt kasvustoon. Nyt hankin Ferramol etanasyötti nimistä ainetta ja täytyy kokeilla onko siitä apua? Onko kellään kokemusta tuosta aineesta ?
        Ikävä ongelma totisesti.


      • multaetana
        etanaongelma kirjoitti:

        Sama etanaongelma myös meillä jo useana kesänä. Itse olen laittanut lautoja kasvuston väleihin ja aamusella tiputellut etanat laudan alta kuumaan veteen. Iltaisin olen kerännyt kasvien lehdiltä etanat ja tuhonnut em. keinoin. Olutsyöttejä olen myös asettanut. (Pienessä huppelissa innostuvat ehkä enemmän lisääntymään kuin vähentymään.) Iltakastelua vähentänyt. Ilmavuutta lisännyt kasvustoon. Nyt hankin Ferramol etanasyötti nimistä ainetta ja täytyy kokeilla onko siitä apua? Onko kellään kokemusta tuosta aineesta ?
        Ikävä ongelma totisesti.

        Hei. Kyllä vaan etanoita löytyy täältäkin aivan valtavasti. Sateen jälkeen ojanvierusta kasvillisuus aivan notkuu etanoista. Keräilemällä niitä saa osaksi omasta puutarhasta, mutta lähistöllä niitä on niin paljon. kaikki naapurit myös kärsii. Ferramol rakeita olen käyttänyt, jotka vähentää kyllä, mutta on kuitenkin kallista. 1 kg maksaa 30 e. Kesäisin olen käyttänyt 2 kg ja keräillyt, siltikin vielä niitä riittää syömään kasveja. Vähenisi kyllä Ferramolilla jos raaskisi käyttää.
        Nyt on saatavana uutuutena etanamattoa, joka on halpaa 1x5 m maksaa n. 6-7 e. En ole kyllä missään nähnyt. Sitä voi leikata, ja pitäisi olla kestävää ja uudelleen käytettävää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      77
      8001
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      89
      6053
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      83
      5531
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      67
      5446
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      113
      4710
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      121
      2452
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      5
      1329
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1324
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      43
      1154
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      52
      1143
    Aihe